עמונה

בה' בשבט תשע"ז (1 בפברואר 2017) פונה היישוב עמונה, התושבים פונו מבתיהם, בתי המשפחות ומבני הציבור נהרסו.

מספר חודשים לאחר הפינוי החלו עבודות להקמת ישוב חדש למפונים 'עמיחי' בגוש שילה.

ב-25 בדצמבר 2014, בעקבות עתירה לבג"ץ בדרישה להריסת הישוב כולו, פסק בג"ץ שיש להרוס את הישוב. ניסיונות רבים להסדרת הישוב מול הממשלה ולמציאת פתרונות שישאירו את הישוב לא צלחו.

 

תעודת זהות

  • אוכלוסייה: 41 משפחות.
  • תאריך הקמה:  תשרי תשנ"ז.
  • מרחק מירושלים: 30 ק"מ.
  • מיקום:  ממזרח ומעל לעפרה, הגישה דרך עפרה.
  • גובה:  940 מטר מעל פני הים.
  • אקלים: בחורף קר, קריר גם בערבי הקיץ.
  • תעסוקה במקום: חקלאות: דיר כבשים, כרם, מטע גודגדנים, תעשיה: אומנות בברזל, בניה בעץ, היי טק: אתר אינטרנט,חברת הפקה והוצאה לאור.ב
  • משפט אחד: חלוץ המאחזים בבנימין.

 

המיקום והנוף

הישוב נמצא כקילומטר אחד מזרחית לעפרה (מרחק 3 דקות נסיעה), על רכס תלול המתנשא כ-70 מטרים מעליה. במרחק 2.5 ק"מ צפונית לעמונה נמצא הר חצור.הגישה לירושלים נוחה וזמינה (כ-25 דקות נסיעה).ממרום גובהה, כ-900 מטר מעל פני הים, צופה עמונה על מרחבי ארץ-ישראל: ים המלח הזוהר בשמש הבוקר, ירושלים הנשקפת מחלון בית הכנסת, ההרודיון ועבר הירדן.

 

האקלים

 האזור מאופיין בדפוסי אקלים של גב ההר.בקיץ הטמפרטורות נעות בטווח 35-20 מעלות, אוויר יבש.בחורף הטמפרטורות נעות בטווח 15-0 מעלות, עם גשמים רבים ואפילו שלגים. במקום מנשבות רוחות מערביות לאורך כל השנה, המתחזקות בחורף.

 

חקלאות ובניה

בשנים האחרונות מתפתחת בעמונה פעילות חקלאית ענפה. ניטעו בה מטעים, כרמי זיתים וכרם ענבים גדול ופורה.

 

תכנון סביבתי 

מקימי הישוב מאמינים כי לדרך בה נבנה ישוב נודעת ההשפעה הגדולה ביותר על יחסו של האדם למקום. לפיכך נבחרה שיטת בניה אקולוגית, שבבסיסה עומד העקרון של התאמת האדם לנוף. היישוב יתוכנן וייבנה כך שישתלב באופן מרבי במרקם השטח הקיים, תוך שאיפה  לשמור על ניחוחותיו המקוריים והבראשיתיים של ההר שלנו. עקרונות הפיתוח הסביבתיים, בהם ייעשה שימוש בתכנון היישוב, מסוגלים לספק את כל צרכי הבנייה המודרנית, תוך הקשבה ושימת לב למרקם פני השטח, לניצול חכם ולא בזבזני של המשאבים במקום, ולפיתוחו של יחס ראוי בין אדם לאדמתו, לא רק ככברת ארץ להניח עליה בית.

 

קהילה

ביישוב פסיפס אנושי מגוון: סטודנטים ובעלי מקצועות חופשיים, מורים ואברכים, חקלאים ואמנים.  כל משפחה ומשפחה בסגנונה הייחודי תורמת ליצירת קהילה רבגונית ועם זאת חמה ומלוכדת. ניכרת המעורבות והעזרה ההדדית שבין חברי הקהילה. התושבים נוטלים חלק פעיל בביסוס היישוב ובהתווית דרכו ואופיו.בעמונה מתקיימים אירועי תרבות, שיעורי תורה, סעודות משותפות בחגים ומפגשים חברתיים.

 

גלריה