אביב בפתח ופסגות בנימין כמו עוטות עליהן את השמלה הכי חגיגית שיש. הכל ירוק ומרהיב ומנוקד בשלל צבעי פריחה, והגשמים הברוכים של שבט, למרות הזרזופים המאכזבים של אדר, מילאו את המעיינות במים צלולים. השבילים כמו קוראים לצאת למרחבים. לקראת חג הפסח, חג הטיולים הגדול, נערכת גם השנה מחלקת התיירות לגל חדש של מבקרים מכל קצווי הארץ.

"כמידי שנה בחג הפסח כל אתרי התיירות בבנימין יהיו פתוחים למבקרים, וברבים מהם יהיו פעילויות מיוחדות, הכוללות הדרכות, שחקנים והפעלות מיוחדות לחג", אומר משה רונצקי, מנהל מחלקת התיירות. "בין אתרי הטבע אנו ממליצים לבקר בנחל דלבים הפורח (בתקווה שעוד יזרום) בין טלמון לדולב במערב בנימין – שלראשונה ניתן יהיה לבקר בו בכל ימי חול המועד; יער נווה צוף אף הוא פורח ומרהיב ובו תהיה פעילות מיוחדת של טיבוע ציפורים; בגבעת היקבים המרתקת – זחילה במחילות והצגות שחקנים, ומעיינות עטרת, שילה, נחליאל וטלמון שופעים מים צלולים. מומלץ גם לצעוד במסלול המשפחתי בנחל שילה, ובשמורת הר הכוכב ליד כוכב השחר. עין קלט שופע מים אדירים בעונה זו. כמובן שיהיו פתוחים למבקרים האטרקציות, היקבים והמסעדות בבנימין, וכן מרכז המבקרים "נחלת בנימין" ואתר שילה הקדומה ומיצגיהם המדהימים. פרטים נוספים יש תמיד באתר תיירות בנימין, וכן במרכז מידע 1-800-בנימין (1-800-345454), ובמודעות בכל העיתונים.

לראשונה הפעילויות בפסח יתקיימו בשיתוף רשות הטבע והגנים, שיהיו שותפים בתחנות המידע ובפעילויות באתרים".

 

תערוכת התיירות

זו השנה הרביעית שמטה בנימין הציגה דוכן מרשים בתערוכת התיירות הבינלאומית בגני התערוכה בתל אביב. כבשנה שעברה נבנה דוכן גבוה דמוי מבנה אבן עתיקה באווירה תנ"כית, וגם השנה התקיימו בו טעימות יין מכל יקבי בנימין. אלפי מבקרי התערוכה התרשמו מאד מהדוכן הבולט, התעכבו לראות דרך משקפי וידאו מיוחדים את תקציר המיצג שייפתח בשילה הקדומה, וקיבלו מידע על מגוון אפשרויות טיול ונופש בבנימין. המטרה העיקרית של הנוכחות בתערוכה היא משיכת סוכני תיירות ומורי דרך, שיבואו להכיר ויביאו את קבוצותיהם לטיול בבנימין. רבים מהם נרשמו לסיורי היכרות בבנימין שעורכת מחלקת התיירות.

"בשנים עברו ראינו שבעקבות התערוכה הגיעו מאות מורי דרך וסוכני תיירות להיכרות עם בנימין, ובעקבות זאת הביאו קבוצות לטייל כאן", מעיד משה רונצקי, "כך שההשקעה הזאת בהחלט משתלמת".

 

המיתוג

בתערוכה נחשף לראשונה מיתוג תיירותי חדש לבנימין, תחת הכותרת "ארץ גיבורי התנ"ך". תהליך המיתוג, כפי שמקובל כיום בענפים רבים, היה תהליך ארוך, שהתנהל במועצה בשיתוף אנשי מקצוע מהמובילים בתחום. תהליך העבודה כלל סקרים בקרב כלל האוכלוסייה הישראלית, שהראו שהנושא הכי נוגע וחשוב שיש לנו כאן – הינו התנ"ך. "המילה 'גיבורי' מחברת את האנשים אל הדמויות עצמן – אברהם, יעקב, שמואל, ירמיהו, יהודה המכבי ועוד – וכמו שאנשים מחפשים היום גיבורי סרטים וספרים, הם מוצאים עניין גם בגיבורים ההיסטוריים השורשיים ובמקומות שבהם התרחשו סיפוריהם", מסביר רונצקי. "בהמשך התהליך, כל אירוע וכל צעד שנעשה בתחום התיירות יהיה תחת כותרת זו וברוח זו".

 

מפת האופניים החדשה

עוד נוכחות הולכת וגוברת של תיירות בנימין היא בתחום רכיבת האופניים. "בישראל יש כיום מאות אלפים של רוכבי אופניים חובבים ומקצועיים", אומר משה רונצקי, "שמחפשים כל הזמן מסלולים מאתגרים חדשים. גם אנחנו במטה בנימין הבנו את הפוטנציאל הטמון בתחום הזה, ואת הצורך להשקיע במסלולים ברמה הכי גבוהה שיש, כדי למצב את עצמנו כאחד האזורים שיש בהם את המסלולים השווים ביותר. לאחרונה סיימנו את הכשרתם של מערך שבילים וסינגלים (שבילי אופניים למקצוענים) באזור שילה-עלי והגבעות, ועבודות הכשרת שביל מעגלי ראשון באזור מערב בנימין – סובב טלמון נריה דולב – בעיצומן". כחלק ממאמץ זה הושקה לאחרונה מפת כיס ובה מסלולי אופניים – ראשונה בסדרה – המפרטת את מרחב המסלולים באזור מעיינות שילה עלי. מפה נוספת בסדרה – תצא בקרוב על מרחב כרמי עמק שילה, ועל מרחב נחל דלבים ומעיינות המערב. רוכבים מבנימין מוזמנים לשבילים, ולהפיץ את הבשורה לחבריהם הרוכבים.

 

תיירות מערב בנימין

"אתרי התיירות במערב בנימין בפיתוח ובתנופה רבה", אומר משה רונצקי, ומדגים: "הושלם תכנון אדריכלי מפורט לבניית מצפור מרהיב בחרשה, במיקום הצופה אל כל שפלת החוף; גבעת היקבים הופכת לאתר פופולרי עם המוני מבקרים, ומי שטרם הספיק לבקר בו מוזמן בפסח, לראות כיצד אתר ארכיאולוגי שהיה נטוש מאות שנים הפך להומה מבקרים, הנהנים מיקבים תת קרקעיים ומחילות מרתקות המתאימות לזחילה, משילוט והכשרת תשתיות מבקרים כולל חניה גדולה; מסלול הליכה הוכשר מגבעת היקבים למעיין טלמון, שבשיתוף החברה לפיתוח ונוער טלמון שופץ ופותח; מעברה השני של גבעת היקבים, המבקרים לא מפספסים את "בד בבד" – בית בד בשילוב בית קפה שבו מבקרות עשרות קבוצות, המגלות את סיפור הפקת השמן; בשנים האחרונות הולכת וגדלה המודעות לפוטנציאל הטמון גם בנחל דלבים. לאחרונה התקיים סיור בנחל – כיום כבר שמורה מוכרזת - יחד עם רשות הטבע והגנים, שיציעו בקרוב תכנית להסדרת מסלולי טיול לאורכו, בשיתוף פעולה עם בני נוער מהיישובים הסמוכים. השנה לראשונה הוא ייפתח לטיולים באופן מאורגן במהלך כל ימי חול המועד; באזור הנחל וברחבי האזור פועל לאחרונה מועדון טרקטורים ואופנועים "אקסטרים הרים" בתמיכת המועצה, שמטרתו למשוך מטיילים בעלי אופנועים וטרקטורונים לטייל באזורים אלה ובכל מרחבי בנימין (פרטים בדף הפייסבוק של "אקסטרים הרים" – אם אתם בעלי כלים הצטרפו וצרפו חברים); בעינות ענר – קבוצת מעיינות ייחודית ליד היישוב נריה - שופצו בריכות והוצבו שולחנות פיקניק מבטון, אך למרות זאת לצערנו הם הושחתו ונגנבו על ידי ערביי הסביבה. פרויקטים נוספים שבוצעו או נמצאים בתכניות העבודה הם: יער דולב, מעיין נחליאל, עינות טל, החובלתא ומעיין מאיר בנווה צוף, יער נווה צוף, מעיין עטרת - כולל שילוט תיירותי בכל המרחב ושבילי אופניים".

 

טיילת נחל פרת

בימים אלה הולך ונשלם תכנון טיילת שתמשיך את טיילת קק"ל הקיימת ביישוב אלון, לאורך כל הנופים המדהימים של נחל פרת והמדבר, ועד ליישוב נופי פרת. הטיילת תשמש כשביל תצפית ומסלול תיירותי מרהיב לאורך מצוקי הנחל - שמתאים לצעידות, רכיבות אופניים ומותאם גם לנגישות, וגם שביל המחבר בין שלושת היישובים בגוש אדומים. לאורך הטיילת יוקמו מיזמי תיירות נוספים. עם סיום התכנון יחל גיוס משאבים לפרויקט בשיתוף קק"ל.

 

סיורי חיילים

מזה כשנתיים שפועלת בבנימין תכנית סיורי חיילים בשיתוף חטמ"ר בנימין ובית ספר שדה עפרה, ובמסגרתה יוצאות פלוגות החיילים המגיעות לשרת בבנימין ליום טיול של היכרות עם האזור. האתרים המרכזיים שבהם מבקרים החיילים הם שילה הקדומה, מרכז המבקרים "נחלת בנימין" והמיצגים בו, ושמורת עין פרת, ולרוב מוסיפים אתרים הקרובים לבסיס שבו הם משרתים. בשנה האחרונה השתתפו ביום סיור כזה כ-50 פלוגות, בלמעלה מ-50 אוטובוסים.