איש ההתיישבות פנחס ולרשטיין, לשעבר ראש המועצה האזורית מטה בנימין, ספד לשלום עצר ז''ל, סגן ראש מועצת בנימין שנפטר בגיל 69.

עצר היה שותף לפיתוח ההתיישבות במשך שנים, היה ממקימי המועצה הדתית בבנימין ופעל רבות להקמת מקוואות ומוסדות חינוך.

עצר הותיר אחריו אישה, עשרה ילדים וכ-40 נכדים. הוא הובא למנוחות ביישוב מגוריו, מבוא חורון. בני משפחתו, מכריו ומוקירי זכרו ליוו אותו בדרכו האחרונה. 

"חלקו של שלום עצר בבניית המועצה האזורית 'מטה בנימין' לא יסולא בפז", ספד לו פנחס ולרשטיין. "שלום היה שותף אמיתי וחבר לדרך. לא תמיד ידענו איך לבנות את חוסנם של תושבי המועצה אל מול אי-ודאות מדינית ופוליטית ואל מול איומי הביטחון והפגיעות בנפש.

"קשה היום להבין עד כמה המועצה הייתה בחיתוליה ועד כמה טביעת אצבעו של שלום דומיננטית עד היום באופיה וחוסנה של אוכלוסיית מטה בנימין", הסביר. "דברים שכיום מובנים מאליהם, כגון הכביש בין חיזמא לאדם כלל לא היה קיים אלא כדרך רומית עתיקה ושלום תוך בניית החברה לפיתוח תוך הליכה בין הטיפות החוקיות הצליח לבצע בשלב ראשון דרך צרה (מטרוקה) שכיום היא הציר המרכזי לישובי גב ההר".

ולרשטיין פירט חלק קטן מפעולות של עצר. "מהקמת המועצה הדתית ועד בניית מערכת ההנדסה במועצה, מתנ"ס וחברה לפיתוח, לא היה נושא בחיי תושבי המועצה ששלום לא היה נדבך מרכזי בבניית הכלים לפיתוח וחוסן התושבים.

"חז"ל מלמדים אותנו שעמרי מלך ישראל זכה ל-3 דורות של מלוכה בזכות הקמת עיר אחת בשומרון. שלום שזכה לבנות ולפתח ישובים רבים, במעשיו ובמעשי שכמותו, זוכים אנו לראות במו עינינו ממש את אתחלתא דגאולה".

רוני שניר, עוזר ראש המועצה, כתב:

שלום רב לאוהבי תורתך...
היום נפרדנו לבית עולמים מאיש יקר.
איש רב פעלים, איש עתיר זכויות הן באהבת הארץ ובנייתה והן באהבת התורה ולומדיה.
שלום עצר ז"ל, סגן ראש מועצת בנימין, שהקים יחד עם פנחס ולרשטיין יבל"א ראש המועצה האגדי את מועצת בנימין.
הקמת ישובים, פריצות דרכים, סלילת כבישים, בניית בתים ותכנונם, עבודה עם כל המוסדות הממשלתים לטובת הבאת כסף, לטובת בניה ועשיה למען הארץ ויושביה.
איש שנתן והקריב את כול כולו למען ההתיישבות.
איש שיח, לא רק בעבודה, בכל דבר שהעליתי בהתייעצויות עמו. כל דבר נעשה בחיוך של רוך ואהבה, של רק לתת ולתת ע"מ שתצליח.
איש עומק עם מחשבה לתווך הרחוק והקצר.
כמובן שלא רק איש של עשיה, תלמיד חכם שמעבר לעבודה למד תורה בזמן שנותר.
אחרי שפרש מחיי העשיה מסגנות המועצה שאלתי אותו, שלום, מה עכשיו?! אמר עכשו לעסוק בתורה. אני לומד את רש"י על התורה ורוצה לכתוב ספר על פירושי רש"י. למדת בכולל בישובך וקבעת את יומך בלימוד התורה שבה חפצת. 
שלום איש אמת ויקר חבל על דאבדין.. אבל אני לא אשכח את האיש הישר והאמיתי שזכיתי להכיר ולאהוב..

(צילום: שילה גרנביץ')