לאחר שנה מוצלחת של מיזמים חברתיים ביישובי בנימין, הזמין מדור קהילה במתנ"ס גם השנה את התושבים לצאת שוב להרפתקה, ולהפיק מיזם חברתי. מטרת הפרויקט הייתה לעודד ולאפשר ייזום פרויקטים שונים לטובת החברה בה הם חיים. הקריטריונים לזכייה התמקדו בשותפות התושבים, במיזם ייחודי ומקורי אשר ישפיע על האקלים הסביבתי, בצורך של המיזם עבור הקהילה המסוימת, בכמות התושבים הנהנים, ובסיכויי ההצלחה של הפרויקט. נשלחו עשרות פרויקטים מישובים רבים, וועדת ההיגוי עמלה שעות על דירוג, בירור, מיקוד, ובחירת רשימת הפרויקטים המובחרים. והרי הרשימה לפניכם.

 

שנזכה לחלום ולהגשים

פרויקט מיזמים חברתיים גאה להציג את רשימת הזוכים:

 

 מצפה דני - מיזם "צל במדבר": יצירת מקום מפגש בחוץ, המוגן מרוח, למפגש של הקהילה. במצפה דני - יישוב שטוף רוחות ושמש, אין אפשרויות רבות לתושבים לשבת מחוץ לבתיהם. מטרת המיזם היא ליצור מקום מוגן משמש ומרוח, עם פינות ישיבה ומשחק, ולגרום לתושבים לצאת החוצה ולבלות יחדיו.

נריה - "יש עבודה בנריה": יצירת מנגנון קהילתי לעזרה לתושבים להשתלב בשוק העבודה. מטרת המיזם היא ליצור מודעות בקרב התושבים לסייע לחבריהם ביישוב להיכנס למעגל העבודה, ולמצוא עבודה קבועה עם תנאים וסיפוק. המיזם יעסוק במיפוי אנשים שלא עובדים ומקומות עבודה המחפשים עובדים, עריכת סדנאות לקראת יציאה לשוק העבודה, אתר אינטרנט ועוד.

כוכב יעקב - "סדנא ללימוד אנגלית": בכוכב יעקב ישנם תלמידים רבים המתקשים מאוד באנגלית ונופלים בין הכיסאות, כיוון שאין הקבצות בבית הספר. מטרת המיזם היא ליצור מסגרת אלטרנטיבית ללימוד אנגלית, אשר תעלה את המוטיבציה ללמידה בקרב אותם ילדים ותסייע להם להתקדם במקצוע האנגלית.

דולב וטלמון -"מטיילים במערב בנימין": אזור מערב בנימין מרהיב ביופיו וצופן בתוכו שפע של מקומות לטיול, הנסתרים מעיני הציבור בגלל חוסר ידע. מטרת המיזם היא ריכוז מידע עדכני ונגיש על אתרים, מסלולי טיול ומורשת במערב בנימין, ולהכניס אזור זה למודעות הציבור הכללי בארץ ולמיצובו האיתן של האזור.

נופי פרת - "כוכבי תקשורת": עבודה עם ילדי תקשורת וחינוך מיוחד בגוש אדומים באמצעות כלי יצירה של וידאו ואנימציה. מטרת המיזם היא לחשוף את אותם ילדים לכלים אומנותיים מעולם התקשורת, באמצעותם תשתפר יכולת התקשורת וההבעה שלהם במשפחה, בבית הספר ובקהילה. הילדים יקבלו כלים להציג את עצמם ואת יצירותיהם ככוכבים.

אש קודש - "פינת חי חווייתית":אש קודש הוא יישוב בעל אופי כפרי אשר לרבים מתושביו בעלי חיים שונים. בהעדר מקום מתאים, משתחררות החיות, מפריעות והורסות את הצמחייה ביישוב. מטרת המיזם היא ליצור פינת חי חווייתית לכל המשפחה, שתהווה עיסוק מהנה, מלמד ומחנך לילדי היישוב.

נחליאל –"בוקר לימוד לנשות גוש טלמונים": העצמה רוחנית ותורנית מגבשת לנשות הגוש באמצעות הקמת תוכנית של בוקר לימוד שבועי לנשים. הערך המוסף במיזם זה הוא מתן תמריץ לקהילת נחליאל להוות קהילה יוצרת המעניקה לעצמה ולסביבה.

ניל"י -"בנייה אקולוגית": פרויקט אקולוגי ירוק המחבר את כל תושבי היישוב לעשייה משותפת לטובת הכלל. הקמת טרמפיאדה ופינת ישיבה בבנייה אקולוגית מבוץ, אשר תהווה גם תרומה אסתטית למראה היישוב.

חשמונאים - "מוזיאון ההתיישבות - עבר והווה": הקמת מוזיאון העוסק בהקמת היישוב, ומשלב פעילות משותפת לדור הצעיר והוותיק ביישוב. מטרת המיזם היא להעשיר את הדור הצעיר ולקרב בינו לבין הדור הבוגר - הורים וגימלאים.

כפר האורנים - "דרך נוף להליכה ורכיבת אופניים ביער":סביב לכפר האורנים ישנה חורשה יפהפיה המתאימה לטיולים ופיקניקים. במיזם זה מעוניינים היזמים להקים דרך נוף אשר תשמש את תושבי היישוב להליכה ורכיבה בטבע, תקרב את האנשים להכרה ביופיו של הטבע, ותחשוף ותקרב אותם לסביבת היישוב. בכפר האורנים ישנה קהילה גדולה של רוכבי אופניים אשר ייקחו חלק בהקמת המיזם בשיתוף תושבי היישוב - נוער ומבוגרים.

שבות רחל - "בוסתן אקולוגי": הקמת בוסתן חינוכי, חברתי ואקולוגי על ידי ילדי היישוב והוריהם. הבוסתן יכלול הקמת פינת ישיבה מחומרים ממוחזרים, סוכת גפנים וחלקות תבלינים, פינות פעילות לילדים בטבע, ועוד.

קידה - "פינת חי טיפולית סביבתית": מתוך רצון ליצור פעילות חווייתית ומשמעותית לילדי היישוב, אשר תאפשר להם לתת ולקבל מהקהילה, קם המיזם של פינת החי. באמצעות הקמת פינת חי ותפעולה יפתחו הילדים ערכים של אחריות, עקביות וכדומה, ויקבלו סביבה מלמדת ומעשירה לשעות הפנאי, ומקום תיירותי אשר יארח קבוצות מחוץ ליישוב.

עדי עד - "פינת ליטוף וישיבה": מטרת המיזם היא הפיכת שטח לא מנוצל ביישוב לפינת ליטוף חיות ומקום מפגש למשפחות וילדים. בהקמת הפינה והפעלתה יהיו שותפים בעיקר בני הנוער בשיתוף שאר התושבים.

עלי - פעילות לגיל הזהב ביישוב: מטרת המיזם לחזק את הקשר בין קהילת גיל הזהב לשאר התושבים, ולעודד את קהילת הקשישים לצאת לפעילות של כיף וטיפוח אישי. במסגרת הפעילות יוקם בית קפה שיופעל על ידי תושבי עלי, וישלב מפגשים של טיפוח אישי והרפיה - כמו קוסמטיקה וטיפולים הוליסטיים, אשר יינתנו גם הם על ידי תושבי היישוב בהתנדבות.

טלמון -"נוער מאותגר בפארק טלמון": העשרת פארק-פיקניק בחורשה הסמוכה ליישוב במתקני אתגרים המותאמים לבני נוער. מטרת המיזם היא ליצור אתר שיהווה מקור משיכה לבני נוער ביישוב, תוך פעילות אתגרית בטבע ומבלי צורך לצאת מהיישוב. בני הנוער ייקחו חלק מרכזי בהקמתו, ניהולו ותחזוקו השוטף של האתר.

עמונה - "בוסתן קהילתי":בעמונה יש שטח רב לא מנוצל שכרגע נראה מוזנח. מטרת המיזם הינה לחבר בין חברי הקהילה דרך מיזם קהילתי – סביבתי. במיזם זה רוצים היזמים להקים בשיתוף התושבים בוסתן עצי פרי, וליצור בריכה שתשמור על איזון אקולוגי בין חי-צומח.

אדם - "הוזלה קהילתית": הרעיון למיזם זה נולד כתוצאה של היכרות היזמים עם קשיים כלכליים של תושבים רבים ביישוב, ומטרתו העיקרית - להוזיל את מחירי הפירות והירקות עבור משפחות, ללא כוונות רווח ותוך יצירת אווירה קהילתית מגבשת ומאחדת. במיזם זה משפחות שירצו להשתתף יצטרכו לתרום מזמנם להנעת המנגנון של רכישת הפירות ומכירתם במחירי קרן. מעבר לזה ירכזו היזמים את כל הפרויקט בהתנדבות, ויבנו את המנגנון הכולל רכישה בשוק הסיטונאי, שינוע התוצרת ליישוב, ארגון התוצרת במחסן ומכירתו לתושבים השותפים.