תושבי מגרון בחבל בנימין חגגו השבוע טקס הנחת אבן פינה לשכונת הקבע ביישוב שהולך ומוקם על פי החלטת הממשלה.

הנחת אבן הפינה מתרחשת שש שנים לאחר שנעקרו התושבים מהישוב מגרון ונהרסו בתיהם. במהלך שש השנים התושבים התגוררו בקראווילות.

הטקס התקיים במעמד שרי הממשלה, יו"ר הכנסת וראשי ההתיישבות באיו"ש.

 

ישראל גנץ ראש המועצה האזורית מטה בנימין הנכנס "אנחנו היום ביום מרגש מאוד היישוב מגרון אחרי שנעקר מאדמתו חוזר ונבנה פה באדמות בנימין. השבת אנחנו קוראים על זה שארץ ישראל נקנתה בכסף, יש מקומות שנקנים בכסף. אבל אנחנו חוזרים הביתה. ואנחנו מקווים ומתפללים שכמו שמגורשי מגרון בונים את ביתם גם בעמונה - עצמה. יבנו בתים. וזה בהחלט פתח לכל ההתישבות בבנימין. בנימין עוד תצמח ותגדל. יהיו פה עוד עשרות משפחות יישובים חדשים איזורי תעשייה הכלי תרבות ועוד. אנחנו בדרך לשם!  אני רוצה להודות לכל משרדי הממשלה - משרד רוה"מ , משרד השיכון, משרד הביטחון שעמלו וטרחו כדי להגיע לרגע הזה. וכמובן להודות לעובדי המועצה. ואחרונים חביבים אנשי מגרון שגרו במבנים ארעים במסירות נפש ואורך רוח עד לרגע המיוחל הזה. אנחנו מאחלים להם שיכנסו במהרה לבתי הקבע שלהם"

 

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט אמר כי ''הנחת אבן הפינה אומרת ששטחי יו"ש אינם נכס סחיר, זה לא נושא למכירה, לנו יש כאן זכות אבות לצד צורך ביטחוני פנימי וחיצוני. האחיזה במגרון היא חיונית לראיית ביטחון ישראל.

 

''מי שמסתכל מזרחה מבין שהאיומים מתדפקים ממזרח לירדן. המרחב מירדן עד הים מחויב בהחזקה ביטחונית, אנחנו מניחים אבן פינה למגרון ואנו נבנה אותה. אני אדאג לכך שממשלת ישראל תעשה זאת עד סוף השנה", הבטיח גלנט.

 

לצד השמחה על הקמת השכונה החדשה, התושבים מצפים לנצח בתביעה המשפטית שהגישו כדי להכיר באדמות שרכשו על רכס מגרון, הכרה שתכשיר את הקרקע לקיום החלטת הממשלה להקים את הישוב בראש הרכס, במקום אותו טיפחו במשך 13 שנה עד העקירה לפני שש שנים.

 

resizedimg123670.jpg.jpg

 

שר ירושלים ומורשת זאב אלקין אמר בטקס כי ''באירועים מהסוג הזה נהוג לשמוח אבל כמי שליווה את מגרון מרגע הפינוי ועד היום זה לא אירוע משמח. היינו שמחים אם הייתה לנו מערכת משפטית אחרת שהייתה מקבלת החלטה הגיונית, ואני מייחל לימים בהם מערכת המשפט תעשה דין צדק אמיתי. היות ועדיין לא זכינו שתהיה לנו מערכת משפטית אחרת הסיפור של מגרון מעביר מסר חשוב: כל מי שחושב שאפשר להרים יד על ההתישבות ידע שכאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ. הישוב יגדל ויתרחב זו דרכנו מאז ומעולם, נסיונות הפינוי רק יובילו לחוזקה ולהתרחבותה של ההתיישבות".

 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר בטקס "לא באתי לשכנע בדבר זכויותינו בארץ ישראל, באתי לכאן ברגשות מעורבים, בשמחה גדולה של הנחת אבן הפינה לצד עצבות גדולה על הרגע הקשה של הפינוי לפני שש שנים. אנחנו נמצאים בראש ובראשונה בזכות המשפחות של מגרון שלא התייאשו, לא היה פשוט אבל בזכותכן הגענו לרגע הזה. כולי תקווה להיות מוזמן לחנוכת הבתים, לאכול איזה בורקס ולהרים לחיים. אין לי איחולים טובים יותר מ'ראה בנים לבנייך כאן במגרון', מזל טוב", הוסיף.

 

שר החקלאות אורי אריאל ביקש בפתח דבריו לעמוד דקה דומיה לזכר שמונת בני משפחת עטר שנספו בתאונת דרכים. לאחר מכן אמר אריאל: ''אנו כאן במקום מושבו של שאול המלך, חזקים, מנוחמים בבניין הארץ וממשיכים את דרך אמונתם של משפחת עטר. הנחת אבן פינה זו מהווה את תחילת הדרך של מיגרון המתפתחת. מיגרון היא מהות הציונות, אנשיה הם קהילה תומכת ומדהימה שמהווה דוגמא לסולידריות הישראלית. עם ישראל לא יכול להתקיים ללא התיישבות בכל מרחבי ארצנו. הגיע זמן ריבונות", אמר שר החקלאות.