פרסומת

דלג לתוכן העמוד

שוב מגרון ניצבת לבדה בחזית, לאחר הדחייה בחצי שנה שהושגה לעמונה ולגבעת אסף. עד סוף מרץ קצב לה בית המשפט העליון, אבל היא רחוקה מלהרים ידיים. מאז, הבליחה קרן אור באפלה, כשבעתירה שהגישה "שלום עכשיו" עם אותם עותרים ערבים לבית משפט השלום, במקביל לבג"ץ, כדי לזכות בפיצויים, הסתבר שאין להם יכולת להוכיח בעלות על הקרקע. אמנם מדובר במחלקה אחרת של הפרקליטות, אבל בדיון על הפיצויים הפרקליטות נחושה שאין הם בעלי הקרקע. זאת בעוד המחלקה האחרת של הפרקליטות, שטיפלה בבג"ץ, אימצה אוטומטית את טיעון העותרים הערבים בלי לבחון כלל האם יש להם הוכחת בעלות, והכריזה שהיישוב לא יוכל להישאר על כנו ויש להעתיקו או להרסו. אם פרקליטות המדינה שאמורה להגן את מגרון מפני עתירת "שלום עכשיו" כך טוענת, מה לנו כי נלין על בג"ץ.

 

עוד אסימון שנפל לזכותה של מגרון, הוא המהלך שהסתיים בהודעה רשמית של מועצת יש"ע, שהיא דורשת מממשלת ישראל להפעיל את הכלים שיממשו את השארת היישובים הצעירים (המאחזים) על מכונם. מדובר בזמירות אחרות ממה שנשמע עד כה. "זו אמנם אמירה כללית", אומר רואה, "אך היא חשובה, כי בכל המגעים עם שרים וח"כים, היתה הסכמת מועצת יש"ע להעתקה לרועץ". 'הרי ראשי ההתיישבות חתמו על הסכם', אמרו שוב ושוב לאנשי מגרון שניסו לדבר על לבם. והנה לראשונה ההודעה הזו מציגה עמדה נחושה שדורשת השארת היישובים על מכונם.

 

בישיבת מועצת יש"ע שבה התקבלה ההחלטה ישב זמביש, שהוביל את מהלך ההעתקה, לצדו של רואה, והסכים לה אף הוא בדיעבד. "סקרתי בפני כולם סקירה היסטורית", מספר אבי רואה, "מה הביא להקמת מגרון – את הפיגועים והצורך בנקודה אסטטרטגית שולטת על הציר, וטענתי שלמרות שבעבר היתה הסכמה להעתקה – למרות שמועצת מטה בנימין מעולם לא קיבלה החלטה כזו בעבר – הרי שהיא התקבלה משום שהיתה זו ממשלת אולמרט, אחרי הגירוש ואחרי עמונה, ולשעתו ייתכן שהיה זה נכון, אך כעת יש ממשלה שאף אחד משריה לא רוצה להרוס, ואין סיבה לדרוש מהממשלה שלא תהרוס". זמביש בתגובה אמר שגם הוא היה רוצה להאמין שהדבר אפשרי, אך גם אם הוא סובר שהדבר בעייתי, הוא אינו מתנגד להחלטה.

יועצים אסטרטגיים ואנשי חשיבה גויסו לתכנון המהלכים שעומדים בפני היישוב והמועצה בחודשים הקרובים. לשכנע את הפרקליטות, אומר אבי רואה, אין טעם, וכנראה שאין מנוס אלא לעשות זאת בחקיקה. כמו שהפרקליטות סירבה לחון את "עברייני הגירוש" ולכן חוקק חוק החנינה למתנגדי ההתנתקות, זה כנראה המסלול שמתאים גם כאן. יש כבר תכנית עבודה מסודרת לחקיקת חוק ספציפי שלא מפנים את מגרון, גבעת אסף וכדומה. ייתכן שזה יהיה המהלך שנלך עליו".