איגרת לתושבי בנימין: נמנעה ההשבתה במערכת החינוך

תאריך: 30/08/2019

 

השבוע התנהלה מערכה אינטנסיבית על השאלה מי ישלם על הכיתות היבילות של מוסדות החינוך בבנימין – משרד החינוך האחראי על בינוי מוסדות חינוך במדינה, או תושבי בנימין כפי שרצה משרד החינוך.  לאחר מאמצים גדולים – משרד החינוך לקח אחריות והתחייב לשלם.

 

תושבי בנימין שלום וברכה,

השבוע כינסנו את יושבי ראש הוועדים, ושבוע קודם את חברי המליאה, כדי לדון במשבר בתקצוב מערכת החינוך בבנימין. מדובר בסוגיה בעייתית שנמשכת בשנים האחרונות והלכה והחריפה לקראת שנת הלימודים הנוכחית, עד שהגענו למצב שלא נוכל להמשיך מבלי לפתור אותה אחת ולתמיד.

במטה בנימין, בשונה מרוב הרשויות בארץ, יש צורך בהקמת מספר גדול של כיתות יבילות מידי שנה. זאת הן בשל הגידול המואץ במספר התלמידים, והן בשל בעיות סטטוטוריות שונות הקשורות למעמד הקרקע. למרות שהאחריות לבניית כיתות לימוד מוטלת על פי חוק על משרד החינוך, סירב המשרד עד כה לתקצב הקמת מבנים יבילים אלה במלואם, ובפועל תקציבו הגיע לכ-30% מהעלות האמיתית, תוך ציפייה שהמועצה תשלים תקציב זה מכספי הפיתוח של המועצה הנגבים מהתושבים. מדובר על כ-30 מיליון שקלים בחמש השנים האחרונות.

מלבד פער זה, גם המינהל האזרחי עיכב אישורים למבנים יבילים שמשרד החינוך מוכן לתקצבם חלקית, וכך המועצה נאלצה לממן את העלות הכבדה במלואה, מה שהוסיף עוד עומס תקציבי בלתי אפשרי.

מיד עם כניסתי לתפקיד ראש המועצה, החלטתי שלא אסכים שכספי התושבים יחליפו את המחויבות של משרדי הממשלה, וכי יש לפתור בעיה זו מן השורש. מאז אנו במגעים נמרצים מול הגורמים השונים, אך ללא הועיל. תמונת מצב זו הוצגה בפני נציגי היישובים במליאת המועצה, ובפני יושבי ראש הוועדים, והתקבלה החלטה כמעט פה אחד – לפנות לראש הממשלה במכתב החתום על ידי כולם, בדרישה שייכנס בעובי הקורה ויפתור את המשבר, ואם לא כן – לא נוכל לפתוח את שנת הלימודים בבנימין כסדרה.

בימים האחרונים ניהלנו מערכה של ממש על כספי תושבינו, ובסיוע הגורמים המקצועיים של משרד החינוך הצלחנו להגיע להסכמה שלפיה משרד החינוך הוא המממן את הקמת המבנים ולא תושבי המועצה, בהתאם לחוק במדינת ישראל.

אנו מודים לכל השותפים למערכה – ראש הממשלה, מנכ"ל משרדו ואנשי לשכתו, מנכ"ל משרד החינוך ואנשי המקצוע במשרד החינוך, יושבי ראש הוועדים וחברי המליאה, אנשי מינהל התפעול ואגף החינוך במועצה, שבכוחות משותפים ובמאמצים גדולים  פתרו את מכלול הבעיות ובכך מנעו את ההשבתה ברגע האחרון והצילו את כספי תושבי בנימין ברגע האחרון.

בהזדמנות זאת נאחל לכל תלמידינו, ולכל צוותי החינוך מהמעונות ועד התיכונים – שנת לימודים איכותית ופורייה. 

בברכה,

ישראל גנץ

ראש המועצה