פרסומת

דלג לתוכן העמוד

בתמונה: גג משפחת גואלמן בנריה. החקיקה בארץ מאפשרת


זיהום האוויר ההרסני ומחירי הנפט מרקיעי השחקים הכניסו את תחום האנרגיה החלופית לתודעה בשנים האחרונות. לאחרונה, בעקבות חקיקה חדשה, נפתחה האפשרות בפני כל אחד ואחת מאיתנו לייצר חשמל באמצעות אנרגיה סולארית, ולקבל עבור כך כסף מהמדינה. נשמע דמיוני? מסתבר שבאירופה ובארה"ב מייצרים חשמל באמצעות השמש כבר שנים רבות.
שתי משפחות חלוצות בישובי בנימין, משפחות גואלמן וסולמי מהישוב נריה, החליטו לקדם את המיזם הזה ולהתקין מערכות כאלו על גג ביתם.
המשפחות פנו למספר חברות שמתמחות בתחום התקנת המערכות, ולאחר מו"מ ולמידת התחום, בחרו בחברת סולארפאוור. חברה זו הוקמה על מנת לספק פתרונות של אנרגיה חלופית באמצעות מערכות סולאריות ביתיותומסחריות, מערכות סולאריותעצמאיות לאתרים מבודדים, מערכות סולאריות לטלקומוניקציה, פנלים סולאריים ועוד. ההתמחות העיקרית של החברה, אשר הוקמה בשנת 2003, היא במערכותסולאריות פוטו-וולטאיות, אשר מייצרות חשמל נקי, עצמאי ובלתי מזהם.

 

מה החידוש שחל השנה?
עד השנה לא הייתה בארץ חקיקה מתאימה, ולכן מי שהזמין את המערכות היו בעיקר אידיאולוגים של איכות הסביבה, או לקוחות ממקומות מבודדים. השנה הגיע המפנה המיוחל, כאשר ביוני הכריזה ה"רשות לשירותים ציבוריים – חשמל" על התקנות לעידוד חיבורמערכות סולאריות פוטו-וולטאיות. התקנות, אשר נכנסו לתוקף בראשון ביולי, קבעו כי חברת החשמל למעשה תקנה חשמל שייוצר על ידי אנשים פרטיים או גופים מוסדיים ומסחריים באמצעות אנרגיה סולארית. רשות החשמל קבעה תעריף לקוט"ש המיוצר על ידי מערכת סולארית פוטו-וולטאית.התעריף יינתן לתקופה של20 שנה למערכות ביתיות ומסחריות. מאז החקיקה, לכולם משתלם לייצר חשמל מאנרגיה סולארית, וכפי שהדברים נראים בשנים הקרובות, אחוז צריכת האנרגיה של המדינהאשר יגיע ממקור אנרגיה סולארית רק ילך ויגדל.

 

האם זה משתלם כלכלית?
במדינות רבות באירופה משתמשים כבר שנים רבות במערכות סולאריות גם בשוק הפרטי וגם במוסדי. המדינות הללו הבינו כבר מזמן כי לשימוש באנרגיית השמש יתרונות רבים, ולכן יש עידוד ותמיכה של הממשלה בכל הקשור לשימוש באנרגיה חלופית. גרמניה, למשל, היא מעצמה בתחום הזה, שם הפכו את זה ממש לאידיאולוגיה. גם ארה"ב ויפן הן חזקות מאוד בתחום. כיום, בעקבות החקיקה החדשה, כל אדם שמתקין על גג ביתו את המערכות האלו יוכל לייצר חשמל באמצעות אנרגיה סולארית ולחסוך לעצמו את כל חשבון החשמל שלו, ואף יותר. אין ספק כי ההחלטה של הרשות לחשמל לאשר תמריצים פיננסיים מגבירה מאוד את הכדאיות הכלכלית להתקנת מערכות סולאריות.

 

איך זה עובד?

זה פשוט מאוד. מרכיבים את הפאנלים המיוחדים של המערכת על הגג תוך יום עבודה אחד, ולאחר מכן מבצעים חיבור לתשתית של חברת החשמל. קרינת השמש פוגעת בפאנלים וכך נוצרת אנרגיה חשמלית המוזרמת לתוך רשת החשמל הביתית הרגילה של חברת החשמל. הצרכן למעשה מייצר חשמל. חברת החשמל קונה מהיצרן הקטן קוט"ש חשמל על פי התעריף שנקבע. כל אדם פרטי או חברה מסחרית יכולים להתקין על הגג של ביתם או על גג העסק שלהם את המערכת הזו ופשוט להתחיל לייצר חשמל. לדוגמא - מי שמתקין על גג ביתו 20 מ"ר של מערכת פאנלים ייצר כ-300 קו"ש בחודש, ויקבל מהמדינה כ-600 ₪ עבור החשמל שייצר. כך ניתן לחסוך 600 ₪ לחודש מחשבון החשמל, ובמקרים רבים אף לצאת עם יתרת זכות. כך ניתן גם לשפר את איכות הסביבה וגם לחסוך כסף רב. זוהי ללא ספק השקעה משתלמת.

 

 כמה עולה המערכת?
אלון תמרי, מנכ"ל חברת סולארפאוור הישראלית, החברה החלוצה והמובילה בישראל בתחום האנרגיה הסולארית, אומר שטווח המחירים של מערכת סטנדרטית לבית פרטי הוא כ 39,000-עד 139,000 ₪. בשיתוף עם מספר גופי מימון פיתחה החברה לדבריו כלים אשר מאפשרים ללקוחות להתקין את המערכת ללא השקעה משמעותית בהתחלה. זאת אומרת, מסביר תמרי, הלקוחות יכולים לקבל מימון באמצעות הלוואה נוחה, להתקין את המערכת, להתחיל לייצר חשמל ולקבל כסף מהמדינה. תוך שנים ספורות ההשקעה תוחזר ואפשר יהיה להתחיל לחסוך את הכסף שמקבלים מהמדינה.
בימים אלו נערכת חברת סולארפאוור לקיום "יום פתוח" לחשיפת מהפכת החשמל הירוק לתושבי מועצת בנימין, בו יוכל כל תושב להגיע לבית בו מותקנת המערכת, ללמוד על יכולותיה ולקבל תשובות לשאלות על מערכות ייצור החשמל הביתי.
(פרטים נוספים ניתן ללמוד באתר האינטרנט של החברה – (www.solarpower.co.il.
חשוב לזכור שמעבר לתועלת האישית, מדובר במערכת "ירוקה" שטובה לסביבה ומייצרת חשמל נקי.