תרבות הנהיגה ביישובי בנימין מבוססת לרוב על ה"סמוך" הידוע – נהיגה עם ששה ילדים במושב האחורי ("בחזרה מהגן"), נהיגה עם ילד על ברכי הנהג ("נורא לאט"), ילדים שאינם חגורים ("המעון פה בקצה הרחוב") ועוד ועוד. עובדה מצערת זו מצטרפת לנתון מזעזע נוסף: מדינת ישראל נמצאת במקום הראשון בפגיעה בילדים בתאונות דרכים מבין המדינות המפותחות. אלה הביאו אותנו להפעיל בבנימין ובית אל את הפרויקט המופלא "זה"ב בגן".

פרויקט זה"ב בגן מופעל מזה כשבע שנים על ידי עמותת "אור ירוק" והחברה למתנ"סים. השנה חברנו אליהם - מרכז המתנדבים של עמותת "ותיקים בקהילה" ומחלקות הגנים של מועצות בנימין ובית אל - בתקווה להביא לשינוי אמיתי בתחום הזהירות בדרכים.

בפרויקט מקסים זה מתנדבים ותיקי הישובים בגני הילדים ביישובם. המתנדבים הופכים להיות "סבא" או "סבתא" של הגן, מגיעים להפעיל את הילדים, להקשיב להם, לאהוב אותם, לשחק איתם וללמד אותם על נושא הזהירות בדרכים. בין הנושאים שנלמדים לאורך השנה – הליכה בטוחה, נסיעה ורכיבה בטוחה, זהירות בחושך, ועוד ועוד.

השבוע התכנסנו, רכזת הפרויקט במזרח בנימין ובית אל - גאולה הרשקוביץ-שלם, מנהלת מחלקת הגנים במועצה האזורית מטה בנימין - תקווה קסטיאל, ואנוכי, לפגישה מרגשת לקראת היציאה לדרך עם עשרת המתנדבים הראשונים. מיד לאחר פסח תתחיל הפעילות בגנים הראשונים בתכנית, ובהמשך נפתח קבוצות נוספות גם בגוש אדומים ובמערב בנימין. לפרטים נוספים והצטרפות - vatikim.mitnadvim@gmail.com.

אז אם פתאום תבחינו שילדיכם לא מוכנים יותר לנסוע ברכב בתוך הישוב בלי "בוסטר", אם הם לא מוכנים לרכב על האופניים בלי קסדה, אם אתם רואים אותם הולכים עוד כמה מטרים כדי לעבור רק במעבר החציה – אימרו מילה טובה למתנדב בגן שלו, הרווחתם בגדול.