פרסומת

דלג לתוכן העמוד

מהפכה ירקרקה הולכת ומתרגשת על יישובי בנימין. בקרוב יוצבו גם אצלנו, כמו באזורים אחרים בארץ, פחים בצבעים שונים, שמשמעותם – מיחזור. "חוק האריזות" שכבר עבר מחייב קודם כל את היצרנים הגדולים, אבל בהחלט גם אותנו – הצרכנים הקטנים, שנידרש לשינוי בהתנהלות שלנו בנושא האשפה.

כמויות האשפה המושלכות בקצב הולך וגדל ברחבי כדור הארץ מדירות שינה מעיניהם של מומחים ומדינאים. כיום הפסולת בישראל מחייבת הטמנה, ורובה נוסעת למטמנות בדרום. עד לאחרונה יכולנו אנו במטה בנימין להוביל את האשפה לאס"פ פסגות, אך זה לא עמד בתקנים המחמירים ונסגר באוגוסט שנה שעברה. כעת גם מטה בנימין משנעת טונות רבות של אשפה למטמנות מורשות, ומשלמת סכומי עתק על כל טון להטמנה (למעלה מ-5 מיליון שקלים בשנה).

 

חוק האריזות אמור להקל את המעמסה הכספית הכבדה הזאת, שמכבידה בסופו של דבר על כיסו של האזרח הקטן. פחים כתומים יוצבו בקרוב ביישובים - עבור אריזות בלבד (מכל החומרים והסוגים – פלסטיק, קרטון, זכוכית ועוד), ואלה יובלו לתחנות מיון. שם הם ייפרדו לפי סוגי החומרים וישלחו מחדש לייצור. אל הפחים הכתומים יצטרפו אחיהם הפחים בשאר הצבעים: כחול לניירות וקרטון, סגול – לזכוכית, וכלובים עבור בקבוקי הפלסטיק. את עלויות השינוע והפינוי מחויבות לשאת יצרניות האריזות הגדולות, קרי בעלי המפעלים שמייצרים מזון באריזות, כך על פי חוק האריזות. לשם כך הם הקימו את תאגיד "תמיר". הפחתת משקל האריזות מסך האשפה המוסעת להטמנה, והפחתת היטל ההטמנה שמחויבת מטה בנימין לשלם על כל טון אשפה, עתידים לחסוך למועצה – וליישובים – מיליונים רבים.

את כל התהליך הזה מלווה במטה בנימין חברת פורטל, המלווה עוד 160 רשויות בארץ וארבע בחו"ל. היא כבר לקראת סיומו של סקר ביישובים, הבוחן היכן ואיפה יוצבו הפחים הכתומים.

 

"אנחנו יושבים על המדוכה כבר כמה חודשים טובים", אומר ישראל גנץ, סיו"ר המועצה, "המאבק על מטמנה מקומית נמשך, ובמקביל אנו בוחנים את הדרך שלנו להתחבר למגמה הירוקה. אפשר להיות מאד ירוקים וקיצוניים, אבל צריך למצוא איזונים - לפנות פחות פסולת, לייעל טיפול, ולתת שירות טוב וסביר לתושב כי אם נכביד עליו זה יהיה בעוכרינו.

 

אין הרבה תחומים כמו זה שבהם צריך שיתוף פעולה הדוק עם התושב".

"אתר פסולת היום שווה לנפט בכווית, זה מדפסת כסף", אמר למזכירים יוסי פורטל, יו"ר החברה. "הרשויות משלמות הון, אבל הן גם יכולות לחסוך. ומדינת ישראל מוכנה לשלם לכן כדי שתמחזרו ותחסכו. התקשרנו עם 'תמיר' ויצאנו לדרך - הם יתנו לנו פחים, הסברה קולקטיבית, ערכות לגנים. התושבים יתבקשו לזרוק לפח הכתום כל מה שעונה להגדרה 'אריזה'. אנחנו נטפל ונמחזר ונטמין פחות. 182 רשויות כבר בתהליך הזה", הוא אמר. "בהרצליה הפחיתו את כמות האשפה לחודש ב-20%. זה המון כסף חיסכון לרשות ולתושב".

 

המחזור בבנימין

בכנס הסברה מיוחד בעניין זה שנערך לאחרונה לכל מזכירי בנימין, הוצגו בפניהם היקפי המיחזור כיום, נכון ל-2013: נייר וקרטון – 445 טון, בקבוקים – 54 טון לשנה. "אלה הם בהחלט נתונים יפים", אמר יוסי פורטל. "אבל האשפה המעורבת להטמנה – 22,200 טון בשנה. זה המון ביחס למספר תושבים. אם נפחית מזה 20% זה חיסכון גדול".