פרויקט ייחודי החל ביוזמת הרב אלישע וישליצקי ואישים נוספים בציבור הדתי-לאומי, במטרה ליצור חיבורים של עשייה משמעותית בין קהילות שונות ברחבי הארץ.הפרויקט מבוצע בעיקר על ידי בני נוער מיישובי יו"ש, בכל רחבי הארץ - החל מרמת הגולן בצפון דרך ערי המרכז ועד לדרומה של הארץ.

רכזי הנוער של בנימין נפגשו עם הרב וישליצקי בכדי לשמוע ממנו על פרויקט ייחודי ומשמעותי זה, וביחד עם בני הנוער הם מרימים את הדגל בגאון, ומשמשים כדוגמא ומופת, ומקור לגאווה לתושבי בנימין. הם עוסקים בפעילויות מגוונות - במועדוניות, בקייטנות, במרכזי יום לקשיש ובמפגשים עם בני הנוער.

נוער טלמון מרימים את הדגל בגני תקוה, נוער כוכב השחר (בנים) בטבריה, נוער מעלה לבונה שבות רחל ונווה צוף בשדרות, נוער עפרה בראש העין ונוער דולב בעכו.

אנו מקבלים תגובות נלהבות ומעריצות מערים אלה. אין כמו הנוער שלנו.

 

שלל פעילויות

מסיבת פתיחת הקיץ של מחלקת הנוער התקיימה בבריכה בעלי, לבנות בלבד, עם מתקנים אתגריים במים ובדשא, תחרויות וארוחת ערב מפנקת, ובעיקר – המון מצב רוח טוב. לפנינו עוד פעילויות קיץ רבות: מסיבת קיץ בטלמון ביום רביעי, י' באב, 25.07.07; טיול לילי, ב-ב', ו' באלול, 20.8; הרפסודיה בכנרת, מסיבת סיום הקיץ לישובים החילונים, מסיבה לבנים בלבד ועוד. פרטים והרשמה לאירועים השונים אצל רכזי הנוער בישובים.

צוות מחלקת הנוער במתנ"ס

 

איזה טיול

שיא שלא היה כמוהו בטיול הקיץ של נוער בנימין: כ-600 בני נוער מ-19 יישובים בבנימין השתתפו השנה בטיול מדהים בן יומיים לצפון, שכלל שלל מסלולים ואטרקציות, ובהם מסלול אופניים, קיאקים, ולונה גל ועוד. מגוון המסלולים והפעילויות הותאם לאופיים השונה של היישובים (דתי מעורב, נפרד לבנים ולבנות, ומסלולים לחילונים), וכלל אפשרויות רבות לבחירה, בצד מפגשים משותפים לכולם, שתרמו לגיבוש ולאווירה המיוחדת: הופעות מוזיקליות, מעגל מתופפים, סרט קולנוע ומסיבת ריקודים.

נוער בנימין הוכיח בגרות ואחריות, ובין היתר הודות להם עבר טיול כה מורכב ומיוחד ללא תקלות.

 

שבת מדריכים גם יחד

רגע לפני החופש התכנסו מדריכי תנועות הנוער – בני עקיבא, אריאל ועזרא - מתוך הבנה כי יש הרבה מן המשותף, ואף הייחודי, בין תנועות הנוער ביישובי בנימין, ומתוך רצון להעצים את התנועות בישובים. מפגש זה התקיים בנוסף לסמינריוני ההדרכה הייחודיים לכל תנועה.

המפגש התחיל ביחידות תנועתיות בהדרכת אנשי המחוז של התנועות, ולאחר מכן התכנסו כולם לשתי יחידות משותפות: הראשונה עם הרב אלישע ושליצקי בנושא " כוחו של הנוער"; והשנייה - סדנא מרתקת עם חגי לובר בנושא "שפת הגוף בעמידה מול קבוצה".

למפגש הגיעו כ150 מדרכים מעשרה יישובים. זהו מפגש ראשון ויש עוד מפגשים באופק...

 

 לא פשוט לעזוב בית קפה

אחרי שנתיים של מסירות עוזב אליסף פלס את ריכוז בית הקפה לנוער בשער בנימין, ומפקיד אותו בידיו האמונות של יואב ווינר מעפרה.

בערב הפרידה אמר אליסף פלס בין היתר את הדברים הבאים:

"לא פשוט לעזוב ילד./ אחרי שהרית וילדת אותו באהבה, / אחרי שגידלת אותו במשך שנתיים,/ אחרי שהשקעת בו ונתת לו את הלב והנשמה/ אחרי שהקדשת לו את שעותיך הטובות ביותר./ ראית אותו מתחיל ללכת גם בלעדיך/ צפית בו מסתדר גם לבד/ שמעת מאחרים כמה הוא יפה וטוב/ וליווית אותו באהבה.

ועכשיו אתה ממשיך בדרכך – והוא בדרכו / עכשיו אתה מתחיל שלב חדש – וגם הוא/ עכשיו לכאורה דרכיכם נפרדות/ אבל רק לכאורה, / כי באמת תמיד אתה תשא אותו בליבך / והחותם שלך לעולם ועד יישאר טבוע בו.

לא קל לעזוב בית קפה שליווית אותו בצעדיו הראשונים/ אך החיים קוראים לי למקום אחר/ ואני בטוח שהסיפור עוד לא הסתיים.

תודה לכולם על שאפשרתם לי להגשים חלום!

 

עמונה צומחת

פרויקט הקיץ של נוער עפרה ריכז כוחות להקמת מרכז מבקרים בנושא התיישבות בהר, תחת הכותרת "עמונה צומחת".

למה מרכז מבקרים? משום שגם לאחר 30 שנות התיישבות, עדיין אין שום מקום המסביר למה באנו להתיישב כאן; וכדי שנצליח להביא לכאן מאות ואלפי מבקרים לסיור רגוע ולהתחברות.

ולמה בעמונה? כי בעמונה יש תל ארכיאולוגי עם שרידי ישוב מכל התקופות; מעמונה רואים התיישבות חדשה ואת עוצמתה של ההתיישבות; מעמונה רואים את דרכם של אבותינו. וגם כי זה המאחז הראשון, ובעמונה נאבקנו על ההתיישבות.

מרכז המבקרים עתיד להיות מרכז שאליו יגיע המבקר ויחווה, יתרשם, ילמד אודותינו - אודות ההתיישבות.

בני הנוער של עפרה, בשיתוף עמונה ובית ספר שדה עפרה, התגייסו לפריצת שבילים, לשיפוץ קרוואן למרכז מבקרים, לפיתוח גינות, ועוד היד נטויה...

יחיעם כהן, רכז הנוער

 

לא למבוגרים בלבד

הדף היומי בטלמון אינו נחלתם של מבוגרי היישוב בלבד: חבורה של ילדים מטלמון לומדת דף יומי באופן קבוע. לאחרונה סיימו הנערים הצעירים את מסכת ברכות.

את סיום המסכת חגגו הילדים בביתו של הגאון הרב אביגדור נבנצאל, רבה של העיר העתיקה, וסעודת המצווה נערכה על הגג, נוכח הר הבית.

עופר קאפח, טלמון

 

מלב אל לב

תלמידי ישיבת בני-עקיבא 'מטה בנימין' שבבית אל, אירחו לשבת מיוחדת כ-20 ילדים בעלי צרכים מיוחדים מעמותת 'לב-בנימין'. הילדים, כולם תושבי בנימין, חוו - אולי בפעם הראשונה - תחושה מיוחדת של שבת בישיבה. הם השתתפו בתפילת קבלת שבת ובכל הסעודות, והצטרפו בהתלהבות לשירה ולריקודים של תלמידי הישיבה.

כל אחד מהילדים זכה לליווי צמוד של אחד מתלמידי הישיבה שדאג לכל צרכיו, במשך כל השבת. תלמידי הישיבה הפעילו גם משחקיה, עם שלל פעילויות ומשחקים, בה יכלו הילדים לשחק לאורך השבת.

חלק מתלמידי הישיבה חונכים באופן קבוע ילדים מעמותת 'לב-בנימין'. תלמידים אחרים פגשו לראשונה ילדים עם צרכים מיוחדים, אך כולם דיווחו על שבת מיוחדת, שלא ישכחו במהרה.

מלי שטריגלר, מנהלת העמותה, ומיכל פינקל, רכזת המפעלים, הודו בחום לתלמידי הישיבה ולאנשי הצוות על השבת הנפלאה.