כבר בליל הבחירות לכנסת ה-19 דיברו הפרשנים על קואליציה לא פשוטה, אבל תעתועי הימים האחרונים זימנו שלל הפתעות וסימני שאלה לכל מי שעקב אחר המהלכים. במקביל לצעדי הטנגו של ראשי המפלגות, החליטו ראשי המועצות ביו"ש להיפגש אף הם עם נציגי הסיעות-הפוטנציאליות-להיות חלק מהממשלה המתרקמת, כדי להביא בפניהם את עמדת ההתיישבות. "היה לנו חשוב להסביר מה בראייתנו צריכה הממשלה הצעירה לעשות", מסביר אבי רואה, יו"ר המועצה ויו"ר מועצת יש"ע. "גיבשנו מספר מסרים בעבודה מקצועית של 'צוות מאה הימים', שהורכב מכמה ראשי מועצות. בין היתר נפגשנו עם ציפי לבני, עם נציגי ש"ס, עם הרב שי פירון, עם עמרם מצנע ובדרך פגישות נוספות".

רבים תהו מה טעם יש בפגישה עם ציפי לבני, שחותרת בכל כוחה להסדר מדיני שכולל עקירת יישובים. אבי רואה מסביר בזהירות: "לפחות כרגע ציפי לבני מיועדת להיות שרת המשפטים, תפקיד שיש לו משמעויות מרחיקות לכת בנוגע להתנהלות היומיומית בהתיישבות, ונכון לדבר עם מי שאמור להיות ציר כה משמעותי. כבר 20 שנה, מאז ימי אוסלו, יש הסבורים שעוד רגע ואין יותר התיישבות ביהודה ושומרון, אבל מאז גדלנו להיות מאות אלפי תושבים - אזרחים שצריכים לחיות כתושבי המדינה, בעלי זכויות ככל אזרח. על כך דיברנו, ומבחינתה העניין הזה לגמרי ברור. היא בהחלט פתוחה לערוץ הידברות, חושבת שכך נכון, ומאמינה שאנחנו זכאים לזכויות אזרח בכל תחום עד שמדינת ישראל תקבל הכרעה אחרת. במקביל, היא כמובן מצהירה שמהלכיה נועדו לשמור על מדינת ישראל כמדינת העם היהודי, ולשיטתה אין מנוס מפתרון של שתי מדינות. אבל גם היא לא חותמת על כך שזה מה שיקרה כבר מחר".

הפגישה עם ש"ס זכתה להד התקשורתי הגדול ביותר, לבקשת חברי המפלגה המארחת. "היה חשוב לי לומר שם שני דברים", מספר רואה, "ראשית, להכיר תודה בפני אלי ישי על שנותיו כשר הפנים בקדנציה הקודמת, שבהן תמך וסייע להתיישבות, ואין מחלוקת על כך שבארבע השנים האחרונות ההתיישבות התעצמה; ושנית, ואני שב ואומר זאת גם היום, שנכון בעיניי שהחרדים יהיו חלק מהקואליציה, כמו שנכון בעיניי שגם הבית היהודי וגם יש עתיד יהיו חלק ממנה. אני בעד איחוד העם וממשלה חזקה ועוצמתית מול האתגרים שלפנינו. הנה אנחנו מתקרבים לחג הפסח, וזו לא קלישאה לומר שבכל דור ודור מישהו זומם לכלותנו, ואינטרס ראשון במעלה עבור כולנו הוא להיות כמה שיותר מאוחדים".

 

לא קרש קפיצה

"אין לי אמביציות פוליטיות, ותפקיד יו"ר מועצת יש"ע הוא לא קרש קפיצה עבורי לתפקיד פוליטי", חשוב לאבי רואה להבהיר את הדברים בנשימה אחת עם פירוט מאמציו המתחייבים מתפקידו החדש כיו"ר מועצת יש"ע. "המשימה הראשונית שלי היא מטה בנימין, וביש"ע התפקיד העיקרי שלי הוא לאחד את השורות, לצרף כמה שיותר ראשי רשויות לחיזוק חוסן ההתיישבות ביו"ש, ולגבש מתווה לתכנית אסטרטגית להתיישבות. יש שם עובדים מסורים, מנכ"ל שעליו מוטלת רוב העבודה, ואנחנו מנסים לאושש את המליאה והועדות. אין ספק שזה מחייב אותי להשקיע שעות נוספות, וכעת אצטרך לצמצם פעילות בתפקידים נוספים שבהם עשיתי מעבר לתפקיד ראש המועצה. תמיד צריך סדרי עדיפויות, ובעיקר איזונים – מילה משמעותית לכל דבר בחיים".