מזה חצי שנה שפועל במטה בנימין פרויקט "אם לאם". קבוצה של אמהות צעירות שהלכה והתגבשה, ובצדה אמהות וותיקות, שכל אחת מהן תשמח להיות פה לצידך ובשבילך, באתגרי ההורות הרבים - לתמוך, להקשיב, ולחפש ביחד את התשובות לשאלות שעולות בדרך. הליווי מיועד לאמהות שלהן לפחות ילד אחד מתחת לגיל שלוש. לרבות מאתנו נדמה שעשיית הצעד לבקשת עזרה היא הודאה בחולשה, ואנחנו הרי אמורות להיות אמהות מושלמות, לא? לכן רבות מאתנו מהססות לפנות ולבקש ליווי שכזה.

אולי חוויותיה של מ' ישכנעו אותך שאת לא האמא הלא-מושלמת היחידה...

 

מ', העזה להתקשר לפרויקט והנה מה שחוותה מאז: "קראתי את המדור הקהילתי של הישוב, ובאחת השורות היתה מודעה על פרוייקט "אם לאם". חשבתי לעצמי שזה ממש מתאים לי. הייתי חודש וחצי אחרי לידה. זה היה נראה מפתה, אך עדיין לא היה לי נעים להיעזר במשהו ולהצטרך לו. אך החלטתי לעשות את הצעד הראשון ולהתקשר, למרות שהתביישתי. אך ידעתי שאני זקוקה לזה.

 

"מהעבר השני של הקו ענתה בחורה מקסימה בשם חנה. קבענו להיפגש על מנת שהיא תוכל להתאים לי את האשה המתאימה. באחד הימים נפגשנו, והיא שאלה שאלות מנחות כדי לדעת איזו אישה אני רוצה. במהלך הפגישה היה לי פיק ברכיים וחשבתי שאולי כדי לוותר... אך אזרתי אומץ והחלטתי להמשיך.

"לאחר מספר ימים היא חזרה אלי עם תשובה, שהיא מצאה אשה התואמת לתיאורים שביקשתי, ושהיא תיצור עימי קשר. קיבלתי את הצלצול המיוחל וקבענו להיפגש. האמת, די חששתי שיהיו זמנים מתים, אך המפגש היה נעים וקולח, והזמן עבר במהירות ובהנאה רבה. לאחר המפגש אמרתי לבעלי שזאת האשה שבדיוק רציתי, ולא יכולתי להתאים מישהי יותר נכונה לי ממנה - הכל תודות לחנה שהתאמצה למצוא את השידוך הנכון.

"מאז עברו להן פגישות רבות, כאשר כל מפגש מקרב בינינו יותר ויותר. אני מרגישה אתה פתוחה בצורה שרק חברת סוד יכולה להיות. גילינו המון דברים משותפים שהדהימו אותי בכל פעם מחדש.

"אנחנו מדברות, יוצאות, אופות, מבשלות... ממש כיף לי ואני מחכה לפגישה שלנו כל שבוע מחדש. למרות החששות שהיו לי בהתחלה, היום אני יודעת לומר שעשיתי צעד חכם, ואיני מתחרטת עליו לרגע. זה המקום לומר תודה לכל הפועלים בשטח ומאחורי הקלעים. יישר כוח על היוזמה הברוכה. תודה ל"אמא" שטורחת ומגיעה בכל שבוע ומשקיעהממרצה וזמנה ונותנת מכל הלב".

 

הצד השני של המטבע

והנה גם דברים שכתבה אחת האמהות המתנדבות:

"התפרסם בדף מידע פרויקט "אם לאם" של המדור לעבודה קהילתית. החלטתי להתנדב וללוות אמהות בשמחה. כך התקבצנו קבוצה של כ-20 אמהות. נפגשנו מספר פעמים, שבהם העשירו אותנו בתכנים שיעזרו לנו לעזור לאמהות אחרות.

התפזרנו וחיכינו להודעה... ואז הגיע צלצול הטלפון לו חיכיתי. מאוד שמחתי שבורא עולם שלח לי זכות כזאת גדולה.

את הקשר הראשון עשיתי בטלפון ותיאמנו פגישה. בערב שלפני הפגישה מאוד התרגשתי מכך שלא ידעתי את מי אני הולכת לפגוש וללוות, בעז"ה בנחת ובזרימה משותפת.

המפגש הראשון היה בביתה. קבלת הפנים החמה הקלה עלי את המתח, והוסיף לכך התינוק החמוד שהיה בסביבה.

המפגשים הראשונים נערכו בביתה, ושיחותינו זרמו בנושאי אמהות וגם בנושאים אישיים וכלליים נוספים. מפגש אחד ערכנו מחוץ לבית - הוא היה ארוך יותר ומאד כיף ומעניין.

במפגשים הבאים החלטנו שלפעמים נגוון גם בבישול, קריאה ושיחות על ספרים, או נשלב לימוד משותף, קצר, בכל פגישה. אני מאוד שמחה, והעיקר שהכל בנחת ובכיף"...

 

נשמח לקבל לזרועותינו החמות עוד ועוד אמהות צעירות, כי הרי כולנו היינו שם פעם, גם הותיקות שבינינו, עם התינוק הראשון, הבכי, השאלות, החששות, הספיקות... אל תתביישי לפנות, יש מי שמחכה ומתרגשת ללוות אותך בשמחה.

@דרורה, המדור לעבודה קהילתית, מתנ"ס בנימין

 

לפרטים: kehila5@matnas-bunyamin.org.il

 

052-5666190 (דרורה)