פרסומת

דלג לתוכן העמוד

הכותרות עוינות? המידע חד צדדי? לרוב זה לא מקרי. מאחורי הקלעים של הידיעות בתקשורת מתרחשת מלחמה סמויה - מי יתעד ראשון, מי יקדים לצלם ומי ידווח, ובכך יעצב את כיוון הידיעה. עד לא מזמן שלטו בזירה גופי השמאל לבדם ביד רמה, עד שקמה "תצפית" כדי להשיב מלחמה שערה.

 

בתוך שנה וחצי בלבד הלכה ותפסה "תצפית" מקום של כבוד במפת התקשורת הישראלית. צילומים וידיעות של "תצפית" מוזרמים כל העת לכתבים, ומביאים לפרסומן של ידיעות מאוזנות המביאות, בניגוד לעבר, גם את הצד של ההתיישבות. אם עד כה הסתובבו בשטח וצילמו רק גופים כמו "בצלם" "יש דין" וסוכנויות ידיעות כמו "איי.פי" ו"רויטרס", והכותרות היו עוינות בהתאם, הרי שמאז "תצפית" חלה כאן בהחלט מהפכה.

 

שם המשחק הוא הזרמת חומרים מהשטח בזמן אמת. תמונות, צילומי וידיאו, פרטים ועובדות. תצפית לראשונה מעבירה את כל אלה באופן מערכתי ומאורגן לתקשורת בארץ, וכעת גם בחו"ל.

 

הכל התחיל בזמן ההתנתקות, לפני שש שנים, כשחולקו 20 מצלמות לאנשים בשטח, כדי שיצלמו עבור הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, בראשות נחי אייל, באירועי ההפגנות האלימים, כדי שיהיה תיעוד משפטי לאלימות האמיתית שהיתה בשטח, שלא פעם עוותה על ידי דיווחי המשטרה.

 

לפני כשנה וחצי החליט בנו של נחי אייל, אמוץ, בן 24 בלבד, תושב פסגות, לקח את אותן 20 מצלמות, ולעשות אתן חשיבה מחודשת. הוא חילק אותן מחדש לאנשים בשטח, והחליט על הקמת "יחידת תצפית". גם אותו, כמו את מרבית תושבי יו"ש, שיגע לראות שבתקשורת מוצגים שוב ושוב צילומים וצילומי וידיאו עוינים וחד צדדיים. אבל הוא גם החליט לעשות, בלי תקציבים, בלי גב כלכלי, עם הרבה מוכנות לעשות בהתנדבות, הוקמה "יחידת תצפית" בתור הקונטרה של "בצלם", ומטרתה – לתעד בשטח ולשלוח תמונות ומידע לתקשורת ולגורמים משפטיים. הפרסום היה כמעט כולו באינטרנט ובפייסבוק, ואט אט הצטרפו יותר ויותר מנדבים. "ידיעות ותמונות נשלחו לתקשורת ופורסמו שוב ושוב", מספר אמוץ אייל, "וכך נוצר קשר ראשוני עם התקשורת הישראלית. לפני שלושה חודשים הבנו שיש לנו כבר הרבה חומרים ואנשים שאפשר לעבוד אתם, ועדכנו את "תצפית" לסוכנות ידיעות, כלומר כעת אנחנו מצרפים גם כתבות מסודרות ואף יוזמים כתבות, ושולחים גם לחו"ל. הקהל מחו"ל צמא לידיעות מישראל, זה היה חסר לו עד היום. כתבים זרים סיפרו לי לתומם שהם סברו עד כה שהם מקבלים חומרים משני הצדדים – "מהיהודים והערבים". כששאלתי אותם מי מהיהודים, הם אמרו לי "בצלם". לא היה להם מושג שמדובר באותו צד.

 

מדובר אמנם בסוכנות ידיעות, אבל היא לא קמה כסוכנות כלכלית. המטרה היא הסברה, ולכן היא בעצם עמותה שחיה על תרומות.

 

מלבד פרסום כתבות הוגנות יותר, לא פעם הפך התיעוד של תצפית את קערת המציאות על פיה. "תיעוד שלנו הוכיח, בעקבות עימות בין תושבי חוות הר סיני לערבים ומעצר של שלושה רועי צאן מחוות הר סיני, שהם אלה שהותקפו ולא תקפו. רועי הצאן היהודיים שוחררו מיד עם הצגת התמונות בבית משפט, ולאחר שבוע נעצרו התוקפים הערבים", מספר אמוץ. "לאחר העימות בעלי עין לפני כשלושה חודשים, שבו הועלו תלונות של תושבים שהשוטרים זרקו עליהם אבנים, הוכיח תיעוד וידיאו שלנו שאכן אחד המפקדים בשטח הורה לזרוק אבנים: "אחי זרוק עליו אבן", הוא צולם אומר, וזו גם היתה כותרת הידיעות שפורסמו בתקשורת. אני עצמי נעצרתי על צילום – שוטר עצר אותי סתם כי הרגיז אותו שצילמתי, אך החוקר שחרר אותי במקום כי הרי זה חוקי לצלם".

 

כיום מפוזרות המצלמות של תצפית ברוב אזורי יהודה ושומרון, ובשטח פועלים מעל 70 מתנדבים, רובם עם המצלמות הפרטיות שלהם, וכל העת נקלטים עוד ועוד מתנדבים שרוצים להיות שותפים לרעיון בשל חשיבותו. "כל אחד יכול להיות צלם ולהפוך את הקערה על פיה בעת אירוע – לא צריך צילום סופר מקצועי, לפעמים גם טלפון נייד תופס את הצילום שבסופו של דבר הוא זה שמתפרסם ומספר את הסיפור שלנו. ההבנה של המערכה התקשורתית היא חשובה, והיכולת שלנו לשנות את הסיקור התקשורתי לאט לאט תופסת מקום. יש לנו גם כתבים מתנדבים, ואנחנו ומחפשים עוד. המטרה שלנו כעת היא להתחיל לכתוב יותר סיפורים חיוביים על ישראל בכלל ועל יהודה ושומרון בפרט, ולהפיץ לעולם".

אמוץ אייל עצמו עדיין לא לגמרי מבין איך הפכה "תצפית" לגוף כה מבוקש וחשוב בלי שקל של תקציב, עם מעט תרומות ובעיקר הרבה רוח התנדבות. הוא עצמו, כדי להתפרנס, עובד במקביל בעבודות אחרות. שותפו העיקרי לדרך הוא רכז הצלמים אהוד אמיתון מנוה צוף, שתפקידו לרכז את החומרים ולהעביר את המידע, והוא אף מסייע בכתיבת הידיעות. בהתנדבות כמובן. בקרוב ייכנס לתפקידו רכז תחום אנגלית ויחסי ציבור, לראשונה בשכר.

 

בקרוב תתחיל בכמה מוקדים בבנימין סדרת קורסים למתנדבים מהיישובים – שיתקיימו בשיתוף מחלקת תקשורת במועצה, ובסבסודה. "המצלמה היא כלי נשק, אבל כמו כל כלי נשק, צריך ללמוד להשתמש בו, לא פעם עמד מתנדב וצילם ובסוף לא יצא מזה שום דבר. חשוב גם לדעת מה לצלם ובעיקר איך לשלוח מהר חומרים. ריכוז החומרים דרך תצפית בעצם עוזר לכוח שלנו מול התקשורת, וליכולת שלנו להשפיע על אופן פרסום הידיעה ועל מתי ואיפה תתפרסם".

הייתם עדים לאירוע חשוב שקרה? שלחו לתצפית: info@tazpit.org.il. תושבי בנימין מוזמנים על ידי תצפית "לחשוב חיובי" – מה אפשר להוציא לתקשורת? ולהיות בקשר.