תשעה משפחות פונו מביתו בשבוע שעבר בעפרה. קבלני משרד הביטחון הרסו את הבתים.

 

בסיומו של יום עצוב פונו המשפחות ברוט, אטון, דלפן, בן שושן, פרי, יהודה, אלדר וכפיר מבתיהן. בית נוסף שאינו מאוכלס פונה קודם לכן.

 

c99684a8-b8f9-404c-b608-3e86d1c70693.jpg

 

ועד הפעולה של עפרה הוציא הודעה לאחר פינוי הבית האחרון:

"ברגעים אלו יצאה משפחת כפיר מביתה. אנחנו בסיומו של יום כואב וקשה. משפחות הבתים ותושבי הישוב הפגינו את כאבנו, מחאתנו ומאבקינו בצורה מעוררת השתאות.

קולו של ההרס המרושע הזה מהדהד בכל הארץ ואנו מתפללים לבורא עולם שלא ישמע עוד שוד ושבר בגבולנו.

עפרה וההתישבות תנצח. רודפי ההרס והחורבן לא יוכלו לנו. במקום 9 בתים נבנה  200 בע"ה ופסק הדין המעוות יוליד את הסדרתה של עפרה.

תם פרק זה של מאבקינו אך לא נשלם.
לא נשקוט עד אשר תוסדר למעשה עפרה כולה ואפליית עפרה וההתישבות תיפסק.

בבנין עפרה וירושלים ננוחם".

 

ביום שלישי אחר הצהרים החלו כוחות הפינוי בפינוי הבית האחרון של משפחת כפיר. הפינוי התנהל שעות ארוכות, נערים רבים היו בסמוך לבית משפחת כפיר, נערים נוספים בתוך הבית ואף על גג הבית. הנערים הוצאו מהבית באלימות על ידי השוטרים. לבסוף נותרה בבית רק המשפחה שביקשה מהכוחות זמן לשיחת פרידה, לאחר מכן יצאה המשפחה מהבית בשירת "אם אשכחך".

 

בלילה נותרו נערים המתבצרים על גג הבית והם ככל הנראה יפונו במהלך הבוקר.

 

18 אזרחים נפצעו במהלך הפינוי, רובם קטינים. מתוכם שניים פונו לבית חולים - אחד קטין עם פגיעה בשורש כף היד שפונה לבית החולים שערי צדק והשני בגיר עם חבלה באף שפונה לבית החולים הר הצופים.

 

נערים על הגג בבית משפחת כפיר

 

צילום: תצפית

 

a419ffa0-9fa8-445f-b8d6-3e6b596ea3b6.jpg

 

במקביל הרסו הכוחות את הבית התשיעי שאינו מאוכלס.

 

צילום: תצפית

 

בשעות הבוקר ביום שלישי הגיעו הכוחות לבתי המשפחות דלפן ובן שושן. בתוך בית משפחת דלפן נערים רבים שרו בעוצמה, הכוחות החלו להוציא את הנערים והתושבים אחד אחד. גם בבית משפחת בן שושן שרו נערות מאולפנת עפרה בעוצמה גדולה, הכוחות הוציאו את הנערות מן הבית וגם את המשפחה.

 

לאחר מכן עברו הכוחות לבתי המשפחות ברוט ואטון והחלו בפינוי. בצהרים פנו הכוחות לבתי המשפחות פרי ואלדר. המשפחות נפרדו מביתם בפרק תהילים, שירת התקווה ועקירת המזוזה.

 

בסופו של דבר הגיעו הכוחות לשני הבתים האחרונים של משפחות יהודה וכפיר.

 

מעט לאחר השעה 9:00 נכנסו כוחות מג"ב למתחם תשעת הבתים בעפרה והחלו בפינוי המשפחות מהבתים. מאות מבוגרים ובני נוער הגיעו למתחם כדי למחות נגד העוול. עם תחילת הפינוי פרצו עימותים בין בני הנוער לכוחות הפינוי. תושבים ונערים פרצו בבכי.

 

 

 

 

 

 

ראש המועצה, אבי רואה, אמר, "אנחנו כאן היום בעפרה, ישוב שהוקם ע"י ממשלת ישראל. צו הריסת הבתים הוא עוול, אין בו הגיון. יחד עם זאת אמונתו חזקה ואיתנה הבטחת ה' לאבותינו על הארץ הזו, שום הרס לא יערר את ההבטחה הזו! אחרי שיפנו אותנו מכאן נמשיך להסתכל קדימה בבנייה של מאות ואלפי דירות ובתים בעפרה ובכלל. זו חובתנו לעם ישראל וארץ ישראל כדי להרחיב גבולה ולהשריש בה שורשים. יש כאן נוער נפלא שאוהב את א"י ופועל למענה בכל רחבי הארץ. בשם ה' נעשה ובעזרת ה' נצליח".

 

משפחת פרי נפרדת מביתה

 

תושבת אחד הבתים, ורדית כפיר, אמר לגלי צה"ל, "קראנו לכולם לבוא להיות איתנו ביום הקשה הזה, גם צעירים וגם מבוגרים תושבי עפרה כדי למחות נגד העוול הנוראי הזה. אנחנו לא יוצאים מהבית, הבית הוא שלנו, המקום הזה שלנו. אני באופן ספציפי אצא על הרגליים, כי לא מתאים לי שמישהו ייגע בי. גם אנחנו מאוכזבים מההנהגה הפוליטית ומרגישים נטושים".

 

סמוך לשעה 6:00 הגיעו הכוחות לאזור תשעת הבתים בעפרה ותחמו אותו. הצבא חסם את הכניסה לשכונת צבי. כרוז הסתובב בישוב עפרה והזעיק את התושבים למתחם תשעת הבתים.
 

 

בעפרה הורידו את הדגל לחצי התורן, "יום עצוב בעפרה מעוז הממלכתיות בהתיישבות. הורדת דגל המדינה לחצי התורן בשל התעקשות בגץ לקיים הרס לשם הרס. עפרה לא תשבר. על כל בית שיהרס יבנו כאן מאה. חובת השרים לוודא שזהו ההרס האחרון בהתיישבות,  ליישם את חוק ההסדרה ולאשר תב"ע לעפרה".

 

הרב דרוקמן והרב גיסר

 

מחסומים הוצבו בכבישים הראשיים בבנימין. המחסומים אמורים להיות "נושמים", אנא הצטיידו בתעודות זהות. 

 

 

שופטי בג"ץ הודיעו ביום שני כי הם דוחים את העתירה של תושבי עפרה שביקשו שלא להרוס את תשעת הבתים המיועדים לפינוי בקרוב. השופטים לא שעו לבקשת התושבים לאטום את תשעת הבתים והובהר גם שחוק ההסדרה לא חל עליהם.

 

ביישוב עפרה הגיבו לפסיקת בג"ץ, "כצפוי בג"ץ דחה את בקשת עפרה למנוע עוול וחורבן לשם חורבן. בג"ץ הוכיח שהוא מנותק מהעם ומחוש הצדק הטבעי. יש לנו תביעה נוקבת כלפי ראש הממשלה והשרים ליברמן בנט ושקד - לא תוכלו להסתתר עוד מאחורי בג"ץ. זו העת ליישם מיידית את חוק ההסדרת לאשר תב"ע לעפרה ולהציל את ההתיישבות מציפורני השמאל ובגץ. לשם כך נבחרה ממשלה לאומית שרוממות ההתיישבות בפיה".

 

שרים מחוץ לבתים

 

הכוחות הגיעו למתחם

 

צילום: נעה אורי/TPS

 

צילום: נעה אורי/TPS

 

צילום תמונה ראשית: הלל מאיר - תצפית