פרסומת

דלג לתוכן העמוד
בנר חמישי של חנוכה נערך מטעם בית ספר שדה עפרה "כנס ידיעת ארץ בנימין" על שם יאיר בשן ז"ל, לשעבר תושב עפרה ומנהל בית ספר השדה. בכנס השתתפו טובי המרצים, וכל אחד מהם נגע בנושאים הקשורים לאזורנו.
חיליק אברג'יל פתח בשיחה אודות דרכי ניווט והדרכה באזורים היסטוריים. פרופ' אהוד נצר, אשר גילה לפני 36 שנים את ארמונות החשמונאים ביריחו (ולאחרונה התפרסם בזכות גילוי קבר הורדוס בהרודיון), פתח את הרצאתו בשתי מחאות: הוא טען כנגד הניסיון של אנשי שמאל לתבוע את עפרה על ישיבתה על אדמות ערבים, כפי שפורסם בתקשורת, והביע את מחאתו על כך שאין מתירים לבקר באתר ארמונות החשמונאים כבעבר. בהרצאתו המאלפת תיאר את הממצאים בארמונות החורף ביריחו, והציג תמונות מהאתר, תוך סיפור קטעי ההיסטוריה והתגליות שהיו מנת חלקו.
פרופ' חנן אשל, תושב עפרה בעבר ומדריך בבית-ספר-שדה, סיפר על גילוי מערות באזור בנימין, והתמקד בתקופת מרד בר כוכבא. הוא תיאר את ימיו בבי"ס שדה ובמלח"ם בעפרה, תוך חיפוש מערות יחד עם עמוס פרומקין, אביתר כהן, ז'אבו ארליך, מאיר כהנא וכמובן - יאיר בשן ז"ל. בתמונות שהציג התייחס למטבעות שמצא במערות בסביבה, דבר המוכיח קיום יישוב יהודי בבנימין גם לאחר החורבן.
ד"ר יוסי שפנייר, לשעבר תושב עפרה ומנהל בי"ס השדה, עסק בהרצאתו בתוואי הדלקת המשואות בארץ. הוא הסביר כיצד הצליחו לראות את המשואות מההרים המוזכרים במקורות, והציג אתרים נוספים המוזכרים במשנה והצעות לזיהויים כיום.
קובי אריאלי, העיתונאי והפובליציסט, חתם את ההרצאות ברוח הומוריסטית, בדברו על "שבטים" בישראל של ימינו, ושיתף את הציבור בחששותיו להגיע לעפרה, ברוח מבודחת, כמובן.
את הערב חתם גבי ברלין עם מיטב שירי ארץ ישראל. יחד עם המשתתפים, קרובים וחברים של יאיר בשן ז"ל, בלטו מדריכי בית ספר שדה עפרה ששרו ואף רקדו לצלילי הנגינה והשירה.
למחרת יצאו סיורים וטיולים לאזורים שונים בסביבה, בהדרכת מדריכי בי"ס שדה: שי בייטנר, ז'אבו ארליך, ירון עובדיה וחיליק אברג'יל.
יישר כוח למארגני הכנס החשוב והמרתק.