אלפים התכנסו אחר הצהרים (ראשון) בסמוך לתשעת הבתים בעפרה לעצרת זעקה ומחאה על הרס עמונה ותשעת הבתים בעפרה. תושבי עפרה דורשים להסדיר את עפרה ולחוקק מיידית את חוק ההסדרה.

 

רב היישוב עפרה, הרב אברהם גיסר אמר בפתיחת העצרת, "שבענו הבטחות, רוצים את חוק ההסדרה עכשיו, רק ליהודים ביהודה ושומרון אין זכות קיום של קניין".

 

ראש המועצה, אבי רואה, אמר בעצרת, "מה אומר ומה אדבר האלוקים מצא את עוון עבדיו. אלו ארועים שצריך לברך עליהם ברוך דיין האמת. זורקים יהודים מבתיהם. אלו סיפורים של גולה, של הרס, שריפה וגירוש. והנה כאן בארץ ישראל עושים את זה הרשויות לעם ישראל, למה? כי ייקוב הדין את ההר. זה קורה במשמרת שלנו!!! צריך ללמוד את הלקח. הקב"ה שולח לנו מסר, צריך ללמוד למה זה קורה. האם אהבנו באמת כל אחד? האם באמת קיבלנו כל אחד ואחד כאן בהתיישבות? כי זו המהות, זו התכלית".

"אנחנו מסתכלים קדימה חזרנו אחרי אלפיים שנות גלות והקמנו כאן מפעל התישבות עוצמתי. אנחנו כאן בגלל הערכים והתורה, בגלל השורשים של עמנו בגלל הערכים שאנחנו מחנכים את הנוער. כל אלו שמנסים למנוע מאיתנו דרכם לא תצלח, כי אנחנו נחושים, אנחנו לא מרפים, אנחנו נתמודד עם הקושי ומתוך האפר אנחנו נמשיך קדימה ונבנה עוד ישובים בכל חבלי ארץ ישראל", הדגיש ראש המועצה.

לדבריו, "גם אם לא נזכה בדורנו, ישנו דור צעיר שנלחם ולא מוותר. סייבר וכלכלה זה חשוב אבל הרוח היא החשובה באמת. הרוח שאנחנו יונקים היא מתוך עולם התורה לשם אנחנו חותרים ובשם ה' אנחנו נמשיך לעשות ובעזרת ה' גם נצליח".

 

ראש המועצה נואם בעצרת

 

תושבי תשעת הבתים

 

אלפים בעצרת

 

דורשים את חוק ההסדרה

 

עצרת מחאה וזעקה

 

 

נזכיר כי אתמול בצהרים הודיע בג"צ על דחיית הפינוי בחודש ימים. זאת למרות שהתושבים ביקשו דחייה של שלושה חודשים על מנת להשלים את בניית הבתים החלופיים. אבי רואה יו"ר מועצת מטה בנימין הסביר כי "ההחלטה לדחות בחודש לא תסייע למשפחות לסיים את שיפוץ הבתים החלופיים.זו דחיה לפרק זמן לא הגיוני ולכן היא מצערת. בג"צ יכלו לאפשר למשפחות לעבור בצורה ראויה ומכבדת ובחרו לזלזל בבקשתם שלא לעבור פעמיים. אנו מקווים שלבג"צ יש נימוקים טובים מדוע לדחות  בחודש ולא ב-3 חודשים כפי שהתושבים בקשו. הרס עמונה והבתים בעופרה לא יחלישו אותנו מלבסס ולהרחיב את ההתישבות בבנימין יהודה ושומרון".

 

 

אגרת לתושבים - בין עמונה לעפרה

 

ראש המועצה, אבי רואה, הוציא היום אגרת לתושבים לאחר הרס עמונה ולקראת הרס הבתים בעפרה:

עברנו אירוע קשה בעמונה, של פינוי והרס יישוב שעמד על תלו במשך למעלה מעשרים שנה, ולכל אורכו ורוחבו היו בו טביעות אצבעות מאד חזקות של ממשלות ישראל לדורותיהן – ובגלל גחמה ורצון של גורמי שמאל לפגוע ביישובים ביהודה ושומרון בכל מחיר, הגענו למצב שבו מדינת ישראל לא ידעה לעמוד חוצץ כנגד המגמות האלה, ולא ידעה להגן באופן נכון וראוי בבית המשפט העליון כנגד העתירות הנלוזות הללו. וכך הגענו למצב שבית המשפט פסק להרוס יישוב שלם, ובשבוע שעבר הגזירה יצאה לפועל.

 

האירוע הזה הוא אירוע טראומתי קודם כל למשפחות – הורים וילדים, סבים וסבתות; אבל גם טראומתי ברמה הלאומית, החל מהמעגלים הקרובים, הקהילות, המועצה, תושבי יו"ש וכדומה; וגם ברמה היותר רחבה, אירוע טראומתי שגילה גם כוחות של אנשים רבים – אנשי חינוך, אנשי מקצוע, אנשי המועצה, שליוו את האירוע והמשפחות בכל רגע ובכל שלב, וממשיכים ללוות ואתם, וגם של נוער נפלא שמחא כנגד הפינוי ולא השאיר את תושבי עמונה לבדם. אמנם היו במהלך סערת הפינוי גם אירועים חריגים כנגד כוחות המשטרה, שיצאנו באופן ברור כנגדם, אלו לא תרמו לשום דבר ובטח לא לרצון שלנו להעביר את החוויה הקשה לכלל האזרחים הלאומיים במדינת ישראל.

 

אנחנו כמובן ממשיכים ללוות את המשפחות שמרוכזות היום במדרשה בעפרה, ומנסים להסדיר גם פתרון ביניים של מגורים זמניים במבנים יבילים בתוך היישוב עפרה. ויחד עם זאת אנו מנסים לקום על הרגליים ולהתרומם מהנפילה הזאת, במאמץ להקים יישוב חדש ברחבי בנימין לתושבי קהילת עמונה.

 

בעוד אנו מנסים לחזק ולטפל גם במשפחות עמונה וגם בעצמנו, אנו עומדים בפני אירוע טראומתי נוסף של הריסת בתים בעפרה. בית המשפט העליון נתן רק היום את התייחסותו, ונאות לדחות את הפינוי בחודש בלבד, שלא יסייע להן לעבור פעם אחת לבתים חלופיים שבהליך שיפוץ. גם כנגד הריסת תשעת הבתים המועצה וכל עובדיה עובדים יחד עם הנהגת עפרה ועומדים לימין המשפחות כדי לתמוך בהן ולחזק אותן, ויחד להראות שגם אחרי נפילות קשות כאלה יש אופק של תקווה, ויש דרך פתוחה להתחזקות ההתיישבות.

 

באירוע עמונה של לפני 11 שנה מנינו כ-270 אלף יהודים ברחי יו"ש, והיום אנו מונים למעלה מ-450 אלף תושבים, כן יירבו. זה הכיוון. אנו מתכוונים להמשיך עם תנופת הפיתוח וההתבססות של ההתיישבות, ובד בבד להעלות בפני הדרג המדיני פוליטי דרישות שלא העלינו בעבר, כגון חוק ההסדרה ליישובים הקיימים, ואף מעבר לכך, את החלת הריבונות של מדינת ישראל על כל שטחי C והיישובים היהודים ביו"ש.

 

אנחנו משוכנעים כי האירוע של עמונה פרץ ופתח דלתות שהיו סגורות ונעולות לפני כן, והיום נסללה הדרך להבנה – גם של הגורמים הפוליטיים וגם בחברה הישראלית – שיש צורך להסדיר את ההתיישבות, ולהחיל את הריבונות, ויפה שעה אחת קודם, ודאי בעת היסטורית זו. השנה אנו חוגגים יובל שנים לנוכחותה של מדינת ישראל בחבלי יהודה ושומרון, ולחזרתו של עם ישראל למרחבים שבהם התבסס והתרחב השלטון הישראלי בארץ ישראל מאז כניסתנו לארץ אחרי 40 שנות נדודים במדבר.

 

משברים אלה לא יחלישו אותנו, אלא רק יחזקו אותנו לפעול ביתר שאת במהלך הארוך של שיבתנו לארץ אבותינו.