פרסומת

דלג לתוכן העמוד

חמש וחצי בבוקר, השמים הכהים מתחילים אט אט להתבהר, למי שישן בדרך כלל בשעה הזו נדמה שהעולם כולו ישן, אבל מחסום חיזמא כבר עכשיו שוקק חיים. זו שעת היציאה לדרך, מסתבר, של עשרות ואפילו מאות כלי רכב ערבים, וגם של כמה תושבי בנימין שאינם יכולים להרשות לעצמם יותר לאחר לעבודה. אם יתחיל כבר בשעה הזו להיווצר עומס תנועה, הוא רק יילך ויחמיר לפקק בלתי נסבל.

 

נציג מועצה מגיע למחסום. פעם זה ראש המועצה, פעם סגנו, פעם מנכ"לו, פעם איש מחלקת הביטחון או מנהל מחלקה. גם מזכירים מהיישובים התנדבו להתייצב. אחרי מסע כל כך ארוך של לחצים והסברים ודרישות וישיבות עבודה, ואחרי שגם אתמול ושלשום היה פה נציג מועצה, המחסום אמור כבר לתקתק אוטומטית. אבל לרוב המצב לא כך. רק שני נתיבים פתוחים ולא שלושה. עוד חייל הלך לשתות קפה. הבידוק מתבצע על המסלול ולא בצד כי אין שני חיילים נוספים. זלזול? "אני לא חושב שזה זלזול", אומר אבי רואה, זה יותר חוסר אכפתיות. לחיילים יש את הקצב שלהם, כל עוד לא מדובר במלחמה", והוא מוסיף ומספר שבשבוע שעבר אפילו הוא הגיע לכדי צעקות, כשהמג"ד שאליו התקשר בעקבות תנועה עומדת מוקדם בבוקר, הבטיח לו ששלושת הנתיבים פתוחים, אך כשהשאיר את רכבו בצד והלך רגלית למחסום גילה שרק שניים עובדים. המג"ד עצמו הופתע, והבטיח להעלות למשפט את מי שמסר לו דיווח שקרי. "אין ספק שמחסום כזה צריך להתנהל על ידי קצין, ולא נגד", הוא אומר.

 

קר וחשוך לפנות בוקר, אבל נציג המועצה חייב מייד להיכנס בעובי הקורה ולהיות כל הזמן עם אצבע על הדופק. לרוב, מפקדי המחסום משתפים פעולה. לא פעם חוזרים נציגי המועצה נפעמים מהרצון הטוב. אבל בלי העין הבוחנת, משום מה הדברים לא עובדים כמו שצריך.

 

אין ספק שצוואר-הבקבוק של מחסום חיזמא נושף כל העת בערפו של ראש המועצה. מצוקת התושבים רבה, והגופים שאמורים כמוהו להבין זאת – ושבכוחם לקדם פתרונות - איטיים ומסורבלים. אינספור פגישות כבר התקיימו עם כל הדרגים הרלוונטיים בפיקודי הצבא המשטרה ומשרדי הממשלה. אלה מבינים אט אט את חומרת המצב, אבל כנראה שעדיין הפתרון לא בראש סדר יומם.

 

"אלוף הפיקוד, שהמעבר לא בתחום אחריותו אלא בתחום אחריות מחוז ירושלים של המשטרה, מנסה לסייע בין היתר על ידי פתיחת ציר עטרות לשעתיים מדי בוקר, כדי לאפשר הזרמת חלק מהתנועה בנתיב אחר", מספר אבי רואה. "הנושא הזה די בעייתי, שכן הוא לא יכול לתת רק לישראלים לעבור, אבל הוא הבטיח לכנס את כל הגורמים לדיון כדי להפעיל את הפתרון הזה.

 

"וכמובן שבמקביל לפתרונות המיידיים אנחנו ממשיכים לקדם את הפתרונות היסודיים. צוות של אנשי מקצוע מקרב תושבי בנימין – מהנדסים ואנשי ביצוע – הוקם כדי לסייע לנו לדחוף את הפתרונות, וגם לקדם פעולות מחאה אם יהיה בהם צורך". השאיפה היא שתכנון הרחבת כיכר אדם ייצא במהירות לביצוע למרות המיליונים הרבים שנדרשים לו, ותכנון המחסום והנתיבים שהמועצה הזמינה, יתקבל על ידי כל הגורמים ויזכה גם הוא לתקצוב.