בעיות מים קשות וחמורות בבנימין ובשומרון עוררו לפעולה את כלל הגורמים האחראים על הנושא. בשבוע שעבר ננקטו מספר פעולות שבזכותם שבה אספקת המים הסדירה ליישובים.

 

חברת מקורות, מחלקת תשתיות זורמות ואגף הביטחון במועצת בבנימין ואגף הביטחון פעלו במשך כל השבוע להבאת עוקבים , מכליות מים ועמדות מילוי ליישובים ודאגו על העת שאספקת המים תהיה סדירה.

 


המועצה פועלת להקמת מאגרי מים לחירום לתושבים וחברת מקורות פועלת להבאת מסנן שיטהר את מי השתיה באריאל.

 

ראשי רשויות ביו"ש נפגשו עם שר התשתיות,  יובל שטייניץ, על מנת שיתן פתרונות למשבר המים. 

 

השר שטייניץ הבטיח לקחת אחריות ולסייע בחיבור בין הגופים השונים, רשות המים, מקורות ורשות המים כמו כן ניתנו פתרונות לטווח הקצר והארוך, הן לאוכלוסייה הפלסטינאית והן לישראלית.

 

עוד הובטח בדיון תגבור של מכליות מים למילוי בריכות המים, זירוז סיום קידוח אריאל והחמרת הביקורת והצעדים מול גניבות המים בציר. לטווח הארוך הובטח לקדם ולסיים את תכנון קווי ההולכה מהמוביל הארצי לשומרון, כך שניתן יהיה להעביר את הנושא לביצוע במהירות.

 

השר שטייניץ ציין בפגישה, "מדובר בתכנית חירום וכלל הגופים הרלוונטיים נדרשים להירתם ולתת פתרון מיידי למשבר המים ביהודה ושומרון".

 

ראש המועצה, אבי רואה, הוציא אגרת לתושבים בה הסביר את הבעיה שהובילה למחסור במים:

לצערנו בעיות המים באזור גוש שילה רק הולכות ומחמירות. חשוב לנו להביא בפניכם את התמונה הרחבה ואת המהלכים שנעשים לפתרונה, וכן הנחיות רלוונטיות למצב הנוכחי.

 

היישובים שמגב ההר בשומרון (מאלון מורה איתמר ותפוח) ועד גוש שילה, ניזונים משני מקורות מים: קידוח תפוח וקידוח חורון. חברת מקורות מתריעה כבר כמה שנים שהמאגרים התת קרקעיים בשני קידוחים אלה הולכים ומתרוקנים, אך למרות התרעות חוזרות ונשנות, רשות המים שאמונה על אספקת המים לא מיהרה לקדם פתרונות כנדרש. כיום המשאבות בשני המאגרים עובדות ללא הפסקה ומפלס המים רק הולך ויורד, מה שמביא לבעיות קשות באספקת המים ליישובים: הפסקות מים חוזרות ונשנות, לחץ מים נמוך ומצוקת מים לחקלאות.

 

לאחר שנתיים של מאמצים רבים של המועצה והיישובים (כולל סיורים בשטח של כל הנוגעים בדבר – יו"ר רשות המים, מנכ"ל מקורות, שר האנרגיה והמים הקודם סילבן שלום ועוד), אישרה רשות המים השבוע את התכנית לפתרון שעליה הוסכם -  חיבור כל הגוש למוביל הארצי. עלות ביצוע התכנית מוערכת ב-300 מיליון שקלים, וביצועה אמור להימשך לפחות ארבע שנים. המועצה היתה מעורבת בכל שלבי גיבוש התכנית, כולל מאבק על רוחב הקו, כדי שהפעם בשונה מבעבר כן יילקחו בחשבון נתוני גידול האוכלוסייה, ולא נמצא עצמנו שוב בבעיה דומה בעוד כמה שנים.  בסופו של דבר הוסכם על רוחב קו סביר, שגם אותו אנחנו עדיין מנסים לשפר.

 

פתרון ביניים למצב עד לביצוע התכנית הגדולה, הוא שיפור מי הקידוח באריאל. לפני שנתיים ביצעה חברת מקורות קידוח מים באריאל, אך המים שנמצאו התבררו כעכורים ולא מתאימים לשתייה. בימים אלה מובא לארץ מסנן מיוחד מאנגליה, אשר יביא את המים לאיכות הראויה וייתן עוד תפוקת מים נדרשת, עד לחיבור למוביל הארצי.

 

במקביל חברת מקורות מנסה לבצע עוד קידוחי ניסיון, כמו זה שביצעה בנווה צוף, אך לצערנו בינתיים הקידוחים לא מוצאים מים.

 

במענה למשבר הנוכחי, מציבה בימים אלה רשות המים בסיוע המועצה מיכלי מים בכמה יישובים, אשר יאפשרו אספקת מים למשקי הבית. ברור שזהו פתרון זמני בלבד ולא נסתפק בו.

 

מובן שבמסגרת סדרי העדיפויות אנו מתעדפים אספקת מים לתושבים על פני מים לחקלאות, אך הדבר עלול לפגוע קשות בחקלאות בגוש, וזו סיבה נוספת לכך שאנו ממשיכים לקדם בדחיפות פתרונות נוספים מקיפים יותר.

 

בשבוע הבא מתוכנן סיור של השר יובל שטייניץ, שר האנרגיה והמים, וסוגיה זו תעמוד בראש הנושאים לדיון בסיורו. המועצה משקיעה שעות רבות של עבודה מול משרד האנרגיה והמים, המינהל האזרחי, רשות המים ומקורות, אך לצערנו בשורה התחתונה בעיית המים עדיין בעינה. נמשיך לדחוף את פתרונות הביניים כמו את פתרון הקבע כדי להביא לסיומן את בעיות המים.

 

עד לקידום פתרון הביניים נבקש להישמע להנחיות היישוביות מעת לעת ולצמצם צריכת מים שלא לצורך שתייה בעת מצבי מצוקת מים.