מסתבר שפנים רבות להקפאה. לא תמיד היא לובשת צורה של הכרזה בינלאומית והפגנות נזעמות, לא תמיד היא מוצהרת במפורש ועונה על כל ההגדרות במלואן, אבל לפעמים היא כאן באופן מחופש וחלקי, סמוי מן העין, הרחק מהזרקורים ההפגנות והמחאות. תוצאותיה, בכל אופן, די דומות לזו המוכרת, הגלויה.

 

כאשר ועדת המשנה להתיישבות במינהל האזרחי, שאמורה להתכנס כדי לדון בתב"עות ובתכניות בנייה שהגיע הזמן לאשרן – מקבלת לפתע הוראה חד משמעית מראש הממשלה שיש לבטל את כינוסה, ריח של הקפאה עולה באפם של ראשי ההתיישבות. "לישיבות האלה יש תכניות שמחכות המון זמן", מספר אבי רואה, יו"ר המועצה, "וכל עיכוב יוצר דחייה נוספת על הזמן הארוך שגם כך לוקח הליך האישורים כאן. במקרים הטובים זה לוקח שנה או שנתיים".

 

בעקבות ביטול הועדה, קיימו ראשי הרשויות ביו"ש כינוס חירום, והוחלט להוציא מכתב חריף לראש הממשלה, ולדרוש ממנו פגישה דחופה. כל השרים והח"כים של הליכוד עודכנו גם הם והתבקשו לפעול. "אבסורד שדווקא בזמן שאבו מאזן רץ לאו"ם, במקום לאשר ולקדם תכניות ביהודה ושומרון, כמו שהממשלה עצמה אמרה שנכון לעשות בתגובה, כשהחליטה שתדון בצעדים שנמנעה מהם במהלך המו"מ, פתאום קורה ההיפך – ראש הממשלה אומר לא למה שכבר קיים", אומר אבי רואה. "פנייתנו לראש הממשלה עדיין לא נענתה, אבל לנו ברור שאסור לעבור על כך לסדר היום. משמעות הצעד הזה של ראש הממשלה זה חנק על התפתחות ההתיישבות, ישנם מבני ציבור ומוסדות חינוך, מעונות, גנים ובנייה למגורים – שתקועים כבר שנים".

 

הכיתות לא יכולות לחכות

המציאות בשטח די מבלבלת. יחד עם תקיעת אישורן של תכניות בינוי רבות, עשרות פרויקטים שכבר אושרו נמצאים בעיצומם. התחושה היא שבונים ובונים, והעיכובים הרבים פחות גלויים לעין. אבל מחירם של אלה מאד גבוה. בשל העיכוב באישורי תב"עות ותכניות, נאלצת המועצה להשקיע משאבים עצומים בהעמדת כיתות יבילות זמניות. 40 כאלה מתחילות את בנייתן בימים אלה.

 

במבוא חורון, לדוגמא, המצב סבוך במיוחד – בשל הליכי הקמתו ההיסטוריים עוד בצו תפיסה צבאית, מאז דו"ח טליה ששון הפכו חייו מרורים, ועד שיגדיר שר הביטחון (בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה) את תחום השיפוט שלו, לא ניתן לבנות בו כלום. המועצה אמנם מפעילה לחצים גדולים, אך העיכובים לא מאפשרים לבנות בית ספר של קבע, ובבית הספר הזמני הפכו התנאים לבלתי נסבלים. משום כך יועתק בית ספר הבנים למקום אחר, בעלות של מאות אלפי שקלים, באין ברירה. גם בעלי יורחב בית הספר של הבנות, בהשקעה של מאות אלפים. גם כאן לא ניתן להתחיל בבניית קבע בשל העיכובים באישורים. אומדן עלות כלל הכיתות היבילות הנבנות בימים אלה, נע בין 4-5 מיליון שקלים.

במקביל מואצת הבנייה במקומות שכבר אושרו, לעיתים לאחר תלאות רבות. בתל ציון הסתיימה בניית בית ספר של 18 כיתות והוא אוכלס ממש לאחרונה. גם באדם נבנה בית ספר חדש, ולקראת מכרז – בניית תלמוד תורה בנריה. בדולב ואדם מורחבים בתי הספר. גני ילדים רבים ואף מעונות גם הם בשלבי בנייה שונים (בתל ציון – 14 כיתות, במבוא חורון – 3, באדם – 4 ועוד 2 בהליך, בדולב – 2, בנריה – 4, בחשמונאים – 1, בטלמון – 2, כוכב השחר – 2 ועוד מעון לקראת סיום, בנוה צוף – 1, בנופי פרת – 1, ועוד. לקראת בינוי – בבית חורון, מכמש ונילי, ומעונות בנילי ובשילה. התקבלו הרשאות למעונות נוספים). "מדובר בהיקף אדיר של כיתות בבינוי", אומר ישראל גנץ, יו"ר המועצה, "הן כיתות קבע והן כיתות זמניות, ואנו ממשיכים כל העת לקדם בינוי נוסף".

 

וגם הורסים

במקביל לאווירת ההקפאה וקשיי התאמת כיתות הלימוד להיקף התלמידים, ישנה גם תחושה של יותר ויותר הריסות בתקופה האחרונה. לאחרונה נהרסו כמה וכמה מבנים ברחבי בנימין – חלקם נבנו על אדמות מדינה והדבר נעשה באופן מקומם ותוך מהלכי רמייה. במצפה דני הצליחה המועצה – עם הגעת כוחות ההרס - לעכב הריסת דיר שנבנה באופן כזה תוך הבטחה שיפורק ויועתק על ידי בעליו. האם יש כאן מגמה מכוונת? אכן השמועות אומרות ששר הביטחון הורה לפנות מבנים רבים בתקופה הקרובה.