פרסומת

דלג לתוכן העמוד

אפילו השלג הכבד לא צינן את להט העימותים סביב אדמות אש קודש. לא רק שלא צינן, הוא גם נוצל להסוואה לא רעה, כשערביי הכפר קוצרא ירדו מכפרם לחבל בכרמי היישוב. היה זה עוד יום בשרשרת ימי עימותים סוערים, שהחלו עם אישור פתאומי שניתן לערביי הכפר לעבד חלקות שטענו לבעלותם בסמוך לאש קודש. לתושבי אש קודש לא היה זמן להיערך ולטעון שהחלקות אינן בבעלות הערבים, וכי חריש בעונה תמוהה לחריש בסמיכות כה גדולה ליישובם מסכנת אותם ואת כרמיהם המעובדים.

 

כוחות צבא שהוזעקו למקום התקשו להשתלט על המצב בשל השלג הכבד. בסופו של דבר הם נזקקו לירי גז מדמיע ואמצעים לפיזור הפגנות. הנזק המצטבר לכרמי אש קודש הלך וגדל מיום ליום.

 

בסוף השבוע שעבר נפגש אבי רואה עם אלוף פיקוד המרכז. בין היתר נדונו שם גם העימותים ליד אש קודש. "מבחינתי התקלה העיקרית, כך אמרתי לאלוף, היא שלא היה תיאום אתנו ולא יידוע בזמן סביר", אומר אבי רואה, "וכך לא התאפשר לנו לבדוק ולהיערך מול היישובים ומול הצבא. התקלה הזו הביאה לעימותים מיותרים בין החקלאים של אש קודש לערביי קוצרא, כשהצבא חוטף מפה ומפה.

 

"כבר אמרתי לא אחת, ואני חוזר ואומר, שהצבא לא צריך להיות בכלל בעימותים כאלה. בשביל זה יש משטרה ומג"ב.

 

"אנחנו נכחנו בחלק ניכר מהאירועים, השתדלנו לנסות להרגיע את הרוחות ולמנוע פגיעה בחלקות החקלאיות שנושקות לחלקות שאנשי קוצרא טוענים שהן שלהם. בחלק מהמקרים הצבא לא עשה מה שמצופה ממנו, ולא שמר על מטעי כרמי אש קודש. דיברנו על כך גם עם המח"ט ומפקד האוגדה, ואני מקווה שהדיונים שנערכו יסייעו להיערכות נכונה יותר בעתיד.

 

באותה נשימה אני מוכרח לומר, שיש דברים שאנחנו כיהודים לא יכולים לקבל בהתנהגות של קבוצות, גם אם למיטב ידיעתי אלו קבוצות שמגיעות מחוץ לבנימין, ומנסות להשליט סדר ולמחות בדרך שאינה מקובלת. לדוגמא רכב ערבי שעמד ליד חלקה, ופוצץ באבנים. בסופו של דבר היה זה רכב של ערבי שקיבל אישור להיכנס לחלקה, גם אם האישור התקבל על בסיס שאינו נכון. התרבות הזאת לא ראויה, ומזיקה למאבק הכולל על הקרקעות ביהודה ושומרון ועל ארץ ישראל בכלל.

 

"בסופו של יום היתה פגיעה בחלקות של חקלאי אש קודש, והכעס והמרמור מובנים, במיוחד שלא ראינו פעילות נחרצת של כוחות הצבא, מה שמוליד תסכול ורצון להגן על עצמנו כי אין מי שיגן. ועדיין המטרה לא מקדשת את כל האמצעים".

 

אילו היה מתקבל דו"ח לוי בממשלה, סביר להניח שמראות העימותים לא היו נראים. הערבים היו נדרשים להוכיח בעלותם על הקרקע, כפי שקיים בכל סכסוך קרקעות, לפני שהמינהל האזרחי יכניס ערבים לחריש באמצעות צווי סגירה כנוהל דרקוני.

 

בזכות הסרטון

באחד מימי העימותים נעצר גבר יהודי, נשוי ואב לילדים, והובא לפני שופטת המחוזי בירושלים פלדמן-פרידמן להארכת מעצר. בפני השופטת הוצג בשלב הראיות סרטון של סוכנות תצפית המתעד את המעצר האלים. השופטת הזדעזעה מאלימות שוטרי מג"ב לכל אורך התקרית, ופסקה לשחרר את העצור באופן מיידי, בניגוד לדרישת המשטרה.