אנו עומדים רגע לפני תחילת הלימודים. כולם כבר חזרו מטיולים בארץ ובחו"ל, והחופש כמעט נגמר... מצד אחד הילדים צברו המון חוויות חדשות והם מתרגשים לפגוש את החברים, שאת חלקם לא פגשו במהלך החופש. מצד שני - פרפרים בבטן, היסוסים ואפילו חששות - מה יהיה, איך יהיה ומי יהיה. התחושות האלו משותפות לילדים וגם להורים. גם ההורים מקווים שהילדים ישתלבו היטב במסגרות שלהם, יצליחו בלימודים, והכי חשוב, שיהיו שמחים ובריאים.

לפניכם מספר נקודות שיכולות לסייע במעבר מחופשת הקיץ לחזרה ללימודים עם מעט פחות תסכולים:

 

חזרה לשגרה

הדרך הטובה ביותר להתכונן לקראת חזרה לסדר היום של הלימודים היא להתחיל את התהליך בשלבים. יש לתרגל לאט לאט כניסה ללוח הזמנים שלנו ושל הילדים.

שבוע לפני תחילת הלימודים, יש לחזור לשעת השכבה מוקדמת יותר של הילדים, המתאימה לשעת הקימה של זמן הלימודים. זו לא משימה פשוטה להתרגל מחדש, להפחית זמן משחק עד שעות מאוחרות בלילה, ולקום מוקדם יותר בבוקר. קל יותר להרגיל את הילדים כשהתהליך נעשה בשלבים. חשוב גם לחזור לקבוע את ארוחת הערב לזמן מוגדר.

 

 

תיאום ציפיות

מעבר לקשר המיוחד שיש לכל הורה עם ילדיו, יש לרענן את התקשורת בצומת החשוב של תחילת שנת הלימודים. שיחה משותפת בין הורה לילד, ברמה ובדרך מתאימה לגיל הילד, תיתן לנו הזדמנות להכיר מקרוב מה החששות של ילדנו ואיך אפשר לעזור לו להתמודד איתם. השיחה מאפשרת לנו כהורים לנסות להבין מה הציפיות של ילדינו ומה יכול לקדם אותם, כמו חוג או עזרה.

יש אפשרות לנצל את השיחה הזו  לתיאום הציפיות שלנו כהורים בנוגע להקדשת זמן לשיעורי בית וזמן פנוי למשחק במחשב או עם חברים. האם הזמן הפנוי הוא לפני או אחרי שיעורי בית?

ביחד אפשר לדבר על איך נראה בוקר רגיל, מתי מתעוררים, על דרכי התארגנות והגעה לבית הספר. כך הדברים יהיו קצת יותר ברורים ומסודרים בראש של הילדים וההורים.

 

 

לא למעט בערכם של חברים

החשש העיקרי של רוב הילדים - החל מהגן ועד לגיל התיכון - הוא האם יהיה לי חברים בכיתה. קשה לתאר כמה חשובים החברים בעיני ילד או ילדה בבית הספר.

אם אתם רוצים שהילד יהיה יותר פעיל בבית הספר - תעזרו לו לרכוש חברים.

אם אתם רוצים שהילד יהיה יותר שמח - תעזרו לו לרכוש חברים.

אם אתם רוצים שהילד לא יהפוך לקרבן או נרדף - תעזרו לו לרכוש חברים.

רכישת חברים מוסיפה לדימוי העצמי ולזהות של כל ילד מחוץ לתא המשפחתי. יש דרכים שונות בהן אנו  כהורים יכולים לעזור לילד בנושא זה. אפשר לשלוח אותו עם חבר כדי לקנות ציוד לבית הספר או לבלות ביחד. אפשר להזמין חברים הביתה. דברים אלו ועוד תורמים להעמקת קשרים חברתיים לפני תחילת שנת הלימודים.

 

 

הקשיבו לילדים

תמיד משמח לקחת חלק בשלבי ההתפתחות של ילדנו, בין אם הוא עולה לכיתה א' או לכיתה ה'. חשוב לציין שהשיחות שלנו כהורים על תחילת השנה עלולות לגרום לאי נוחות מסוימת אצל ילדינו. לדוגמא, אם הבת חשה טרודה, במקום לזרוק עצות כמו "יהיה בסדר", עדיף להזכיר לה מצבים דומים שגם בהם היא חוותה אי נוחות אך התמודדה איתם. על ההורים לגלות אמפתיה ולהראות לה שרגשותיה חשובים. אפשר גם לשתף אותה בסיפורים שלנו כשהיינו בגילה, ואיך התגברנו על הפחדים שלנו. ילדים תמיד אוהבים לשמוע סיפורים מהוריהם. כך נגרום לילדים להרגיש נוח יותר עם תחושות שונות.

 

 

להתמקד בחיובי

כל ילד מביא איתו את האישיות שלו ואת מה שפגיע אצלו. התפתחות זו לא תחרות, ואנחנו כמו ילדינו מגייסים כוחות בזמנים שונים. תפקידנו כהורים הוא לתת השראה חיובית ולעודד את הילדים. תזכירו לילדים את כישרונותיהם ואת היכולות שלהם. כולם עברו את היום הראשון של הלימודים גם בשנה שעברה בהצלחה – תזכירו להם זאת ותהיו בשבילם.

שנה טובה ומבורכת.