קהילה - פיתוח קהילות והנהגות

 

המחלקה אמונה על הגברת חוסנן של הקהילות בבנימין באמצעות פיתוח קהילתי וארגוני של היישובים.

הצוות המקצועי של המחלקה מייעץ ומלווה את הנהגות היישובים ובעלי התפקידים המרכזיים (וועדים, מנהלי יישובים, רכזות קהילה)  ומסייע להם בהטמעת גישה קהילתית בניהול היישוב.

כמו כן, בהנעת תהליכי צמיחה יישוביים ואזוריים בהסתכלות רחבה וארוכת טווח.

המחלקה עוסקת בהכנת היישובים למצבי חירום בשגרה, וליווי הצוותים בעת משבר.

 

מנהלת המחלקה

חנה איטח
טלפון : 
02-997723302-9977227
טלפון נייד : 052-5666194
דוא"ל: kehila6@m.binyamin.org.il

 

שם תפקיד נייד דואר אלקטרוני
חנה איטח מנהלת המחלקה. מלוות היישובים אדם וסנה (בני אדם) 052-5666194 kehila6@m.binyamin.org.il
פניני בן אלי מלוות יישובים מכמש, מצפה דני כוכב השחר, מצפה כרמים, רימונים, מגרון, פסגות, עפרה, עמיחי 058-5666188 kehila2@m.binyamin.org.il
שירה הראל מלוות יישובי אשכול דולב טלמונים: טלמון, דולב, חרשה, נריה, כרם רעים ונחליאל. גופנא: נוה צוף, עטרת. בית חורון, גבעת אסף. 054-6555411 Kehila1@m.binyamin.org.il
הדס שימל מלוות יישובי אשכול שילה: שבות רחל, אש קודש, אחיה, עדי עד, גבעת הראל, גבעת הראה, קידה , עלי, מעלה לבונה. 052-8604260 Kehila5@m.binyamin.org.il
ורדית בן זמרה מלוות יישובי מערב בנימין: נילי,  נעלה, חשמונאים, גני מודיעין, מתתיהו, כפר האורנים, מבוא חורון. 052-5675441 Kehila4@m.binyamin.org.il
שרון קלנגל מלוות יישובי אשכול אדומים: כפר אדומים, נופי פרת, אלון, מצפה יריחו, ענתות. תל ציון, כוכב יעקב, גבעון החדשה. 058-6091165 Kehila8@m.binyamin.org.il
שרית ליבוביץ' מרכזת תחום פיתוח הכשרה מקצועית 052-6071426 Kehila9@m.binyamin.org.il

 

ליווי יישובים - פיתוח קהילתי

צמיחת הישובים והתפתחותם, מביאה לפתחינו אתגר שעוסק בזהותם של היישובים, אופיים, והיכולת של היישוב לעבור שינוי ולפעול במקצועיות לטובת התושבים.

המועצה האזורית מטה בנימין פועלת בשיטה של ביזור והאצלת סמכויות.

עם השנים, וככל שהיישובים צמחו והתפתחו, מתן השירותים, הפיתוח הקהילתי, יצירת הזהות, קבלת ההחלטות והביצוע בפועל, עבר מרמת המועצה לרמה המקומית.

היישוב מהווה יחידת התייחסות ע"פ צרכים ורצונות משלו, נדרשים מענים איכותיים ודיפרנציאלים, יצירת אוטונומיה, זהות ועצמאות.

מכאן מתחייב פירוש מחודש למושג קהילה, יצירת מערכות מגדירות ותומכות, פיתוח התייחסות ייחודית לכל ישוב. המושג חוסן קהילתי והעצמת היישובים בבנימין הוא לא ערך אידיאולוגי בלבד, אלא דרך התערבות וגישה המשקפת את תפיסת עולמה של המועצה.

החשיבה המקצועית של צוות המחלקה, יחד עם הנהגות היישובים, מונחית ע"י השאלות: כיצד עלינו לפעול על מנת לחזק את היישוב? באילו דרכים נטפח את תחושת השייכות המקומית? מהן המדיניות שיש לגבש ביישוב לאור גדילתו, לאור אתגריו, בטווח הקצר והארוך? ומתוך כך – איך תיראה תוכנית העבודה של בעלי התפקידים המובילים את היישוב?

שאלות אלו נבחנות על בסיס קבוע בהדרכות שוטפות ומסודרות עם מנהיגות היישוב ובעלי התפקידים המרכזיים ביישוב.

 

מנהיגות

המפתח המרכזי ליכולת העמידה של קהילה ושל ישוב הוא המנהיגות. לכן, המחלקה שמה לה למטרה לבנות ולהפעיל מערך הכשרה, ליווי והשתלמויות למנהיגות היישובית על רבדיה ומאפייניה השונים. הקמת וועדים ופורומים ליו"רים, מזכירים, רכזות קהילה. הכשרת מתנדבים ופעילים ועוד, אשר יהוו בסיס איתן להובלת היישובים, וליצירת קשר ודיאלוג מתמיד בין השטח למועצה. 

פיתוח המנהיגות ברמת יישובית:

מלוות היישוב מסייעת בתהליכי איתור והכנסת בעלי תפקידים חדשים לעבודה, בהקניית כלים והטמעה של הגדרות התפקיד והתאמתם לצרכים הייחודיים של כל יישוב.

מלוות היישוב מדריכה ומייעצת בבנייתו וחיזוקו של המנגנון היישובי.

פיתוח מנהיגות ברמה איזורית:

הקמת פורומים פעילים לקבוצות העמיתים : יו"רים, מנהלי יישובים, רכזות קהילה, יו"רי צח"י, ועדות (קליטה, חינוך, ועוד עפ"י צורך)

הפורומים מהווים פלטפורמה ללמידה והעשרה על סמך חכמת היישובים הרבה שהצטברה, וכן באמצעות מערך הכשרה מקצועית שנתי שבונה מחלקת קהילה לרכישת כלים ומיומנויות לתפקידים הליבה של היישוב, על יחודיותם ומאפייניהם.

 

חירום

התערבות מקצועית בשעת חירום, מתבססת על מספר הנחות יסודיות.

צוות החירום היישובי (צח"י) הוא צוות שפועל לאורך שנים, ובנוי מצוותים קטנים עפ"י תחומי תוכן של סיוע בעת חירום (תקשורת ומידע, רפואה, לוגיסטיקה, חינוך, רווחה וקהילה..)

מתוך ניסיון רב, באירועי חירום, למדנו כי ככל שתהיה הכנה טובה מבעוד מועד,  של הצח"י, כולל הבנה מדוייקת של תפקיד כל אחד מתתי הצוות, ןפעילות משומנת בשיתוף פעולה מלא תוך היישוב ועם זרועותיה המקצועיות של המועצה ,

כך תתאפשר התאמה של מענים הולמים ביישוב בזמן אמת, במטרה להחזיר את היחיד, המשפחה והקהילה, לתחושת שליטה ולחיי שיגרה מוקדם ככל האפשר.

 

לטפסים מסייעים לצוותי הצח"י בניהול אירוע חירום לחץ כאן