פרסומת

דלג לתוכן העמוד

אירועי השבועות האחרונים לא פסחו גם על גזרת חטיבת בנימין, וניתן לזהות מגמה - גם אם לא ברורה לגמרי - של עלייה בכמות הפח"ע העממי והסלמה שכרגע מתמקדת באזור ירושלים. החטיבה שמה לעצמה כמטרה לבלום את המגמה. כחלק מכך, מתקיים ריכוז מאמץ מבצעי ומודיעיני כנגד ארגון 'חמאס'. כמעט בכל לילה מתקיימים מעצרים של פעילי טרור וחשודים במעורבות בפח"ע, הפרות סדר וחברות בארגוני טרור. 'חמאס' ממשיך להוות גורם מערער-איזון ומתסיס באזור, כמו שניתן היה לראות עם חשיפת צה"ל והשב"כ את תשתית הטרור אשר התכוונה לבצע פיגועים ביהודה, בשומרון ובירושלים. חשיפה זו מהווה צעד נוסף במלחמה כנגד הארגון - לצד צעדים רבים נוספים שאינם מותרים לפרסום. בסך הכל נעצרו לאחרונה על ידי כוחות צה"ל מעל ל-30 פעילי 'חמאס' שתכננו לבצע פיגועי ירי והנחת מטענים, ואותרו מטענים ורובי M-16.

 

מוקד מרכזי בתקופה האחרונה הוא מרחב גוש טלמונים, וכביש 465 ויישובי האזור. עלייה זו בכמות האירועים הגיעה לשיאה בשני אירועי ירי בצומת הדואר ובסמוך לה - אירועים שהסתיימו ללא נפגעים או נזק. החטיבה, בהנחיית מפקד החטיבה אל"מ ישראל שומר, החליטה שלא להסתפק בפעילות הסיכול והביטחון השגרתית. כתוצאה מכך, מזה מספר שבועות מתוגברת גזרת טלמונים בכוחות סדירים משמעותיים.

 

את חודש דצמבר פתח מבצע חטיבתי, כחלק מריכוז המאמץ במקום - צעד חריג ויוצא דופן בשגרת הביטחון השוטף באיו"ש. בצהרי יום ראשון ה-30.11, הוקמה חוליית פיקוד קדמית ביישוב נחליאל, ממנו פיקדה החטיבה על ביצוע המשימות. עיקר המבצע כלל כניסה לתוך כפרי האזור, גם באור יום של ממש, ביצוע חסימות ובידוק קפדני לנוסעים בצירים, ואיתור חשודים במעורבות בפח"ע. המבצע התרחש כשבמקביל מתרחשים מעצרים בעומק כפרים בכל רחבי הגזרה. מפאת רגישות הנושא, לא ניתן לפרט מה הן ההצלחות המודיעיניות (ויש לא מעט הצלחות משמעותיות - גם נוכח האירועים האחרונים), אך במישור הגלוי מדובר בפעילות אינטנסיבית שמקורה ביוזמה חטיבתית. מפקד החטיבה, שנע במהלך המבצע בין החפ"ק לחיילי הגדודים, אמר בסיכום המבצע: "פגשתי לוחמים ומפקדים צעירים חדורי משימה ומוטיבציה. זה מבצע מסוג אחר, ויש משמעות ערכית גדולה בעשייה כזו".

 

לצד הפעילות המבצעית, קיימה החטיבה תרגיל חטיבתי רחב היקף אשר התבצע החודש בגזרת בנימין. התרגיל דימה מגוון תרחישים מורכבים במקביל: פיגועי ירי, מטענים, חדירות ליישובים, ובשיא - חטיפה של חייל צה"ל לתוך שטחי הרשות הפלשתינית ברמאללה.

 

על יישובי המועצה שלקחו חלק בתרגיל ניתן למנות את ענתות (עלמון), טלמון, רימונים ופסגות. במשך שלושה ימים הורגשה תנועה של כוחות רבים לאורך הגזרה, וחדי העין אף ראו בימוי אירועים. "התרחישים אינם מנותקים מהמציאות. למרות זאת, חייבים לציין שאנחנו לא נמצאים במקום הזה - ולא מזהים תשתיות מורכבות בעלות ידע מספיק לפיגועים בסדר גודל שכזה", מדגיש מפקד החטיבה, אל"מ ישראל שומר, "התרגיל מגיע בתקופה רגישה בה אנו נערכים גם לתרחישי הסלמה. המשימה המרכזית שלנו היא לבלום את גל הטרור ולאפשר שקט וביטחון לתושבי בנימין", מוסיף אל"מ שומר.

 

איום המפגע הבודד

הנוסעים בכבישים פגשו החודש גם בבטונדות שנפרסו לאורך תחנות ההסעה והטרמפים. על פי הערכת המודיעין, עם ההבנה שאיום המפגע הבודד הוא האיום המרכזי, ושפיגוע דריסה הוא תרחיש אפשרי לחלוטין, הציב צה"ל את הבטונדות בכל רחבי איו"ש. מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תא"ל תמיר ידעי, הנחה לתגבר את תחנות ההסעה ברחבי יהודה ושומרון, בסיורים ובנוכחות קבועה. הדריכות מאפשרת תגובה מהירה של הכוחות ומתן מענה מהיר בעת הצורך.

החורף הכה החודש לראשונה בממטרים רבים, ברוחות ובערפילים, והזכיר לרגע את סופת השלג הקשה מהשנה שעברה. מתוך המסקנות שהוסקו מהחורף אשתקד, בוצעו חידודי נהלים בצה"ל, והכנות שמסגרתן יוכלו כוחות הצבא לתת מענה לאזרחים אל מול תופעות החורף, בצורה הבטוחה והמיטבית ואף ביתר מקצועיות מהשנה שעברה. המפקדים הותיקים בגזרה זוכרים בבירור את החורף שעבר, אז נדרשו לפרוץ דרכים ליישובים הנצורים בשלג ולפתוח צירי ביטחון. גם השנה צה"ל נערך ביתר שאת להיות הראשון שיגיש עזרה אם תידרש כזו, וגם האזרחים מונחים לנהוג בזהירות מרבית וביתר תשומת לב למתרחש בכביש.