פרסומת

דלג לתוכן העמוד

בימים אלו אני נמצאת בתהליך מחשבתי אודות הדרך בה עליי לבצע את התפקיד שלקחתי על עצמי, ושעליו אני מקבלת שכר: פיתוח מודעות ועשיה סביבתית, בדגש על הפחתת פסולת ומיחזור.

 

עצם קיומו של התפקיד קשור למהלך לאומי שיזם המשרד להגנת הסביבה להפרדת פסולת במקור. הכוונה היא שבעתיד לבוא, לכולנו בבית יהיו שני פחים, וברחוב או בשכונה יהיו שני פחים בהתאמה, האחד לפסולת יבשה (זכוכית, מתכות, נייר, פלסטיק וכולי) והשני לפסולת רטובה (זבל אורגני, שאריות מזון). ישנן כמה הנחות יסוד העומדות בבסיס המהלך:

ראשית, במדינת ישראל לא נשאר מקום לפסולת שלנו; שנית, מרבית הפסולת המופרדת מהווה משאב יקר ערך. ושלישית, הערבוביה של פסולת יבשה ורטובה גורמת להיווצרות גז מתאן שגורם לזיהום האוויר, המים והאדמה.

 

המהלך הלאומי המדובר עדיין נמצא בשלבי תכנון ראשוניים ביחס לבנימין. אז מה תושבי בנימין יכולים לעשות בינתיים? התשובה היא – הרבה: שימוש פעיל במתקני המיחזור הקיימים: פלסטיק, בקבוקי פיקדון, הנייר לסוגיו וקרטונים. אגב, מר צביקה אורבך, מנהל מחלקת פינוי האשפה במועצה, סיפר שחברת אמניר דיווחה על עליה ניכרת בכמות הנייר המגיעה למיחזור מאז שנכנסו מתקני האיסוף ליהודה ושומרון בכלל, ולבנימין בפרט. יישר כח.

ומה עוד? שינויים בהרגלי הצריכה - לעבור לצריכה מודעת עם פחות אריזות, פחות שקיות, יותר צריכה מקומית, לצרוך מה שבאמת צריכים, לא להתבייש במוצרים יד שניה.

 

וגם - יוזמות מקומיות – הקמת מרכזי מיחזור קהילתיים, פרויקטים שמובילים הנוער בישוב, הסברה בקהילה ועוד.

רעיונות לעשיה יש למכביר. אם כן, על מה ולמה אני עורכת תהליך מחשבתי? על הדרך הנכונה בה ניתן להוביל את המהפכה. איגוד ערים לאיכות הסביבה שומרון ובנימין עובד עם 13 מועצות. על מנת להניע את המהפכה התקיימו ימי עיון וסיור לבעלי תפקידים שונים בכל הרשויות, החל מראש המועצה, דרך מנהלי המחלקות, מזכירי הישובים ורכזות הקהילה. ההיענות היתה דלה. הבנתי: לא כך עושים מהפכה. אז איך כן? אנחנו צריכים אתכם, התושבים! כל אחד ואחת מכם שהנושא הסביבתי מדבר אליו, חשוב לו, ושהיה רוצה לראות שינוי.

 

הצלחת המהפכה תלויה בהתנהלות היומיומית של כל אחד מאיתנו. בשילוב כוחות הצליחו 'האנשים הקטנים' להוזיל את עלות הקוטג' לצרכן, ובשילוב כוחות נצליח להניע את מהפכת המיחזור.

 

אני מקימה פורום בשם נוכ"ל - נותנים כבוד לסביבה. החברים בפורום יקבלו ממני אחת לשבוע הודעות, מידע וקישורים בנושאים סביבתיים, ויוכלו לקבל ליווי וייעוץ בכל יוזמה סביבתית-קהילתית שיהיו מעוניינים להניע. הפורום עתיד לקיים כמה מפגשים (ללא עלות). הראשון שבהם יתקיים במסגרת "שיח גלריה" בהיכל התרבות באריאל בינואר 2012, שם תוצג תערוכה של אומנות ממחזרת של האוצרת רחל זיו.

 

להרשמה לפורום שילחו מייל לכתובת efespsolet@gmail.comעם שם, יישוב ותחום עיסוק.

בקרוב נחגוג את חג החנוכה הבא עלינו לטובה. כל אחד מכם יכול להיות אור קטן במהפכה וכולנו יחד נהיה לאור איתן. נעשה ונצליח, ונשתמע, בעזרת ה', בגיליון הבא.

 

תהילה כהן, מיזמית מטעם איגוד ערים לאיכות הסביבה שומרון ובנימין