מגרוןתעודת זהות

 • אוכלוסייה: 52 משפחות
 • תאריך הקמה:  אייר תשנ"ט (אפריל 1999 )
 • מרחק מירושלים: 6 ק"מ.
 • מיקום: על כביש 60, בין צומת מעלה מכמש לעפרה.
 • גובה: 600 מטר מעל פני הים.
 • אקלים: ירושלמי.
 • במשפט אחד: קהילה חמה במרכז העשייה.

 

יצירת קשר 

 • טלפון מזכירות:  02-5322646
 • פקס מזכירות: 02-5324430
 • מייל מזכירות:  Migron1@gmail.com
 • מזכיר הישוב: משה צוקרמן, 0526070241
 • מייל מזכיר: mazkirmigron@gmail.com
 • רב הישוב: הרב איתי הלוי
 • רכזת קהילה: יפעת אפלבוים, 052-4231951

 

לאתר היישוב לחץ כאן

מקור השם

שמו של הישוב מוזכר בתנ"ך בספר שמואל א'(י"ד,ב') כמקום בו ישב שאול מלך ישראל במלחמתו נגד פלישתים. ובספר ישעיהו (י'-כ"ט) כאשר מזכיר הנביא את מסעותיו של סנחריב לירושלים. יודעי דבר מעריכים כי מגרון התנכי"ת הייתה ממוקמת ברכס מגרון של ימינו.

רקע ומיקום

הישוב מגרון עלה לקרקע בחודש אייר התשנ"ט בראש הגבעה על רכס מגרון. רכס מגרון נמצא צפונית לירושלים בסמוך לתחנת הדלק מעבר מכמש, ישוב הרכס הינו בעל חשיבות אסטרטגית גדולה כיוון שהוא חולש על ציר 60(כביש ירושלים-שכם) ויוצר רצף התישבותי בואכה עפרה ובית-אל. הישוב משקיף על איזור בקעת הירדן ממזרח, ועל אזור הרי ירושלים מדרום.

פינוי הישוב:

למרות התמיכה הציבורית והפוליטית לה זכו תושבימגרון ולמרות שרוב הקרקע נרכשה מחדש, הכריע בג"ץ בעצה אחת עם פרקליטות המדינה כי יש לפנות את הישוב. הישוב מגרון פונה ממקומו בראש הגבעה, ע"י ממשלת נתניהו בט"ו באלול תשע"ב 2/9/2012 בתום שש שנים של מאבק עיקש שהתנהל הן במרחב הציבורי והן במרחב המשפטי, כל זאת בעקבות עתירת "שלום עכשיו" בטענה כי היישוב הוקם על אדמות פלסטיניות פרטיות. הפינוי התבצע רחוק מאור זרקורי התקשורת כאשר התושבים בחרו שלא להגיע לשום הסכמה או מו"מ עם כוחות הפינוי וכל משפחה בחרה את דרכה בהתמודדות מול הכוחות המפנים. לאחר הפינוי פרסמו התושבים מילות פרידה:"קולך נדם בהגיעך למצוות, אך נשבענו לך מגרון, שנעשה הכל, אבל הכל לשוב אליך. כל כך קשה ומיגע לבנות, כל כך קל ופשוט להרוס. בנינו אותך בשלוש עשרה שנים, הרסו אותך תוך פחות משלשה עשר ימים.הוי מגרון שלי, כאב לי לראותך היום בחורבנך. שלוש עשרה שנה עברו מאז לידתך, מגרון, ואת רק התחלת את גיל הנעורים, עדשהגיע הצו המורה לנער אותך ולהפוך אותך לעיי חרבות.אך אנו בטוחים שיום יבוא ונשוב אליך כבראשונה, והפעם לעולמים. אוהבים וכואבים וכבר מתגעגעים, התושבים".

מגרון כיום

לקראת הפינוי ובמהלכו הוצעו לתושבי מגרון הצעות שונות על מקומות חלופיים, אך תושבי מגרון סרבו לנטוש את הרכס ועמדו על כך שהישוב יוקם מחדש דווקא באדמות של רכס מגרון מתוך אמונה שההיאחזות החשובה ברכס יביא לכך שיום יבוא והישוב יתפרס על כל מרחבי הרכס. לאחר מאמצים רבים אותרה חלקות של אדמות מדינה בחלקו הדרומי של הרכס ושם החל להתגשם החלום- ישוב הקבע מגרון הולך ונבנה. במגרון מתגוררות כיום 52 משפחות במבנים זמניים ובמקביל נבנים בשטח הישוב 86 בתי קבע ע"י החברה לפיתוח מטה בנימין. הישוב מטופח מאוד מבחינה סביבתית, ובמרחבי הישוב פזורים פינות ישיבה ציבוריות רבות.


חברה וקהילה

התושבים עוסקים במקצועות שונים ומגוונים: בני תורה, עובדי קהילה, אנשי חינוך והוראה, אנשי רפואה,סטודנטים ועובדים במקצועות חופשיים. בבית הכנסת של הישוב פועל כולל ערב ובית מדרש קהילתי לגברים, נשים ונוער, פעילות תורנית ענפה. בישוב מכהנים רב, רכזות קהילה ותרבות, רכזי נוער וחוגים, ספרנית, רבש"ץ, מזכירות מסודרת, ועדות שונות ואף קרן גמ"ח.במגרון מאמינים כי בניין הארץ חייב להיות מבוסס על אדני התורה ומתוכה אנו שואפים את כוחנו ועוצמתנו. אנו מנהלים חיי קהילה מסודרים ותוססים, ובד בבד שומרים על פרטיות המשפחות, כך שכל משפחה חיה לפי אופיה ותורמת את חלקה ויחודהלקהילה.

חינוך ושירותים

בישוב גני ילדים כולל צהרונים, מעון לפעוטות, משפחתונים, ספריה פעילה לכלל הגילאים, משחקיה פעילה בשעות אחה"צ ומערכת חוגים ענפה. ילדי בית הספר נוסעים מידי יום בהסעות לבית הספר בפסגות ולתלמוד תורה במכמש.בישוב ישנו סניף פעיל של תנועת הנוער "אריאל".

עוד בישוב: בית כנסת, מקווה נשים, מועדון ישובי, מגרש כדורסל/כדורגל וגני שעשועים. שירותים רפואיים נמצאים בישובים באיזור: כוכב יעקב/ שער בנימין. אזור התעשיה שערבנימין הנמצא בסמוך מאוד לישוב משרת את התושבים.

גלרייה