פרסומת

דלג לתוכן העמוד

 רק בבית ספר אחד בבנימין צילצל לשווא פעמון בית הספר ביום הראשון ללימודים, והכיתות בו נותרו מיותמות. הורי בית הספר בפסגות השביתו את הלימודים במחאה על חילוקי דעות עם משרד החינוך בנוגע לאיוש תפקיד המנהל. אך עד ראש השנה נוסחה הפשרה, והתלמידים שבו לכיתות. לעומת דרמת ההשבתה של כוכב השחר בראשית השנה שעברה, היה זה סיפור פעוט.

אך מלבד בפסגות, בכל שאר בתי הספר בבנימין – 19 יסודיים ו-5 תלמודי תורה, 6 חטיבות ביניים ועשרה תיכונים – נפתחה שנת הלימודים כסדרה. כמדי שנה, צצו פה ושם בעיות אישיות של שיבוץ תלמיד כזה או אחר, אך במחלקות החינוך עשו כל מאמץ לפתור כל בעיה בהקדם. גם בית הספר למחוננים בעפרה פתח את שעריו - גם השנה - ליום בשבוע.

11 גני ילדים חדשים נפתחו השנה, שניים מהם גני שפה, ובסך הכל במטה בנימין יש 120 גנים, מספר שנותן ביטוי לגידול מרחיב-הלב במספר הילדים. גם לגידול במספר תלמידי בית הספר אין אח ורע בכל רחבי הארץ, והוא עומד על 13% (בשנה שעברה עמד הגידול על 12%). רק לבתי הספר היסודיים נוספו השנה801 תלמידים, כלומר33 כיתות. מגמת הגידול הזו צפויה להימשך. מניתוח הנתונים הקיימים עולה שהפער בין ילדי בנימין בגילאי 6 עד 12, ובין הילדים בבנימין שהיום בגילאי – עד 12, הוא פער של לפחות 92 כיתות, כ-2,500ילדים, מבלי לקחת בחשבון את קליטת המשפחות החדשות. גידול התלמידים מדי שנה מחייב התארגנות מהירה ואינטנסיבית להעמדת כיתות חדשות. הקיץ הושקע סכום הקרוב למיליון שקלים בשיפוצים, בינוי כיתות, ובדיקות ותיקוני בטיחות וקרינה.

אך למרות שהנתונים מרשימים בהשוואה לכל מקום אחר – משרד החינוך לא עומד בקצב הגידול, והסיוע שניתן רחוק מלספק את הצרכים. תקציב ההסעות רק הולך ומקוצץ, ומשרד הביטחון לא מוכן לאשר מיגון אוטובוסים חדשים נגד ירי כבר מ-2002. העומס על האוטובוסים הישנים של החברה לפיתוח רב. "אנחנו מחויבים להסיע את הילדים באוטובוסים נגד ירי", אומר הרב יעקב ליבי, מנהל מחלקת החינוך, "אבל לא ניתן לנו למגן אוטובוסים נוספים. אני יודע שנושא ההסעות הוא אחד הנוסעים הכאובים בבנימין. מלבד התיישנות האוטובוסים ואי היכולת לרכוש אוטובוסים חדשים, חלק גדול מההסעות שאנו מבצעים לא מאושר ולא מתוקצב על ידי משרד החינוך, כמו למשל הסעות לתלמודי התורה. משרד החינוך נותן תקציב מועט מאד שאותו הוא מעביר ישירות לתלמודי התורה, ולא למועצה, וכן האחריות על ביצוע ההסעות מוטלת על תלמודי התורה. המועצה משתדלת כמיטב יכולתה לסייע ולקיים על חשבונה וללא תמורה הסעות גם לתלמודי תורה במקום שקיימים קווי הסעות ממילא, אך להחליף את משרד החינוך לא נוכל. ולכן אנו נאלצים לעשות המון אילתורים והמון חיבורים כדי שמצד אחד כל ילד יגיע לבית ספר בזמן, ומצד שני לא נפשוט רגל.

"ביישובים שהעבירו נתונים אודות מספרי תלמידים בזמן", אומר ליבי, "נושא ההסעות הוסדר כבר בתחילת החופש הגדול. ביישובים שבהם הנתונים הוגשו רק ברגע האחרון – היו לא מעט תקלות, ולמרות זאת אף ילד לא נותר בתחנה בשבוע הראשון של שנת הלימודים. בעקבות הבעיות שהתגלו אנו עושים מאמץ עילאי לייעל ולשפר.

"מנהלים חדשים יש השנה בשפע", אומר ליבי ומונה מנהלים בנילי, באדם, בעפרה, במצפה יריחו ובפסגות. "אנחנו מקווים גם לבניית בתי ספר חדשים – בתקווה שהשנה תחל בנייתם של בתי ספר בכפר האורנים, באדם, בנילי, בשילה, בישיבת נר תמיד בחשמונאים ובתל ציון. נקווה שבמהלך השנה נקבל אישור לבנות לפחות עוד שני בתי ספר. גם בטלמון נבנה מיד אם יתקבל לכך אישור משרד הביטחון.

"השנה יש לנו כמה תכניות לימוד ייחודיות לבתי הספר", מגלה ליבי, "אשר מקיפות את כל בתי הספר בבנימין, וחלקן ייחודיות רק לנו. אנו משקיעים בהן רבות, הן בחשיבה והן במימון. שכללנו השנה מאד את תכנית "ארץ בנימין", את תחום לימודי המדעים ואת עידוד הקריאה (ר' מסגרת). אנו משקיעים מאות אלפי שקלים בתכניות אלה, ומקווים להצלחתן".

 

 ארץ בנימין

תכנית לימודית וסיורית מפורטת נבנתה עבור פרויקט "ארץ בנימין" בבתי הספר בבנימין. כל בית ספר ימנה רכז לתכנית, שיעבור השתלמות בת 56 שעות בפסג"ה. במועצה מונתה מיכל כהנא לרכז את התחום. התכנית נבנתה בתיאום משרד החינוך והמפקחים, ובה ילמדו ילדי ד'-ו' את נושא בנימין במסגרת הלימודים. המועצה תממן לכל כיתה ימי הדרכה בשטח עם בית ספר שדה עפרה, בנושאים הקשורים לתכנית. בית ספר שדה עפרה הכין 'בנק' של כמאה מסלולים ברחבי בנימין, שעברו את כל אישורי הצבא, החברה להגנת הטבע ומשרד החינוך, והם משתלבים עם התכניות שיילמדו בבית הספר. במשך השנה, גם מירוץ הלפיד, גם צעדת בנימין וגם חידון בנימין – יתקיימו סביב הנלמד בפרויקט זה. לתכנית יוקם אתר מלווה, ובו חומרי למידה, כדי שגם ההורים יוכלו ללמוד עם ילדיהם.

עוד פרויקט לימודי שיימשך השנה הוא פרויקט המדעים. ורד אלבוחר היא רכזת התחום במועצה. המועצה רכשה בכ-150 אלף ₪ אביזרים לבתי הספר, שיסופקו בהתאם לתכנית שנתית בסבב לבתי הספר בכל רחבי בנימין.

פרויקט נוסף הוא פרויקט עידוד הקריאה. מחלקת החינוך מבצעת רכישת ספרי ידע, השכלה וספרות טובה – הן אנציקלופדיות והן סטים של ספרי קריאה, לפי מספר הילדים בכיתה, כדי שכל הילדים בכיתה יקראו את אותו ספר, קריאה מונחית על ידי המורים לספרות, תוך הדרכה לקריאה נכונה. עד כה נקנו 60 סטים של ספרים, ועוד 40 סטים בדרך.