פרסומת

דלג לתוכן העמוד

הבחירות הקרבות טרפו המוני קלפים. קשה לאמוד את מספר המהלכים שעמדו להבשיל ובאבחת חרב-פירוק-הממשלה קופדו באיבם. כל בחירות עושות זאת, אבל הפעם זה היה מהר מדי. "שר שיושב על כסאו פחות משנתיים", מנסה אבי רואה להמחיש, "עד שהוא לומד ומתארגן ומתחיל ליזום, זה לוקח חודשים רבים, והנה הכל יורד לטמיון. ומה שלא פחות גרוע, זה שבהתאם לכך מתייחסים הפקידים במשרדי הממשלה לשרים. ועם החזרת השלטון לפקידים נפגמת מאד יכולת השלטון לשלוט. אין ספק שכל מה שקורה כאן מאד לא רצוי", אומר רואה.

 

מהלכים רבים הובלו במועצה מול משרדי הפנים, הרווחה, הביטחון ועוד. זה מתחיל לרוב בפגישות עם השרים, סיורים, הצגת נתונים ועוד פגישות ודיונים, ועד שהשר מבין, בודק ובסוף מגבש עמדה ומחליט לעשות מעשה, למשל בשינוי שיטת התקצוב של יישובים גדולים (שכאלה רבים לנו במטה בנימין היוצאים נפסדים משיטת התקצוב הקיימת), לפתע השר נאלץ ללכת. "אי היציבות מאד בעייתי", מסכם אבי רואה, "כך זה בכל עסק, וודאי שבמשרדי הממשלה".

המהלכים, ככל הנראה, צפויים להקפאה ממושכת של חודשים ארוכים, עד שתקום ממשלה חדשה, עד ששריה ילמדו את משרדם, עד שיוגש ויאושר תקציב חדש. "בקשות רבות שלנו להרשאות מבני מעונות, גנים ובתי ספר – אם לא יאושרו עד דצמבר, לא יהיו", מסביר ישראל גנץ, סיו"ר המועצה, שבימים ובלילות עוקב אחר האישורים ומאיץ בפקידים למהר ולאשר.

 

ההתיישבות צפויה לעמוד במערכת הבחירות הקרובה בלב לבו של הניגוח הפוליטי, מה שכבר קורה ומקשה על העברת תקציבים שעוברים מידי שנה לקראת סופה – תקציבים שבבסיסם סיבות ענייניות והכרחיות, הקשורים לעלויות מיוחדות שיש דווקא ביו"ש (עלויות ביטחון, הקמת מבנים יבילים לחינוך שלא מתוקצבים בשל עיכובים באישור תב"עות, תחזוקת מט"שים יקרה בשל סרבולים הקשורים להסכמי אוסלו, ועוד). בשבוע שעבר התקיים דיון סוער בוועדת הכספים של הכנסת, שבהתאם לרוח התקופה לבש צורה של התנגשות בחירות, והתקציבים – שרבים מהם עוכבו ונתקעו בכוונה בידי שר האוצר הקודם – לא עברו. "אנחנו לא מוותרים", אמר למחרת בנחרצות ישראל גנץ, סיו"ר המועצה, רגע לפני שנסע שוב לכנסת חדור רוח קרב. בדיון למחרת הכספים הצליחו לעבור. "הדיון הזה באמת נראה רע, ונשמע רע, כאילו יש כאן איזה מחטף של העברת כספים להתנחלויות בלי סיבה", אמר גנץ, "אבל האמת היא שמדובר בכספים שמגיעים לנו ביושר וששר האוצר תקע המון זמן".

 

ההשלכות של ההעברות הללו על תקציב המועצה, שגם כך ספג כמה מכות לאחרונה, הן רבות מאד.

 

תקציב 15

סדרת הדיונים לגיבוש תקציב 2015 כבר בעיצומה. נתוני הפתיחה לא ממש משמחים: הרעה במצב התקציבי של מטה בנימין חלה בשל עלייתנו בדירוג הסוציואקונומי של משרד הפנים מ-4 ל-5, מהלך שמשמעותו ירידה של יותר מ-10 מיליון שקלים במענקי משרד הפנים מידי שנה. גם במשרדים אחרים תופחת בעקבות הדירוג החדש השתתפות המשרד בפרויקטים שונים, ממיחשוב בתי ספר ועד תכניות רווחה, בסכומים שקשה אפילו לאמוד. גם תקציב החטיבה להתיישבות ספג פגיעה משמעותית בשל מדיניות שר האוצר, ובתוכו תקציב חברה וקליטה (מתנ"ס) שנמצא באי ודאות. סגירת אס"פ פסגות ועלויות שינוע והטמנת האשפה של מטה בנימין, גם הם מצטברים לסכום של כ-7 מיליון שקלים בשנה, שלא עלה לנו קודם. "זה מחייב אותנו להתמודד עם הרעה אובייקטיבית במצב", אמר אבי רואה לחברי המליאה בדיון האחרון שעסק בתקציב, "מחד לא לפגוע בשירות לתושב, ומאידך לנהוג בשום שכל".

 

גזבר המועצה אפי פלס התייחס בדיון לגירעון הקיים בתקציב הנוכחי, שמספרו הסופי לא ידוע עדיין: "מ-2010 המועצה מקבלת מענקים מיוחדים להתיישבות ממשרד הפנים מידי שנה, בסכומים של מעל 20 מיליון לשנה. השנה קיבלנו כבר 18 מיליון, וייתכן שנקבל סכומים נוספים, אך זה לא ודאי. לתקציב 2015 הכנסנו מענקים בסדר גודל דומה".

נקודת אור לשיפור המצב התקציבי של המועצה, כך סיפר פלס לנוכחים, קשורה למחצבה באזור נילי שעמה מתנהל הליך משפטי ארוך על גובה הארנונה שעליה לשלם. אם יסתיים ההליך לטובת המועצה, סביר שהמחצבה תכניס לתקציב המועצה כמה מיליונים נוספים מידי שנה, ובנוסף להם תשלום בגין שנים עברו, מה שיכול להיות מאד משמעותי ליכולת להתנהל עם ההרעה התקציבית ועם הגירעון, אמר פלס.

  

פורמט דיוני התקציב עבר לאחרונה שינוי, בעקבות תגובות של חברי המליאה לפורמט הקיים בשנים האחרונות, ולמידה לעומק של התקציב בידי ועדת הכספים של המליאה יחד עם מנכ"ל המועצה מעוז ביגון. במקום שני ימי דיוני תקציב מרוכזים ועמוסים שבהם הוצג תקציב גמור וחתום בפני המליאה, וכל מחלקה במועצה הציגה את תכנית העבודה שלה ברצף צפוף שלא איפשר להבין את פרטי התמונה, הוחלט השנה לבודד מתוך התקציב את בקשות המחלקות לשינויים משמעותיים בתקציבן, ולהביאן לדיון מוקדם בפני חברי המליאה. "זיקקנו את ההתלבטויות, ואנו רוצים לשתף אתכם בדיון", אמר מעוז ביגון, מנכ"ל המועצה, לחברי המליאה בדיון התקציב. במקום הצגת המחלקות בזו אחר זו, תיפגש המליאה בכל פעם עם מחלקה אחרת לדיון מורחב.