מרוץ הלפיד
 ציר יד יאיר - בית אל לא זכה מזמן לכזו עדנה. במירוץ הלפיד שהתקיים ערב חנוכה על ציר זה "ציר ולרשטיין" (בפי הצבא), השתתפו כ-700 בני נוער ותושבים מבנימין ובית אל. שיתוף הפעולה עם חטיבת בנימין היה מיוחד, ויצר אוירה נעימה ורצון טוב להמשך. טקס סיום לזכרם של איטה ואפריים צור, שנרצחו על ציר זה, התקיים בכניסה לבית אל.

 

תעשיה
שר התמ"ת אלי ישי שביקר לאחרונה באזורי התעשייה הגדולים בנימין, עמד על הבעיות השונות שנערמות בפני קידום המסחר והתעשייה באזורנו. השר, שהתרשם ממראה עיניו, הבטיח לסייע בפתרון הבעיות.

 

 

כיבוי שריפות
בישיבה שהתקיימה אצל סיו"ר המועצה, מוטי יוגב, עם מפקד כיבוי איו"ש, אמנון אמיר, מחלקת הביטחון, ורכז מתנדבי הכיבוי בבנימין – יוגי רמל, הועלה על נס מערך מתנדבי כיבוי האש הייחודי של בנימין. "ב-15 שנות קיום האיגוד, המתנדבים הראשונים היו מבנימין", אמר אמיר, "ומאז מאפיינים אותם כושר התמדה ורצינות. לא אחת נמנע אסון בזכות מתנדבי הכיבוי".
נקודות כיבוי יש כיום בעפרה, דולב, טלמון, נוה צוף, שילה, תל ציון – כוכב יעקב, עטרת, פסגות ומבוא חורון, ואלה מוחזקות על ידי 71 מתנדבים. רק בעפרה ישנה נקודת כיבוי שבה עובדים כבאים בשכר. יחס הכבאים לתושבים בבנימין הוא הנמוך ביותר בכל יו"ש – אחד ל-30,747. יוגי רמל, האחראי גם על נקודת הכיבוי בנוה צוף, אמר כי " רוב נקודות הכיבוי ביישובים, שהוקמו כדי לתת מענה למרחקים בין היישובים, קיימות בזכות המתנדבים. בנוה צוף לדוגמא, יש בשנה יותר מ-15 אירועים של שריפות בבתים, ביערות או חילוצים מרכבים".

 


מאתיים אלף
לאחרונה הושלם הליך מתן המלגות לסטודנטים מבנימין. מעל 200 מילגות הוענקו השנה, בסכום כולל של כ-200,000 שקלים. בשל העובדה שמספר הבקשות השנה גדל מבעבר, הוגדל תקציב המלגות לשנת 2009.
גם השנה הוענקו המלגות בכפוף לשעות התנדבות בקהילה. ועדת המלגות של המועצה היא שדנה בבקשות והחליטה מי עומד בקריטריונים ועל כן זכאי למלגה.
בהצלחה לסטודנטים בלימודים, והתנדבות נעימה.
ישראל ליבמן, עוזר יו"ר המועצה

 


עושים עסקים

כמה עשרות בעלי עסקים מיישובי מערב בנימין התכנסו לאחרונה ל"כנס בעלי עסקים" ביוזמת המועצה ומט"י (מרכז טיפוח יזמות). בכנס ניתנו הרצאות מקצועיות בתחומים שונים, וכן הסברים על מעורבות המועצה ואופני הסיוע שלה לעסקים ביישוביה. בהמשך לכנס מוקם "פורום עסקים בבנימין" שיסייע בהתייעלות ולמידה מניסיון משותף של בעלי העסקים השונים בבנימין.
באי הכנס הביעו הערכה רבה ליוזמה ולביצוע. כנס שני לבעלי עסקים ממזרח בנימין מתוכנן בקרוב.
לידיעת בעלי העסקים בבנימין - קיימת קרן הלוואות של המועצה לטובת סיוע לבעלי עסקים וליוזמות עסקיות (קריטריונים וטפסים לבקשת הלוואה נמצאים באתר בנימין – www.binyamin.org.il. לפרטים: 052-5666599).

ישראל ליבמן, עוזר יו"ר המועצה

 

תנופת הבניה
יום עיון בנושא בנייה התקיים לאחרונה על ידי המועצה, אליו הוזמנו חברי ועדים ומזכירויות הישובים. תכני יום העיון, שהתקיים במלון מוריה בירושלים, נבנו על ידי המדור לעבודה קהילתית, בסיוע מוטי יוגב, סיו"ר המועצה, ומנהלי המחלקות הרלווטניים.
מטרת יום העיון היתה חיזוק והגברת הבניה באופן יעיל ומקצועי בישובי בנימין. הועדים נחשפו למושגים בסיסיים בעולם חוקי הבניה, והכירו את תהליך הבניה ביישובים - משלב היוזמה והתכנון ועד לשלב העברת המפתח לדיירים. המשתתפים נחשפו לבעלי התפקידים ההכרחיים לבניה הנמצאים במחלקות המועצה ובגופים המלווים את הבניה בבנימין, ולמדו על חיוניותם כמשאב מקצועי למידע והתייעצות.
את הערב פתח דניאל חלימי - סגן מנהל לשכת התכנון המרכזית במנהל האזרחי, שדיבר בנושא "התכנון והבניה באיו"ש – מה הם מוסדות התכנון, הליך הבניה והחוק"; לאחר ברכת יו"ר המועצה שקרא להחזרת תנופת הבנייה ליישובים, דיבר משה מרחביה ממשרד השיכון.
יום העיוןהיה גדוש בטיפים על בניה, יזמות, סוגי בניה, תכנון ועוד.
שירה פרניקוף, מדור קהילה

 

רב המשותף על המפריד
נר שמיני של חנוכה. מטיילות בין הבתים הקסומים של שכונת שערי חסד, צופות אחר הדלקת נרות עם שקיעה, ממשיכות לסמטאות הציוריות של שכונת זכרון טוביה, בתי ברוידא ונחלאות, מתבשמות מהאור המציף את השכונות בשלהבות הנרות, ולא חשות בקרירות הירושלמית.
כך התחיל מפגש נוסף בין החברות מגליל עליון למטה בנימין. חברות שנבנתה אט אט במהלך 6 שנים, תחילתה בחשדנות ועויינות אידיאולוגית, והמשכה בחברות אמיצה שהולכת ומתחזקת עם השנים.
שיאו של המפגש הפעם היה בהדלקת נרות ליד משמרת המחאה למען שחרורו של גלעד שליט, ליד בית ראש הממשלה.
התכנסו אתנו אנשי משמרת המחאה ועוד עוברי אורח, וביחד הדלקנו נר שמיני של חנוכה.
להדלקה זו היתה משמעות מיוחדת, שכן היה זה יום לחימה בדרום הארץ, ולכן ההדלקה
הוקדשה הן לגלעד שיוחזר במהרה הביתה, הן לשלומם של תושבי הדרום, והן לבטחונם של חיילי צה"ל.
בנות הגליל העליון היו מרוגשות ביותר. הזכרונות ממלחמת לבנון השניה צפו ועלו, וההתרגשות סביב החנוכיה הייתה מרובה. הייתה כאן אחדות, אחוות נשים, והוכחה נוספת
שרב המאחד על המפריד בינינו.
אורנה מקוב, כפר אדומים

 

 

עניין של חינוך
כ-140 סייעות גנים מרחבי בנימין השתתפו כמידי שנה בחנוכה במפגש והשתלמות. הגננות עברו בין שלוש סדנאות בסבב – סדנאות שכולן הועברו על ידי תושבות בנימין: סדנת ארומותרפיה – עם שולי סררו מענתות, סדנת 'השולחן המתוק' עם עירית ברנשטיין מעלי, וסדנת תנועה עם שרה זיו מעפרה.
בכל סדנא שולב ההיבט החוויתי-אישי עם היבט עבודת הגן בתחום זה.
לאחר הסדנאות התקיימה הרצאתו של אלי רייסמן, איש עסקים ומרצה בבר אילן, שדיבר על "חינוך ולא מה שנתפס כחינוך" – הרצאה שהותירה טעם של עוד.
האירוח, במלון מוריה קלאסיק - היה נהדר, היענות הסייעות היתה מעל ומעבר, וההשתלמות ככלל היתה מעשירה ומלמדת.
יפעת חלא, מחלקת גנים

 

 

לגיל הרך
יו"ר אמונה, ליאורה מינקה, והאחראית על המעונות באמונה, ד"ר מיכל אונגר, סיירו לאחרונה עם צוות משרדן במעונות בבנימין. הסיור, שאותו ערכו סיו"ר המועצה מוטי יוגב ומנהלת המעונות בבנימין, יעל אורן, עבר במעונות בדולב, טלמון, נריה, עפרה ועלי, במטרה להכיר לאמונה את מעונות בנימין, ולבחון שיתוף פעולה בהמשך. בתום הסיור סוכם על שיתוף פעולה בהדרכה המקצועית למנהלות ומטפלות, ובהמשך תיבחן על ידי יו"ר המועצה האפשרות של כניסת אמונה לבנייה ולהפעלה של מעונות בבנימין.

 


ממונות
בית הדין לבוררות בדיני ממונות במטה בנימין מחדש את פעילותו, לאחר הפסקה של מספר חודשים עקב פטירתו של אב בית הדין, הרב יוסף גטנו ז"ל.
הדיונים מתקיימים בימי שלישי בשעות אחר הצהריים בבית המועצה הדתית מטה בנימין, בפסגות.
בהרכב בית הדין יושבים הרב יהונתן בלס – רב הישוב נוה צוף, הרב יוסף וייצן – רב הישוב פסגות, והרב אוריאל חוברה – רב הישוב נחליאל
פניות לבית הדין יש לשלוח בכתב בצירוף אגרת בוררות בסך 200 ₪, לכתובת: "מזכירות בית-הדין לממונות מטה בנימין, מיקוד 90624".
מועצה דתית מטה בנימין

 

חנוכת משרדי השפ"ח
בכירי השרות הפסיכולוגי ייעוצי של משרד החינוך זכו לביקור חם ולבבי במטה בנימין, למרות היום הסגרירי והגשום שבחוץ. בפניהם הוצגה בדרך חוויתית העשייה הענפה של השרות הפסיכולוגי חינוכי במועצה. הם ביקרו בחטיבת הביניים בעופרה, בגני שפה בתל ציון ובבפסגות, וצפו במצגת המתארת את מגוון הפעילויות התורמות לרווחת האוכלוסייה, הן מבחינה לימודית וחינוכית, והן מבחינה רגשית-פסיכולוגית. במועצה נחנכו בביקורם משרדי השפ"ח החדשים.
בין המבקרים היו הגב' חוה פרידמן - פסיכולוגית ראשית, גב' ראובנה שלהבת - מנהלת מדרשת השתלמויות לצוות פסיכולוגי ארצי, גב' מאשה שיינמן - מנהלת שפ"ח מעלה אדומים ומדריכה לצוות מטה בנימין, ומר ראובן אש - פסיכולוג ראשי לשעבר ואחראי על פרויקט 2000 לעולים חדשים. לביקור הגיעו גם מנהלי בתי הספר בבנימין, ומפקחי משרד החינוך. מנכ"ל המועצה, מר מושי אשר, בירך את הנוכחים בשם המועצה, ומנהל מחלקת החינוך, הרב יעקב ליבי, נשא אף הוא דברים.
מזכירות המחלקה תרמו לעיצוב הביקור ולארגון יום מוצלח במיוחד.
חנוך ירס, מנהל השירות הפסיכולוגי חינוכי

 

 


תחנה ואתר
בשילה הוקם אתר תחנה מטרואולוגית בסיוע מו"פ ההר המרכזי והחטיבה להתיישבות.
התחנה תשמש בראש ובראשונה את חקלאי האזור, לתכנון מנות ההשקיה, חישוב מנות הקור, קביעת נתוני הרוח לריסוס, ועוד.
מלבד זאת תשמש התחנה כעוגן לביצוע מחקרים בתחום ההשקיה, המתחילים להתבצע השנה באזור שילה והסביבה במסגרת מו"פ ההר המרכזי.
גם תושבי בנימין שאינם חקלאים יכולים ליהנות מנתוני מזג אויר בזמן אמת:

 http://www.meteo-tech.co.il/shiloh/shiloh_he.asp.
חורף גשום לכולנו.
שיבי דרורי, רכז חקלאות בנימין ושומרון

 


המשטרה סירבה להגיע
חיילי צה"ל תפסו פלשתיני שחדר לשכונת זית רענן בישוב נריה, אך משטרת בנימין סירבה להגיע ולחקור אותו. יו"ר וועדת הביטחון ביישוב נריה שלח בעקבות האירוע מכתב למפקד מחוז ש"י, ניצב שלומי קעטבי, בו הוא מתלונן על חוסר טיפול משטרתי באירועים פליליים וביטחוניים בגזרת בנימין.
במכתבו מציין יו"ר הועדה כי למשטרה הוסבר שמדובר בפלשתיני שחדר כבר בפעם השנייה בתוך חודשיים לישוב, וידוע כי אביו מבוקש לחקירה על ידי השב"כ כבר זמן רב.
לאחר שעוכב החשוד כשש שעות בתוך מתחם פלוגת חורש ירון, והמשטרה סירבה לחקרו, שוחרר החשוד. "האם משטרת ישראל מחכה חס ושלום לאסון כבד? והאם ייתכן שיש פה אפליה כנגד יהודים?" -שואלים בנריה.
אבינועם גואלמן, נריה