לעמודי דברי הימים בגירסה המודפסת

רבש"ץ כוכב השחר סיכל לאחרונה ניסיון פריצה למתקן של מקורות ליד יישובו. רבש"צי כל היישובים, התכוננו. השנאי שמפעיל את התחנה הוא יעד אטרקטיבי לגנבים.

מכת גניבת התשתיות היא לא דבר חדש, אבל היא הולכת ומחריפה. כך בכל רחבי הארץ, ולא רק אצלנו במטה בנימין. בזק, מקורות, חברת החשמל, מע"צ – כולן עומדות בפני שוקת שבורה, ולמדינה אין מענה הולם להיקף המכה.

אצלנו זה החל בגניבה מסיבית של קווי חשמל ותאורה, על כביש 60 ובכביש נילי-טלמונים, בעלויות של מיליוני שקלים; זה נמשך דרך גניבת שנאים מעמודי חשמל מרכזיים, כאלה ששוקלים בין 800 קילו ל-2.5 טון (!). העבריינים משחררים את הברגים, ומפילים את השנאי בגרירה מרכב. על הנחושת הרבה שבשנאים משלמים סכומים שכנראה שווים את המאמץ.

אפילו ארונות חשמל ממוגנים, אלה הפזורים לאורך הכבישים בתוך גומחות בטון, נפרצים, וכל מרכיביהם נגנבים. למע"צ נעלמים שלטים ומעקות בטיחות בזה אחר זה, ממתקני מקורות נגנבים שנאים ודיזל גנרטורים, מבזק נגנבים קווי חירום וסיבים אופטיים, אשר ניתקו לא פעם יישובים מחיבור לתשתית אינטרנטית; ולאחר ארבע שנות מאמץ, הצליחו הגנבים להשלים את גניבת כל קו החירום של בזק מפצאל לאורך כל כביש אלון.

העירנות של התושבים היא קריטית. "אם אתם רואים משהו שאולי קשור לגניבת תשתיות, אל תחששו להודיע", אומר אביגדור ש"ץ, קב"ט המועצה, "שמעתי כבר על גנבים שלבשו מדי עובדי חברת החשמל. גם אם אתם לא בטוחים, תודיעו לנו, אנחנו כבר נבדוק מול חדרי המצב של מע"צ, מקורות, בזק וחברת החשמל, אם אלו אכן עבודות מטעמם או עבודות של עבריינים".

לא רק התשתיות הלאומיות הן יעד לגניבות, מוסיף ש"ץ. "גם בתוך היישובים אנחנו סופגים מכות קשות. אוספי המתכות נכנסים בקלות בלתי נסבלת גם לתוך היישובים שלנו, ואוספים מכל הבא ליד – מזגנים, צנרת, מדי מים. גם הקבצנים שבאים להתרים ביישובים, פעמים רבות לא אוספים רק כסף. לאחרונה יצאו מעלי קבצנים גם עם הכספים שהתרימו וגם עם רכב שבעליו השאיר בו מפתחות. תהיו ערניים", מוסיף אביגדור, "ונשמח שתטרידו אותנו" (מוקד בנימין: 02-9974106).