פרסומת

דלג לתוכן העמוד

אם אתם דומים לרוב האנשים, סביר להניח שאתם חושבים איך להשלים את המשפט הזה, אבל אני רוצה בעצם את הכוס עצמה

דמיינו לכם את הכוס חצי מלאה. מה אפשר לעשות איתה עכשיו? מה האוטומט שלכם אומר לכם עכשיו? זה חשוב כי זה מעיד למעשה על מי שאתם, על הבחירות שלכם, על הקוד הבסיסי שמנחה ומפעיל אתכם.

אם אתם צמאים נדמה לי שאני יודעת במה תבחרו, אבל אם אתם במצב רוח פילוסופי ולא דחוף לכם לשתות - מה תעשו?

 

לפני כמה ימים פגשתי את רחל מאשקלון במסגרת קבוצת גיבוש לקראת מסע נשי.
לא הכרתי אותה קודם לכן. באחד הסבבים, כשהגישו כוס חצי מלאה - שבעיני אחדים יכולה להיחשב כחצי ריקה - רחל פשוט הפתיעה אותי. היא רוקנה את חצי הכוס המלאה לתוך כוס יותר קטנה כך שהתקבלה כוס מלאה. "זה המצב הטבעי של הכוס הזו", היא הכריזה בפשטות וכולנו מחאנו לה כפיים.

 

עם יד על הלב, מי מכם חשב על האפשרות הזו? זוהי נקודת מוצא חיובית החיונית כל כך לתפקוד ולבריאות הנפשית. זה מה שנקרא בניית כלים, הסתגלות לשינוי, סוג של שליטה עצמית ואופטימיות.

מחקר של ד"ר ברברה פרדריקסון, פסיכולוגית מאוניברסיטת צפון קרוליינה, בתחום הפסיכולוגיה החיובית, מציע לקרוא לתהליך כזה: "הרחיבו ובנו".

 

פרדריקסון מדברת על כך שרגשות חיוביים בבסיס המחשבה של האדם מובילים אותו לאושר. היא טוענת שניתן לרכוש, להחליט ולהשתמש ברגשות חיוביים בסיסיים, ולהפוך אותם למשאב שמרחיב את האפשרויות, האנרגיה והיכולת שלנו לפעול.

 

כי הרי חצי כוס נותנת מראה חסר. נסו למשל בקידוש של ליל שבת, לשתות מגביע קטן ומלא במקום מגביע גדול וחצי מלא. אין ספק שמראה של כוס מלאה, גם אם היא קטנה, יוצרת תחושה של שלמות, שפע ושמחה רבה יותר.

מה גורם לכם הנאה ושמחה גדולה יותר? זה המטבע הקובע.


זה נשמע פשוט, אבל העובדה שמכל הקבוצה שבה השתתפתי רק רחל מאשקלון חשבה על הרעיון הזה מלמדת אותי שכדאי לפרמט את הטייס האוטומטי שלנו מדי פעם. להתחדש, להתחדד ולהתאמן על חשיבה חיובית כדפוס בסיסי בחיים.

 

היא מלמדת לבנות בכל יום מחדש את מציאות חיינו כך שתשמח אותנו, וגם להיות גמישים מספיק ולדעת להוציא סט כלים אחר - לפעמים קטן יותר, לפעמים גדול יותר, שיתאים לבוקר הזה.
ותודה לרחל שעד לפני כמה ימים לא הכרתי.

 

יעל אברהם - אימון אישי וקבוצות, ואשמח לסיפורים שלכם ולתגובות. 

 yamo121@neto.net.il    052-4239718