הכותרת דיווחה: "שני הרוגים בתאונה קטלנית בכביש הערבה", ולאחריה הדיווח: נער בן 12 ואחותו בת ה-8 נהרגו, ואביהם שנהג ברכב נפצע באורח בינוני, בהתנגשות רכבם במשאית בתאונת דרכים בכביש הערבה. האב נרדם ככל הנראה על ההגה כשהיו בדרכם מאילת".

הכותרת שגרתית, וכמוה תיאור המקרה. לא מדובר בעבריין תנועה סדרתי, זה בטוח. הנהג לא התכוון להתנגש במשאית, ובוודאי לא התכוון להרוג את ילדיו. הוא כלל לא התכוון לעשות עבירת תנועה, הוא בסך הכל רצה להגיע מאילת למרכז הארץ. אלא שהוא כנראה היה עייף. טבעי, לא כן? וככל שהוא עייף, הוא משתוקק להגיע כמה שיותר מהר לביתו, להתקלח או לא, ולהיכנס למיטה.

להרבה מאתנו זה קורה בשגרה, אנחנו אחרי יום עבודה, ממהרים הביתה כי צריך להתלבש ולנסוע לחתונה, לסרט, לשיעור, לבלות שם עוד שעתיים שלוש ולחזור הביתה. אלא שכאן נכנסת הביולוגיה לתמונה, הגוף דורש את שלו, העיניים נעצמות לשבריר שניה, מיד נפקחות וממשיכים לנהוג וחוזר חלילה. בדרך כלל מצליחים למשוך עד שמגיעים הביתה, כאשר מידי פעם סוטים מהמסלול ומתעשתים בשניה האחרונה, לבד או בעזרת גערה של האשה / הבעל היושבים לידך. האב מהכותרת - לא התעשת, אשתו לא ישבה לידו ולכן לא גערה בו, ועתה גם ילדיו לא יגערו בו יותר.

 

רוצו

מצבים כאלו אפשר למנוע. ראשית, לא לנהוג כשעייפים. אם מרגישים עייפות לפני הנהיגה, צריך לתפוס נמנום של חצי שעה, לשטוף פנים, ורק אז להניע את הרכב.

התחלת לנסוע ואתה מרגיש שהעיניים מנקרות? לעצור בצד במקום בטוח, ולישון חצי שעה כנ"ל.

אין לך זמן, או אין מקום בטוח ביטחונית? מומלץ לעצור במפרץ חניה כלשהו, לצאת מהרכב, לשטוף פנים ולבצע ריצה של 200 מ' לפחות (לא לשכוח ללבוש אפוד זוהר). זרימת הדם וכובד הנשימה הן ערובה לערנות לחצי השעה הקרובה.

 

איסור חמור

להלן פסק הלכה מתוך הספר "הלכות דרכים" מאת הרב יואל בן נון, בעריכת חנן אריאל (שעדיין לא יצא לאור), מתוך סעיף ב - נהיגה בעייפות: "אסור באיסור חמור לנהוג בעייפות. לפני שאדם יוצא ברכבו לעבודתו ולעסקיו, או לפעילות משותפת עם בני משפחתו או חבריו, עליו לוודא שיהיה עֵרָנִי לחלוטין לכל אורך הנסיעה, וגם בזמן הנהיגה בחזרה. אם לפני הנהיגה בחזרה מתברר לו שאינו עֵרָני לחלוטין - אסור לו לנהוג, ואסור לנוסעים האחרים להניח לו לנהוג, אלא ינהג מישהו אחר, או יחזרו באוטובוס או במונית.

אם הם מוכרחים להשתמש במכונית הפרטית, יעצרו במקום בטוח ויאפשרו לנהג לישון ולנוח ככל שיצטרך עד שישובו אליו כוחותיו, ורק לאחר מכן ימשיכו בדרכם.

במיוחד יש להחמיר בצעירים היוצאים בחבורה לטיול או לבילוי, ולפעמים סומכים על עצמם יותר מִדַּי, וכן בנהגים החוזרים הביתה אחרי יום עמוס מאוד. גם יש להקפיד שמשפחות הנוסעות להתארח בשבת וממהרות להגיע או לשוב לביתן, יאפשרו לנהג לנוח די הצורך לפני הנסיעה".

 

אז קחו את ההגה לידיים וסעו בזהירות.

 הערות ורעיונות אשמח לקבל לכתובת: fried4@bezeqint.net