בשבוע שעבר ביקשה המדינה מבג"ץ בשלישית לדחות את מועד תשובתה לעתירה שהגישה 'שלום עכשיו' נגד מגרון. גם מעל גבעה ט' בעלי ומעל חרשה מרחף בג"ץ דומה. כבר לפני כמה חודשים ביקשה המדינה לדחות את הדיון כדי להשיב תשובה מפורטת וכוללת הנוגעת לכל המאחזים, ומאז יושבת ועדת השרים לענייני מאחזים על המדוכה, ומנסה לעשות סדר. "מרץ 2001" (ראה לעיל), דו"ח ששון, בב"חים ואינספור מושגים אחרים נמהלים אלה באלה, והויכוחים בתוך הועדה, בין רמון ולבני מזה ובין ליברמן מנגד – עושים להם מעת לעת כותרות.

מאז החלה הועדה לנסות לגבש את מסקנותיה, התחלף שר הביטחון. עם השר התחלף גם עוזרו לענייני התיישבות. תחת יעקב בכר, שכל שאיפותיו היו לחנוק ולבלום כל ניסיון להרחבת יישובים, מונה איתן ברושי. ברושי היה בעבר יו"ר מועצה אזורית עמק יזרעאל, הוא נחמד ולבבי יותר, הגון יותר אפשר אולי לומר, אבל גם זה לא ממש עוזר. גישושיו להידברות עם מועצת יש"ע כבר עוררו מיני סערה במחנה הימין, מאמרים חריפים נכתבו ומאמרי נגד גם, אבל הסכם מאחזים ככל הנראה לא יהיה. "היינו מוכנים למצוא פתרונות למקומות יישוב שמעמדם באמת בעייתי", אומר ולרשטיין. "אסור לשכוח שבלהט ההתיישבות לא פעם נפלנו בפח. קרה שרכשנו קרקע והתברר שרימו אותנו, קרה שניסינו לרכוש שטח ולא הצלחנו. אנחנו מוכנים להגיע לפתרונות בנקודות יישוב בעייתיות, ולמצוא עבורם מקום מוסדר לבנות את יישוב הקבע. יש לנו עקרונות ברורים, וכל עוד הסכם יקדם את ההתיישבות ויחזק אותה, אנחנו מוכנים להגיע להסדר. אבל אנחנו לא ניתן לזאב את הגדי שהוא רוצה כדי לספק את הרעב שלו", אומר ולרשטיין.

סיפור עמודת המים בטלמון יכול לשמש משל לחוסר הנכונות של משרד הביטחון לפתור בעיות. מזה שנים שתושבי טלמון סובלים מהפסקות מים חוזרות ונשנות. משאבות המים המיושנות נמצאות בכפר חרבתא, ובכל תקלה מתקשים עובדי מקורות לתקן. במקורות ובמועצה עובדים על סדרת פתרונות, זמניות לטווח הקצר ורציניות יותר לטווח הארוך. בטווח המיידי נדרש להציב עמודת מים חדשה כדי שמים לא יפסיקו לזרום בברזים. מקורות בחרה את המיקום. ועדת משנה מיוחדת כבר אישרה את התב"ע, אך לאישור הסופי צריך חתימה של שר הביטחון, אשר לא חותם. אפילו לא על מתחם עמודת המים בלבד. גם לא חותם וגם לא מאשר את שינוע עמודת המים, שכן 'אין חתימה על התב"ע'.

הנושא הועלה שוב ושוב בדיונים ובישיבות, עד שנדמה היה שהנה, במשרד הביטחון סוף סוף הבינו שבסך הכל מדובר במים,ויאפשרו להציב רק את עמודת המים הזו ותו לא. רק בשבוע האחרון נשלחו שוב ושוב פקסים אל לשכת עוזר שר הביטחון, אך התקוות נכזבו והסירוב בעינו עומד: "לא נוכל לאשר את שינוע מיכל המים לטלמון מהטעמים הבאים", כך נכתב בשבוע שעבר אל רפי בן בשט, סיו"ר המועצה, "א. תב"ע לא בתוקף. ב. מבחינה תכנונית לא ניתן להציב המיכל במקום המבוקש".

"מי יודע יותר ממקורות היכן ניתן והיכן לא ניתן להציב את עמודת המים", ולרשטיין כבר משתגע, "מי שלא מוכן להעמיד עמודת מים לא רוצה באמת לפתור שום בעיה. החנק סביב עשרות יישובים הוא בלתי נסבל. מאז דו"ח ששון לא ניתן לבנות לא כיתת לימוד ולא עמודת מים. ישנם עשרות שכונות ויישובים שהוגדרו שלא בצדק כ'מאחזים בלתי חוקיים' ואפשר בקלות להסדיר את מעמדם החוקי ולתת להם לנשום ולגדול. באותם מקומות בעייתיים אנחנו מוכנים למצוא פתרונות. אבל במשרד הביטחון לא ממש רוצים לפתור בעיות", אומר ולרשטיין.

בימים אלה, אגב, יושבת על המדוכה ועדת שרים נוספת, חדשה, "לפתרון יישובים לא מוסדרים". לא, אל תטעו, לא מדובר ביישובים שלנו. פתרון שכזה עומד להימצא רק ל"מקבצי הבנייה הבלתי חוקית בנגב", קרי לבדואים. אנו לא נזכה לפריבילגיה שכזו בקרוב.

 בתמונה: בעוד ועדות יושבות על המדוכה ניטעו במבצע רחב היקף עשרות דונמים של זית וגפן במזרח ובמערב בנימין ערב שנת השמיטה