לפני כשבועיים נחת על שולחנה של מנהלת מחלקת רישוי עסקים במועצה, שושי צוברי, מכתב חסר תקדים בחומרתו: המפקחת הנפתית של משרד הבריאות הודיעה כי לא יתקיימו יותר בקרות בריאות בבנימין משום שאין להם תקציב לרכב מוגן ירי ומאבטח. מכתב דומה הגיע גם למשרד החינוך, שם נוספה לו רשימת בתי הספר שלא יוכלו לפתוח את שנת הלימודים בשל היעדר ביקורת הבריאות.

 

ולמי שיחשוב – לא נורא, שלא יגיעו, מי צריך אותם, יש להבהיר כי בקרת הבריאות הכרחית לרישיון העסק של עסקים בבנימין כמו גם לפתיחת מוסדות החינוך, לאישור מקוואות, קייטנות ובריכות שחייה. עסקים שמועד חידוש רישיונם הגיע, לא יכולים להמשיך לספק את סחורתם ללא הרישיון. "משק אחיה למשל", מסביר ישראל גנץ, סיו"ר המועצה, "מצא את עצמו במצב מאד לא נעים כי מועד חידוש רישיון היצרן שלו חל בדיוק עם קבלת המכתב, והעדר אישור משרד הבריאות פגע בו מאד. זו הזדמנות לקרוא לתושבינו להשתדל לרכוש מוצרים המיוצרים בבנימין כל העת, וקל וחומר בתקופה זו".

מועצות אחרות ביו"ש, אגב, לא קיבלו מכתב דומה. מטה בנימין היא היחידה השייכת לנפת רמלה, וזו היחידה שהעזה להחליט החלטה כה תמוהה. ברמת הפעילות השוטפת יש למועצה דווקא יחסים מצוינים עם אנשי משרד הבריאות, ולכן היה המכתב מפתיע פי כמה.

 

שוב הפכה הכנסת לזירת ההתגוששות המרכזית. ועדת הכספים עמדה לעצור את העברת הכספים למשרד הבריאות, בסיועם של יו"ר הועדה ח"כ ניסן סלומיאנסקי, וכן השר אורי אריאל, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, חברת ועדת הבריאות ח"כ שולי מועלם וח"כים נוספים, עד שלא תטופל הסוגיה. גם התקשורת התעניינה בפרשה וכתבות פורסמו ברשת ב' ובערוצי האינטרנט.

 

"אף אחד לא הנחה אותם לנסוע במוגן ירי", אומר גנץ, "זו החלטה שלהם. הרי אף עובד מועצה לא נוסע ברכב כזה. לא יכול להיות שמשרד ממשלתי החליט שאין לו משאבים לטפל בחלק מאזרחי המדינה. תארו לכם שיחליטו לא לטפל במצפה רמון כי זה רחוק והדלק יקר מדי. הרי זה הזוי. זה כבר הפך לשיטה, במקום להתמודד על המקור התקציבי, תופסים שעיר לעזאזל שיצעק בשבילם", אומר גנץ.

 

מנכ"ל משרד הבריאות המאוים בעצירת העברות הכספים למשרדו, הבטיח כמובן מייד לטפל. אמנם הדבר לקח זמן ארוך יותר משהבטיח, אבל לבסוף הגיעה הבשורה: בקרות הבריאות שבו לסדרן. "עצוב שצריך להשקיע אנרגיות במלחמות שלא צריך אותן מלכתחילה. פרפרנו שעות סביב משימה שמוטב היה שלא נולדה", אמר גנץ, "אבל לפחות הצלחנו להבהיר שמהלכים כאלה לא עוברים, ואני מקווה שלא יישנו".