פורסם בדף הפייסבוק של ראש המועצה: https://bit.ly/3itmp63

שלום זה ישראל גנץ,

נכון לשעה זו יש לנו 183 חולים מאומתים ב-38 יישובי המועצה (מתוך 45). נתוני חדר המצב שלנו תואמים לנתוני משרד הבריאות ופיקוד העורף. אין תושבים מאושפזים ברוך השם. יש לנו למעלה מ-1200 בתי אב בבידוד (אחד מבני הבית או משפחה שלמה). זה לא מעט.

עוד רגע אספר על עבודת צוות הקורונה המועצתי שלנו, אבל לפני זה אקפוץ רגע למסקנות המקצועיות שיש בידינו:

 המסקנות המקצועיות שיש בידינו:

המסה הקריטית של הנדבקים היא בתוך המשפחה

זה הגיוני ובעיקר מרגיע. לא נתקלנו במקרים רבים בהם היו הדבקות סביבתיות ביישובים. למשל: כשאחות שעובדת בבי"ח נדבקת, הגיוני מאד שבני משפחתה ידבקו. כששומרים על הכללים שם זה צריך לעצור. וזה קורה.

אין הדבקה בין הילדים במוסדות החינוך

אנחנו עושים תחקורים רבים, קוטעים שרשראות הדבקה ומנחים על כניסה לבידוד (רק ע"פ משרד הבריאות). במצטבר תיחקרנו עד עכשיו מאות מקרים במוסדות.

אני יכול לומר שב98% מהמקרים אין הדבקה בבתי הספר ובגנים בין תלמידים (זה נכון שבד"כ ילדים נשאים בלי תסמינים, אבל גם כשעוקבים אחרי המשפחות והמעגלים הנוספים הנתון הזה מתבהר). עם מורים זה שונה קצת ולכן הנחנו לצמצם את השהות בחדרי המורים.

הציבור החרדי בבנימין

כדי להבין את המצב ביישובים החרדים ניקח למשל את תל ציון. צוות הצח"י והצוות היישובי מנהלים את העניין נהדר ובשת"פ מלא עם הצוות המועצתי. למרות הכל, ראינו לפני שבוע עלייה חדה בתחלואה ביישוב.

שקלתי האם נכון לסגור מוסדות חינוך ובתי כנסת, אבל התחקות אחרי ההידבקויות הראתה שרוב ההדבקויות באות מחוץ ליישוב. חלק מהנדבקים אפילו לא נמצאים ביישוב. וביישוב עצמו כמעט ואין הדבקה מחוץ למשפחות שיש בהן כבר חולה. כלומר, המספרים היבשים לא משקפים את המצב האמיתי.

הציבור החרדי אצלנו שומר נהדר על ההנחיות. חידדנו שם פעולות הסברה מתאימות.

מה אנחנו כרשות עושים?

נתחיל במטרות:

1. צמצום תחלואה

2. צמצום בידודים כדי לאפשר שגרה (לימודים ועבודה).

בבנימין פועל צוות קורונה מועצתי שהוקם כבר בגל הראשון, ובחודש האחרון עיבינו אותו ושילשנו את כוח האדם בו. גיייסנו עובדים מקצועיים מתחום הרפואה והדאטה.

  • צוות הקורונה המועצתי כולל נציגים מכמה אגפים: אגף החינוך, מחלקת הקהילה, נציג תחום הבריאות מאגף הבטחון, דובר המועצה, אנשי חדר המצב. לפני יותר מחודש גייסנו מתכלל לצוות (צור אדמון) איש רפואה וניהול. הצוות עובד סביב השעון בייחוד מאז ה-1 בספטמבר. חדר המצב פועל מהבוקר ועד 23:00 בלילה.
  • צוות הקורונה מטפל בעשרות מקרים ביישובים בעיקר במוסדות החינוך. הוא עומד בקשר עם מנהלי בתי הספר והגננות, מתחקר את המצב, מעביר למשרד הבריאות והחינוך, שוקל יחד איתם מה ההנחייה הנכונה למקרה, מקבלים מילה אחרונה ממשרד הבריאות וסוגרים מעגל.
  • הדוברות מעבירה לצוותים היישובים און-ליין את הנחיות הממשלה המתעדכנות. ואנו מקדמים פעולות הסברה ממוקדות וגם רוחביות.
  •  העבודה של הצוות מאפשרת קטיעה מהירה של שרשרת ההדבקה. אם היינו ממתינים לתחקורי משרד הבריאות ולא יוזמים ומזרזים תהליכים, מקרים היו מתוחקרים אחרי מספר ימים. ומעגל ההידבקות היה מסוכן יותר.
    בנוסף, הצוות מדייק את המידע. משרד הבריאות לא יכול לרדת לרזולוציות. הוא נותן הנחיות גורפות. כשיש צוות שמדייק את התחקורים אנחנו מצליחים להוציא מבידוד רבים. בזכות פעולת הצוות משפחות רבות לא קיבלו הוראת בידוד. כשעשרות משפחות יוכלו לעשות חג יחד ולהמשיך לצאת לעבודה ולשמור על שגרה - זה בהחלט סיפוק.
    מילה טובה למשרד הבריאות והחינוך ואנשי פיקוד העורף המעולים - שמשתפים פעולה באופן נהדר ובעבודה הדדית מלאה עם הצוות. אנחנו מבינים את העומס עליהם ומגיעה להם תודה רבה.
  •  ההודעות שאתם מקבלים מצוות המועצה (אם אכן הצוות חתום על ההודעה) דרך הגננות/בתי הספר יוצאות אחרי תחקור ראשוני שלאחריו מתקבלת הנחייה לריחוק מניעתי כלומר - יישום כללי הבידוד בפועל, אך בלי תוקף רשמי של משרד הבריאות שרק הוא מוסמך להכניס לבידוד. כך אנחנו קוטעים את שרשראות ההדבקה בצורה הכי מהירה שיכולה להיות.
  • אתמול הצטרפו כעובדי מועצה 3 מתחקרים שהוסמכו על ידי משרד הבריאות. הם יעבדו תחת הצוות המועצתי ויזרזו טיפול במקרי קורונה במוסדות החינוך.

נכנסתם לבידוד? הירשמו באתר המועצה וקבלו מאיתנו ערכה למבודד שתגיע אליכם תוך מספר ימים. https://nirshamti.co.il/isolated/

עושים מאמצים רבים לשמור על הבריאות וגם על השפיות והשגרה ובע"ה מצליחים.

שנה טובה ובריאה לכל תושבי בנימין,

רפואה שלמה לחולים!