"יותר מ-100 אלף מבנים לא חוקיים נבנו על אדמת ישראל בשנים האחרונות", אמר יהודה אליהו, מנכ"ל רגבים, לחברי מליאת המועצה בעת דיוני התקציב. "הדבר מהווה איום אסטרטי, ותנועת רגבים החלה לגבש לו פתרון. באמצעות פעילותה", אמר אליהו, "המדינה נאלצת לטפל אפקטיבית במה שקורה. כיום מדינת ישראל לא אוכפת את החוק, לא בנגב ולא בגליל, עד שנוצר רצף ערבי בין השומרון לואדי ערה.

 

"מטרת התנועה היא לשמור על נכסי הלאום – באמצעות איסוף מידע, עתירות לבג"ץ, קידום חקיקה, תיעוד עבירות בניה, לחץ על רשויות אכיפה, מודעות, ועוד. עשרות עתירות הוגשו עד כה על ידי רגבים, כנגד עשרות מקרים של התשלטות על קרקעות ואוזלת יד המדינה, והם החלו יוצרות לחץ מהותי.

 

"התמריץ להגשת העתירות היתה התמודדות עם איום מרכזי על ההתיישבות במערכה המשפטית, כשעשרות עתירות לבג"צים של גופי שמאל תלויות ועומדות כנגד מאחזים ובניה בהתיישבות. בחלק מהמקרים נתן אף בית המשפט צווי ביניים - 12 יחידות בנוה צוף פשוט תקועות חודשים ארוכים. זה איום שניסינו להתמודד אתו, ואני חושב שהמצב כיום קצת שונה, בעיקר הודות למבול נגדי של עתירות שאנחנו הגשנו – כמעט 20 עתירות, ודו"ח השואות שהראה מעל לכל ספק את הפער בהתייחסות בית המשפט לעתירות השמאל ולעתירות שלנו. העיסוק בכך גרם לכל המערכות - מהשופטים דרך פקידי הממשלה והפוליטיקאים, להבין שלא מדובר כאן בכלל בדיני תכנון ובנייה, אלא בסוגיה פוליטית".