עטרת

תעודת זהות

 • אוכלוסייה:  100 משפחות.
 • תאריך הקמה:  אב תשמ"א ( אוגוסט 1981 )
 • מרחק מירושלים:  40 ק"מ.
 • מיקום:  כביש בית אריה – גב ההר.
 • גובה: 780 מטר מעל פני הים.
 • אקלים: הררי, נוח וקריר.
 • תעסוקה במקום: מלאכה, הוראה ( גנים ומעון), ישיבה תכונית, שירותים קהילתיים.
 • במשפט אחד: בית חם בראש ההר.

 

יצירת קשר

 • מזכיר הישוב: אושריאל תורג'מן  050-6369075
 • טלפון מזכירות: 9230274 -08
 • כתובת מייל: ateretoffice@gmail.com
 • כתובת: ד. נ. מודיעין 7193900
 • רכזת קליטה: מיכל לוי
 • טלפון נייד: 052-4767460
 • דואר אלקטרוני: ateretklita@gmail.com 

 

לאתר הישוב לחץ כאן 

 

ובהרחבה

אתם הולכים לקחת את הילד מהגן, מברכים לשלום את השכנים והחברים, ולפתע מנגינת כינור ברקע. אתם עוצמים את העיניים ונדמה לכם שאתם מאזינים למוזיקה שנולדה לפני שנים רבות... כשתפקחו את העינים, תמצאו את עצמכם כאן, בחבל בנימין, בישוב עטרת. משפחה גדולה, מגוונת ומקסימה של אנשים שמגשימים את דרך חייהם המלאה בחלוציות ובאמונה: אמונה בבניית ארץ ישראל, אמונה בחינוך תורני -שורשי לילדים, ובעיקר אמונה ובטחון בדרך ההגשמה עליה קם הישוב . מאז שעלינו על הקרקע ועד היום, הרוח החיה ואוירת והשיתוף בישוב לא עזבו אותנו לרגע, הן לתושבים הותיקים והן למגיעים מקרוב ומרחוק. ונגינת הכינור? - הנגינה בוקעת מהישיבה התיכונית מוזיקלית שבישוב, הנותנת את האווירה המיוחדת והרוחנית בה אנו חיים . עטרת נוסדה בשנת 1982 עם גרעין של שלוש משפחות. כיום הישוב מונה 100 משפחות - בוגרי ישיבות הסדר, אקדמאים, אנשי מעשה וזוגות צעירים

 

מיקום  

עטרת ממוקמת במרכז מטה בנימין שבשומרון, 42 ק"מ צפונית לירושלים ו-40 ק"מ מזרחית לת"א ו-32 ק"מ ממודיעין. שני הישובים הקרובים ביותר אליה הם נווה-צוף ממערב (5 ק"מ) ועפרה מדרום מזרח (10 ק"מ). גיאוגרפית, הישוב ממוקם על הקצה המערבי של רכס הרי השומרון, עובדה המעניקה לישוב נקודת תצפית ייחודית על פני כל חבל מישור החוף והשפלה. עטרת יושבת על תל צר וארוך המקנה לישוב את צורתו המאורכת. גובה הרום של עטרת, 740 מטר מעל פני הים, מקנה לישוב מזג אויר נעים מאוד בתקופת הקיץ, אך חורפי במיוחד בחורף. בישוב סוגים שונים של מבנים: קרוואנים, בתי אמנה, אשקוביות, ועוד. במרכז הישוב ממוקמים  מבנים ציבוריים: בתי כנסת (3), מכולת, גני ילדים, מעון, ק"ח, מועדון, ספרייה, משחקייה, משרדי היישוב, ועוד.

 

תושבים

הישוב מונה 3 אוכלוסיות עיקריות – ותיקי הישוב (גילאי 45-60), דור הביניים (גילאי 27-35), והצעירים ממש (אחרי חתונה עד 25). שתי הקבוצות הצעירות יותר מורכבות בעיקר (אך לא רק) מבוגרי ישיבות שיצאו לעולם העבודה.

התושבים עוסקים בכל המקצועות – עובדי הוראה ועו"סים, עובדי ישוב ומקצועות חופשיים, ובכל הכיוונים ג"ג – גוש דן, ירושלים, אלעד, אריאל, מודיעין וישובי הסביבה.

 

מוסדות ושרותים

ילדי עטרת לומדים בביה"ס שבישוב הסמוך - נווה צוף, הבוגרים יותר כבר עוברים ללמוד בבית-אל, עפרה או בירושלים. עבור התינוקות, בישוב מעון יום (לפעוטות), שני גני ילדים וגן שפה. בנוסף ישנו צהרון פרטי וצהרון של קרן רש"י

בישוב פועלת קופת חולים לאומית עם שירותי טיפת חלב אחיות ורופאים.

הישוב מספק פעילויות חברתיות מגוונות לשכבות הגיל השונות. במקביל קיים מבנה המועדון של הישוב, המשמש בעיקר לצורך אירועים חברתיים יישוביים. במסגרת שרותי התרבות בישוב, מתקיימים אחת לחודש ארועים שונים בין לילדים ובין למבוגרים. ארועים אלו כוללים הזמנת אומנים, מרצים, וזמרים שונים, במטרה לגוון את שרותי התרבות ולנסות ולספק את רוב דרישות התושבים. במתנ"ס הישוב מתקיימים חוגים ישוביים שונים כגון: אומנות, משחקיה ועוד. כמו כן מועברים חוגים פרטיים על ידי תושבי הישוב: כדורגל, קט-רגל , ג''ודו ועוד.

 

מוסדות הנהלה 

לישוב כיום יש מזכיר המנהל את כל שרותי הקהילה השונים, יחד עם שירותים מנהליים. המזכיר כפוף למזכירות הישוב, המורכבת מנבחרי ציבור (אחת לשנה). המזכירות כיום מונה חמישה חברים. האחראי על הביטחון מטעם הצבא הינו רבש"צ הישוב, שכפוף גם לוועדת בטחון. קיים גם צוות כוננות בישוב האמור לתת מענה מיידי לארועים בטחוניים חריגים. בתחום הקהילתי, האחראית על הקשר בין מתנ"ס בנימין ובין הישוב, הינה רכזת הקהילה. כמו כן היא אחראית על תיאום ותפקוד של הוועדות הישוביות השונות. 

רב היישוב: הרב עזריאל אריאל

 

יוזמות

ביישוב קיימת נגריה גדולה המנוהלת ע"י חבר הישוב, מפעל למיחמים בבעלות חיצונית, שירותי צילום, מסגריה, גלריה, צרכניה, ירקניה, קבלן - יזם, גנן ושירותי אדריכלות.

 

ישיבת כינור דוד

הישוב יזם והקים בעזרתה של החטיבה להתיישבות, ישיבה תיכונית מוסיקלית המיועדת לבוגרי ח' וט' מצטיינים, עם נסיון מוכח במוסיקה. במערכת החינוך הדתית ישנם תלמידים רבים בעלי נטייה חזקה למוסיקה, ובעלי הישגים משמעותיים בתחום זה, שבהעדר מוסד חינוכי מתאים נאלצים לבחור בין פיתוח כשרונם ונטייתם המוסיקלית, לבין השתלבות במסגרות התורניות המקובלות. כמענה לשני האתגרים האלו, הלאומי והאישי, הוקמה הישיבה התיכונית - כינור דוד, ושמה לה למטרה להיות חממה להתפתחותם של תלמידי חכמים יוצרים ואמנים, אשר העולם הרוחני שממנו ישאבו את ההשראה ליצירתם הוא עולמה של תורה.

תפיסתה החינוכית של הישיבה היא עבודת ה' מתוך אחריות אישית, הזדהות ופיתוח יכולת הרגש עם החוויה הדתית החזקה כמרכזית בבניין האישיות.

כפועל יוצא מכך, תיוחד הישיבה באוירה אשר תדגיש את ההיבטים החווייתיים של החיים הדתיים ברוח משנתו של הרב קוק זצ"ל. הישיבה תפעל באוירה משפחתית שתיתן ביטוי לכל תלמיד וקשר אישי בין הר"מים לתלמידים. בישיבה יושם דגש על דרכו החינוכית של התלמיד ועל פיתוח אישיותו. יושם דגש על מסגרת חברתית ייחודית אשר תשלים את האוירה המיוחדת הנדרשת לעיצוב אישיותו של התלמיד. במסגרת זו, נקיים פעולות תרבות, מפגש עם יוצרים, סמינריונים, טיולים ואירועים מוסיקליים.

במקצועות התורניים יושם דגש חזק על לימוד אמונה, שיקנה כלים להתמודדות תרבותית מעמיקה עם העולם שסביבנו. במקצועות אלו יוגש התלמיד לבחינות בגרות בהיקף מקסימלי. במקצועות החול יושם דגש על מצויינות לימודית, והתלמיד יוגש למבחני בגרות במספר יחידות לימוד התואם את כישוריו.

במוסיקה, ייבחן התלמיד ברמה של 6 יחידות לימוד. לימודי המוסיקה הם ברמה אקדמאית אוניברסיטאית, וינוהלו על ידי מורים בכירים למוסיקה מהאוניברסיטה. לימודים אלו ייחשבו לשנה אקדמית, שתקנה נקודות זכות להמשך לימודים לתואר ראשון.

ישיבת כינור דוד: 08-9206696 פקס 08-9206692   לאתר הישיבה לחץ כאן

 

תכנון עתידי 

הישוב מעוניין להקים בקרוב: ביכנ"ס קבע - בימים אלו מסתיימות עבודות התכנון.מרכז ארצי לתרבות יהודית שתחילתו היא הישיבה התיכונית. הקמת מבנה משרדים למלאכה קלה שיקדם ויתן מענה לכל היוזמות הפרטיות.מרכז תיירות ונופשמבני הישיבה התיכונית ינוצלו ניצול משני כצימרים לאירוח בחופשות, וכן לסמינרים. בצמוד לשטח הישיבה מוקמים בימים אלה מגרש כדורסל וגן שעשועים.בישוב מתוכנן מצפה הצופה לכל אזור השפלה, מחדרה עד אשקלון, וכמובן כל אזור בנימין (800 מטר מעל פני הים).

פיתוח החורשה שלרגלי עטרת יאפשר את ניצולה לטובת מטיילים ופיקניקים. סביב הישוב אתרים רבים ומעניינים, ביניהם סלע האריה, מעיינות גן הסלעים (תופעה גיאולוגית ייחודית), החווה הצלבנית מהמאה ה12- ועוד.

מושקעים מאמצים לסימון מסלול הליכה רגלי בישוב ובסביבתו שישתלב באתרים המצוינים.  

 

גלרייה