הנה זה קרה. ביום ראשון שאחרי שבת פרשת נח, ברוב עם ושמחה נחנך מרכז המיחזור הראשון מסוגו בבנימין ביישוב אלון. מעתה, תושבי אלון מצטרפים למאות אלפי ישראלים שכבר מפרידים פסולת בביתם לשני זרמים: יבש ורטוב. הדבר מאפשר הכנת דשן - קומפוסט מהזבל האורגני (המשרד להגנת הסביבה בדק ומצא שגם כאשר כל תושבי מדינת ישראל יפרידו פסולת במקור לא יהיה עודף קומפוסט בארץ, וגם אם כן זה עשוי להיות ענף יצוא מצוין); מאפשר למחזר את הפסולת היבשה ובכך להקטין את בזבוז משאבי הכדור; מונע את הזיהום מגז המתאן הנוצר במאגרי פסולת מעורבבת ומקטין את כמות הפסולת להטמנה. הסיבה האחרונה היא זו שגרמה לכל המהלך, מכיוון שנמצא שאין לנו עוד מקום לפסולת בישראל. את המהלך מוביל המשרד להגנת הסביבה והוא תופס תאוצה לאורכה ולרוחבה של הארץ. הצטרפו עד כה כמה מועצות ועיריות ובהן למעלה מחצי מיליון תושבים. עכשיו נחנך מקרה הבוחן הראשון במטה בנימין.

הישוב אלון נבחר משתי סיבות מרכזיות. הראשונה - בשל שיטת פינוי הפסולת הנהוגה ביישוב: מרחב יחיד בכניסה ליישוב בו נאספת כל הפסולת (אכן, אין פחי אשפה כלל ברחבי היישוב). בצורה זו כל הפסולת ממילא מתנקזת למקום אחד, ורק נשאר לכל בית אב לעשות בביתו את ההפרדה לסוגי הפסולת השונים. כמו בכל היישובים היו עד כה מתקנים לאיסוף קרטון, נייר ופלסטיק, וכעת נוספו מתקנים למתכות ומכשירי חשמל, וגולת הכותרת - פחים לפסולת אורגנית. ברוב המקומות בהם מתבצעת הפרדה, הרשות הציבה פחי אשפה רגילים (בצבע חום) אותם מפנים למפעלים לייצור קומפוסט. באלון הצבנו קומפוסטרים גדולים, כך שאין צורך לפנות את הפסולת אלא פשוט לייצר בו במקום דשן לשימוש התושבים והיישוב. הסיבה השניה היא התגייסות התושבים. הפעילים הסביבתיים ביישוב, ובראשם ציפי רוזנבלום (אין עלייך, ציפי!), זיהו את ההזדמנות להקדים את המאוחר ולעלות מדרגה בניהול נושא הפסולת ביישוב. הם החליטו לקחת אחריות. ההזדמנות באה במסגרת הפרויקט "מהפיכת המיחזור ביו"ש" שהוביל איגוד ערים לאיכות הסביבה שומרון (שכולל גם את בנימין, בקעת הירדן, אריאל ועוד). הפרויקט, שלדידי הסתיים בחודש שעבר, עודד וליווה קהילות, מוסדות ואנשים פרטיים, לייצר פחות פסולת ולהתנהל נכון יותר עם מה שמייצרים. הפעילים באלון הלהיבו וגייסו את רכזת הקהילה (כל הכבוד, דקלה!), את מזכיר ומזכירות היישוב, ועם חזון ברור ותוכנית עבודה מסודרת פנו למועצה. צביקה אורבך, ראש מחלקת פינוי אשפה, שמח על המהלך ועודד את היוזמים.

כל משפחה באלון קיבלה פח צבעוני שיש שעליו מדבקה עם פירוט הפסולת שיש לשים בו: כל שאריות המזון למעט בשר ודגים. את הפח הזה התושבים מפנים לפח מרכזי המיועד לקליטת הפסולת האורגנית. צוות של מתנדבים מהיישוב לקח על עצמו לטפל בקומפוסטרים ולוודא שאכן מצליחים להפוך בהם את הזבל לזהב, דהיינו, את הפסולת האורגנית לדשן משובח. היישוב נתן גיבוי, ובמרחב המיחזור אורגן פח לשקיות פלסטיק וברז מים. עם התקציב והליווי המקצועי של איגוד ערים לאיכות הסביבה ויחד עם השותפים האחרים, הוקם באלון מרכז מיחזור נוח, נגיש, נעים לעין וידידותי לסביבה.

אירועי תרבות שהתקיימו באלון ושנבחרו במיוחד בנושא שמירה על הסביבה, ותהליך הסברה שנעשה בקרב התושבים, גרמו להטמעת ההתנהלות החדשה בנושא הפסולת.

עלו והצליחו תושבי אלון. תושבי יישובים אחרים, גם אתם יכולים לעשות מעשה ולחולל שינוי אצלכם.

 

@ תהילה כהן

ענבלים בירוק - לפיתוח מודעות והתנהלות ידידותיות לסביבה

050-7451432efespsolet@gmail.com