"בג"ץ מתעלל בהתיישבות ושוב מניף יד על יישוב שלם"

בתגובה להחלטת בג"צ על הרס הישוב מצפה כרמים אמר ראש המועצה כי האחריות למניעת העוול מוטלת על כתפי ראש הממשלה, שר הבטחון ונבחרי הציבור.


מצפה כרמים - ישוב חי ומשגשג

בג"ץ פסק כי בתי היישוב מצפה כרמים יהרסו בתוך שלוש שנים. השופטים הטילו את האחריות על המדינה וקבעו כי לתושבים יינתנו שלוש שנים למציאת מקום חלופי על אדמות מדינה.

בית המשפט הורה להפסיק ''כל פעילות בנייה והכשרת קרקע בחלקות 13 ו-23 בגוש מספר 19 באדמות הכפר דיר ג'ריר, על מניעת הקמת מבנים בלתי חוקיים במקום ועל פינויים של המבנים הקיימים המצויים בחלקות שעמדו במוקד הדיון ואשר נבנו שלא כדין.

השופטים הדגישו כי ''חלק גדול מהאחריות לתוצאה הקשה והכואבת מבחינת תושבי "מצפה כרמים" מוטל על המדינה ועל התנהלות הגורמים הרלוונטיים בה הן בזמן אמת והן במהלך ניהול ההליכים השונים בעניין מצפה כרמים בבית המשפט''.

על פי פסק הדין, ''פינוי המבנים יתבצע רק לאחר שיימצא למחזיקים, בתוך 36 חודשים מיום מתן פסק הדין, מענה חלופי ראוי והולם בדרך של הקצאת קרקע חלופית על אדמות מדינה והקמת מבנים חליפיים או העתקת המבנים הקיימים לקרקע החלופית''.

ראש מועצת בנימין, ישראל גנץ אמר לאחר ההחלטה, "שופטי בג"ץ ריסקו את זכויות האדם של 250 תושבים והורו על הריסת יישוב חי ומשגשג. בעוול שאין כדוגמתו ביטלו השופטים את החלטת בית המשפט המחוזי והוכיחו שרק מניעים פוליטיים והשקפת שמאל קיצוני מובילה אותם וגורמת להם להתעלל בילדים ומשפחות ולהורות על עקירת יישוב פורח.

היישוב מצפה כרמים הוקם באישור ובהסכמת כל רשויות המדינה. ראש הממשלה דאז אהוד ברק אישר את עליית היישוב על הקרקע לאחר שהשטח נבחר בקפידה. היישוב הועתק בשעתו בהסכמה למקומו הנוכחי וכעת בג"ץ מרים עליו את ידו.

האחריות למניעת העוול מוטלת על כתפי ראש הממשלה, שר הבטחון ונבחרי הציבור. אין דרך אחרת! חובה לקדם את פסקת ההתגברות ולחוקק מחדש את חוק ההסדרה המלא. אין שום פתרון אחר לעוינות של בג"ץ נגד ההתיישבות ונגד כל מדיניות שאינה שמאל קיצוני".