ימים לא פשוטים של התמודדות עוברים על כל מדינת ישראל, ומטה בנימין בתוכה. עם צאתו של הגיליון הקודם התחלנו להרגיש את לבבות עם ישראל חוברים זה לזה סביב הדאגה המשותפת לגורל החטופים שטרם נמצאו, ובתוכם בן בנימין; וכעת בחלוף כחודש הלבבות פועמים עוד יותר יחד בתקווה ודאגה ורצון לשמור על החוסן, על האומץ, לכאוב אבל להתמודד בגבורה.

 

"כמו שהמשפחות של החטופים שידרו אמונה, עוצמה ואחדות, גם בימי אי הודאות, וגם בהספדים ובלוויה המשותפת, ושצריך להסתכל על הטוב בתוך כל הקושי", אומר אבי רואה, ראש המועצה, "כך השיעור באמונה הזה מלווה אותנו גם היום. האחדות בעם ישראל הגיעה לרמות שהרבה שנים לא הכרנו. היכולת לחשוב להזמין להספד שר שלכאורה מחוץ למגזר שלנו, כדי לבטא את גודל השעה ואת חשיבות האחדות, הותירה רושם גדול. והיום החוסן של עם ישראל מתגלה בכל מקום, כשהעורף הפך חזית.

 

"אירוע החטיפה אמנם הסתיים באופן כואב למרות כל כמה שקיווינו והתפללנו, והכאב הוא גדול", ממשיך רואה, "בעיקר של המשפחות עצמן, שנשארות עם ההתמודדות האישית היומיומית. אבל התגלו משפחות עם עוצמות אדירות, וקהילות עם עוצמות שכולנו יכולים להתגאות בהם. הראייה הרחבה, ההתייחסות לכל הפרטים, נתנו אותותיהם בהשפעה על עם ישראל. מה שחשוב היום זה לנסות לשמר את זה, מכיוון שהרב משותף על המפריד, רק צריך לראות, לדבר על זה, ולעשות. וזה נותן תקווה להמשך העצמתה של החברה הישראלית בכלל, לעתיד ילדינו, ולהבנת המחבר בינינו, ובינינו לבין ארצנו".

 

שוליים שבשוליים

"לצערנו אין כאן רגע דל", ממשיך אבי רואה, "ודי מהר, עוד בתוך השבעה על הנערים, שמענו שמתוכנו קמו מספר אנשים שהחליטו לספק יצרים אפלים ולחטוף ולרצוח מישהו, כביכול כדי לגמול לערבים על החטיפה והרצח. זהו מעשה לא יהודי, וחבל שחלק מתוכנו מושפעים מהתנהגויות שאינן שייכות לעמנו, אלא לפראי אדם. אנחנו מוקיעים כל התנהגות כזו, ומוסיפים שגם בחשבן יבש הדבר רק פוגע בנו ובאחדות שהצלחנו להגיע אליה. הדבר לא תורם לדבר, ואני מקווה שהאירוע הזה יישאר חד פעמי. אני חושב שמי שעשה זאת הם שוליים שבשוליים ואין זה מאפיין דבר, ומשוכנע שכל החברה הישראלית מוקיעה דברים כאלה, ולא משנה מאיזה מגזר".

 

צוק איתן

"עוד אנו עוסקים בזה וכבר הגענו למבצע צוק איתן", ממשיך רואה, "החמאס שרואה שנוא נכשל בניסיונותיו למוטט אותנו באמצעות חטיפת נערים וחפירת מנהרות שמגיעות עד תחומי מדינת ישראל, החליט להלך עלינו אימים בהתקפות טילים. אנו עדיין בעיצומו של המבצע, ושולחים מכאן ברכת חיזוק ותמיכה לתושבי עוטף עזה ולכל האזורים המותקפים, ולחיילי ומפקדי צבא הגנה לישראל, לשר הביטחון ולממשלה כולה, כי בימים אלה מה שנכון הוא להתאחד ולתמוך, כדי שהמבצע יצליח להביא שקט אחת ולתמיד. מעבר לשיקולים הטקטיים, צריך להכות אותם מנה אחת אפיים. לא ייתכן שקבוצת טרור תאיים על אזרחי מדינה שלמה, זה צריך להיפסק.

 

"כבר שנים שאנו אוכלים את פרי הבאושים של הריסת ההתיישבות בגוש קטיף, באמצעות טילים. מי שחשב לברוח מהטרור גם במחיר פגיעה ביהודים אחרים, זה רודף אחריו עד פתח ביתו. אני מקווה שגם עם ישראל וגם המנהיגים ילמדו לקח מהעניין הזה, ובבוא העת, כשהאחדות תגבר ותהיה איתנה יותר, נוכל גם לחזור ליישובים שנהרסו והיום אנו מדירים רגלינו משם, גם עזה וגם חברון, שכם ובית לחם, מקומות שעליהם גדלנו ועליהם מתבססת האמונה היהודית מתקופת האבות, המלכים, ועד היום".

 

פח"ע עממי

מדינה שלמה תחת טילים, מדרום עד צפון, ואצלנו בבנימין – שנדמה שהאיום הזה דווקא לא מאד משמעותי – הטרור המכונה "עממי" גובר. "הפלשתינים נותנים לנו כל הזמן תזכורות לכך שהאיום שמולו אנו מוצבים הוא איום כפול", אומר אביגדור שץ, קב"ט המועצה, "גם איום של טרור וטרור עממי ביישובים ובכבישים, וגם איום של ירי תלול מסלול מכיוון עזה כמו כל מדינת ישראל. כוחות הצבא הסדירים שהיו באזור שלנו הוחלפו על ידי כוחות אחרים, ואף תוגברו.

 

"כל גורמי הצבא ולהתיישבות כאן עושים ניסיון לשמור על שגרה במידת האפשר", ממשיך שץ, "כולל מתן אפשרות להמשך עבודות של פלשתינים ביישובים, וכולל המשך החיים השוטפים של כל התושבים שלנו. רוב היישובים שלנו הם מחוץ לטווח ה-80 ק"מ – הטווח שהגדיר פיקוד העורף כאסור בהתכנסויות, ורובם בטווח ביטחון של דקה וחצי מהישמע האזעקה ועד הכרח כניסה למרחב מוגן. הקייטנות ומסגרות החינוך קיבלו הנחיות פרטניות כיצד עליהן לפעול בשעת אזעקה. מחלקת הביטחון של בנימין ניסחה הנחיות בדבר הסעות תלמידי חינוך מיוחד – באין הנחיות כאלה של פיקוד העורף (שלקחו אחר כך את ההנחיות שנוסחו בבנימין והפיצו אותן).

"מערכת הביטחון היישובית מתמודדת גם עם גיוס של חלק מרכזי הביטחון בצו 8", מוסיף שץ, "וכן מאבטחים ותושבים. עד עכשיו אנחנו מצליחים להתמודד. וביחס לשאר המתרחש ברחבי הארץ, יש אצלנו תחושה שהעניין נשלט".

 

"האירועים הביטחוניים מורגשים למעשה עוד קצת קודם, החל מתום תשעת החודשים שהוגדרו למו"מ, כבר אז דובר על העצמת אירועי ה"טרור העממי", אומר אבי רואה, יו"ר המועצה, "מה שמאז הולך ומתגבר. גם הרמדאן מועד לעלייה באירועים, ומבצע צוק איתן על אחת כמה וכמה. השכנים שלנו במידה כזו או אחרת מתוסכלים ממה שקורה בעזה, ורוצים להזדהות עם אחיהם, ולכן מנסים להגביר את הפעילות גם כאן. לשמחתנו צה"ל ניצל את ההזדמנות בתקופה שטרם מציאת גופות הנערים והרס הרבה מתשתיות החמאס באזורנו".

 

"למרות האיומים הבולטים, אסור להתעלם מאיומים סמויים יותר, כמו איום החטיפה", מוסיף אביגדור שץ, "אלו התגברו ונתקבלו אף כמה התרעות קונקרטיות – כל זאת במסגרת הניסיון של ארגוני החבלה והחמאס בעיקר ליצור הצלחות נוספות, לא רק בעזה. לכן חשוב לחזור ולשנן את ההנחיות שהפצנו בנוגע לטרמפים (ההנחיות במלואן באתר בנימין) ובהן – לא לעצור לטרמפים בעמידה על הכביש או בצומת שאינו בתוך יישוב, לנהל שיחה עם הנהג בטרם עלייה על הרכב, לא להסגיר מראש את יעד הנסיעה, להימנע מעלייה על טרמפ שבו עוד נוסעים מלבד הנהג, ולזכור שלוחית זיהוי צהובה, נהג חובש כיפה או שמיעת תחנה ישראלית – אינה ערובה לטרמפ בטוח. האפליקציות שיצאו לאחרונה בנושא זה – בהחלט מומלצות".