סקר צרכי חינוך מטה בנימין

האם בכל הארץ, ולא רק בבנימין, אחוז כל כך גבוה של תלמידי התיכון מרחיקים לנדוד אל ישיבות ואולפנות מרוחקים? ולמה אחוז כל כך גבוה של תלמידי בנימין לא לומדים כאן (90% מהבנים)? אלו השאלות שמעסיקות את אנשי אגף החינוך במועצה מזה זמן מה, ובשלו יצא לאור סקר בקרב הורים לתלמידים.

פילוח אוכלוסיות בנימין וצרכי תלמידי התיכון העלה כמה פתרונות ברורים: יש להקים תיכון מעורב לדתיים וחילוניים בכפר אדומים, צריך לפתוח תיכון ממלכתי במערב בנימין (כעת מחפשים לו קרקע מתאימה), וכבר בשנה הבאה ייפתח תיכון חרדי. "אך לגבי הציבור הדתי-לאומי", אומר הרב יעקב ליבי, מנהל אגף החינוך, "לא היה די ברור לנו, מדוע מרבית ההורים מחליטים שכדאי להם להיפרד – עם מטפחת או בלי – מילדיהם ולשלוח אותם לפנימיות רחוקות, ומדוע לשלוח איתם גם צ'ק שמן מאד כל חודש, ולהתפלל כל לילה מחדש שהילד אכן לומד והכל טוב, ושלא קורים גם דברים אחרים במרחקים. לכן חשבנו שהדרך הטובה ביותר לגלות את התשובות, ומהן לצאת לכיווני חשיבה אחרים, זה לשאול את ההורים עצמם".

חברת גיאוקרטוגרפיה נקראה לערוך את סקר עומק, שבו נשאלו 700 הורים (מתוך 3,200 פוטנציאליים), ש-627 מתוכם (אחוז גבוה מאד בהשוואה לסקרים אחרים) היו מוכנים להקדיש דקות ארוכות ולענות על כל שאלות הסקר. הוגדר מראש של-500 נשאלים יש רק ילדים עד כיתה ז', ו-200 נוספים הם כאלה שיש להם גם ילדים בגיל תיכון – כדי לבחון האם חל שינוי בשלבים אלה. "המטרה היתה גם להבין את הצרכים המגוונים, כדי לדעת איך נוכל לתת מענים למקסימום צרכים", מסביר ליבי.

"המסקנה הראשונה, שמאד בולטת", ממשיך ליבי, "היא שתושבי בנימין נורמליים. המגמה שקיימת בכל הארץ, קיימת גם פה. קרוב למחצית ההורים העדיפו שהילד שלהם יחזור מדי ערב הביתה. 41% העדיפו מוסד חצי פנימייתי, ורק 7% העדיפו פנימייה מלאה. מה שמעניין הוא שהורים שכבר יש להם ילד בפנימייה, העדיפו באחוזים גבוהים יותר מוסד חצי פנימייתי – 49%. כאן יש שוני בין הורים לבנות והורים לבנים: 54% מעדיפים שהבנות יחזרו מדי ערב, ו-40% מעדיפים זאת לגבי הבנים".

ההורים נשאלו גם מה אורך יום הלימודים הרצוי: כ-75% מעדיפים ששעת הסיום תותיר זמן לדברים נוספים, ורק 16% מעדיפים מסגרת לימוד ארוכה ככל האפשר.

"התמונה העולה מן הסקר די ברורה: יש צורך מוחש וברור בבנימין במוסדות לא פנימייתיים או חצי פנימייתיים", אומר ליבי, "אבל לנו עדיין חשוב היה לדעת מה התוכן שצריך להיות במוסד כזה כדי שהורים ישלחו את ילדיהם אליו. מסתבר שהשיקולים העיקריים הם רמת לימודים כלליים ורמה תורנית. אחריהם – מיקום המוסד והרמה הערכית-תורנית של שאר התלמידים. הורים רבים ציינו גם את הנושא הכלכלי – העלויות כיום מעיקות על ההורים והם יעדיפו לשלוח את ילדיהם למוסדות שהעלות בהם נמוכה ככל האפשר, גם אם הם מוכנים עדיין לשלם מעבר לבסיס שנקבע על ידי משרד החינוך. כמחצית מההורים קבעו שישלחו את ילדיהם רק למוסד שעושה תהליך של סינון תלמידים, 30% מעדיפים מוסד שמתחייב לקבל את כל תלמידי האזור, ו-7% אמרו שישלחו את ילדם רק למוסד שמקבל רק תלמידים טובים. מבין הורים שיש להם כבר ילד במוסד על יסודי, האחוזים בשאלה זו נמוכים אף יותר.

"שאלנו את ההורים עד כמה יביעו אמון במוסדות שהמועצה תנסה לקדם כדי לתת מענים לצרכים בבנימין? כ-70% הביעו נכונות לכך, כאשר הנכונות היותר גבוהה היא בקרב הבנות – 80%; בעוד הבנים - 59%. הנכונות הזו אף עולה אם המועצה מעורבת בניהול המוסדות (מ-59% ל-81% אצל הבנים). "בעצם מסתבר שתושבי בנימין מצפים שהמועצה תהיה לא רק ברקע מוסדות החינוך, אלא תוביל מהלכים ותיקח אחריות.

"התרגום שלנו לתמונה שעולה היא שלא ניתן לתת רק מענה אחד שיתאים לכולם, אלא עלינו לנסות לתת מענים דיפרנציאליים באופן כזה שמרב האוכלוסייה תקבל את הצרכים שחשובים לה", מסכם ליבי.

לצפייה במצגת עם תוצאות הסקר לחצו כאן