פיתוח חשיבה, יצירתיות ולמידת חקר, הם כבר מזמן חלק מתוכנית העבודה של גני הילדים במדינת ישראל. אך יש מי שלוקחים את הנושאים הללו צעד אחד קדימה.

מרכז היקו"ם הינו מרכז ליצירה, קיימות ומדע (ראשי תיבות: יק"ום), שהחל לפעול השנה בשיתוף המועצה, משרד החינוך ונופי פרת. מרכז היקו"ם הינו מרכז העשרה לילדי הגן וכיתות א', הראשון מסוגו בבנימין.

 

מהו מרכז העשרה?

מרכז העשרה הינו מרכז שאליו מגיעים ילדי גנים ובתי ספר מספר פעמים בשנה ליום פעילות סביב נושא שנתי. בכל מרכז, לצד המדע, פועלים הילדים גם בתחום נוסף כגון אומנות או מוזיקה.

במרכז היקו"ם מתקיימת לצד המדע גם מעבדת אומנות, ובה הילדים חוקרים ומתנסים בטכניקות חדשות של עבודה בחומר ונחשפים ליוצרים ויצירות שונות. תנאי המרכז והאמצעים המיוחדים בו מאפשרים לילדי הגן ללמוד, לפעול ולחוות באופן מעמיק, שונה ומיוחד. למה יקו"ם? כי אנחנו מעמידים את היקום במרכז החקירה שלנו. גם האלמנטים בלוגו (שעוצב על ידי אריק וייס מכפר אדומים) מבטאים את החקר והעשייה בתחומי יצירה, מדע וקיימות.

 

ביומימיקרי – מה זה?

השנה החלטנו להתמקד במרכז המדעי בביומימיקרי. ביומימיקרי הינו תחום מדעי הרואה בטבע מעין קטלוג לפתרונות טכנולוגיים לבני האדם. כאשר בני האדם נתקלים בבעיה, הם יכולים לחפש בטבע את הפתרון. דוגמא מעניינת לפתרון ביומימיקרי היא משחה אנטיביוטית המופקת מזיעתו של ההיפופוטם, שמגינה מפני השמש, מרחיקה חרקים ומחטאת פצעים.

את המפגש הראשון הקדשנו לכלי עבודה - באלו כלי עבודה משתמשות החיות (איברים שונים לשימושים שונים), ואלו כלי עבודה יש לבני האדם, שפותחו בדומה לכלי העבודה של החיות.

 

איך כל זה התחיל?

הכל התחיל ביוזמה פרטית של אלי קרוק, תושב נופי פרת, ואז גנן בגן הילדים כפר אדומים. לאחר מיפוי הצרכים של ילדי הגן הבין אלי שפינת חי תשרת היטב את הילדים, והחליט להקים, בסיוע הישוב כפר אדומים והמועצה, פינת חי קטנה בחצר הגן. אט-אט צמחה הפינה והפכה מתוכנית נוספת בגן למרכז העשייה בגן, והגן קיבל תמיכה מהקרן לעידוד יוזמות, לפיתוח היוזמה. לאחר שנתיים כבר השתלב הגן במערכת הגנים הניסויים, ופעל כגן ניסויי שבמרכזו טיפוח האקלים המיטבי באמצעות פינת החי.

לצד העבודה מול בעלי החיים, התפתחו תכניות נוספות בנושא חקר הסביבה כגון מרכז צפרות בגן, מיחזור, יחסי גומלין אדם-טבע ועוד. כאשר במועצה ראו כי לגן משאבי ידע ואמצעים המהווים פוטנציאל גדול, שממנו יכולים ילדים רבים ליהנות, החליטו לפתוח את הדלת לגנים נוספים. מקבלת החלטה זו, הדרך להקמת מרכז מדעי היתה ברורה.

 

מה במרכז?

במרכז שלושה מרחבים וחצר פעילה. במעבדת המדע ממוקמים טרריומים (מיכליםשקופים לגידול חיות יבשה בתנאים מבוקרים) עם בעלי חיים שונים, החל מגרבילים וחרקים וכלה בלטאות ונחשים. בחדר זה מתקיימות הפעילויות המדעיות המתרכזות בחקר מדעי החיים.

לצד מעבדת המדע קיימת מעבדת האומנות.

במרחב המרכזי הילדים יכולים לפעול באופן עצמאי, להתבונן במיקרוסקופים, לשחק במשחקי מדע במחשב ולהתנסות במשחקי מדע שונים.

בחצר הפעילה ישנם פינת חי, שולחן יצירה לעבודות כגון פסיפס ובנייה בבוץ, שולחן פירוק שבו מתנסים הילדים בכלי עבודה שונים וחוקרים את קרביהם של מכשירי חשמל שונים; וכמובן, מקום לרוץ ולשחק.

השנה יבקרו במרכז כ-35 גנים וכיתות א' מהיישובים הקרובים לנופי פרת. כל כיתה תבקר שלוש פעמים במהלך השנה. במקום עובדים: אלי קרוק - מנהל המרכז, רונית ברונסון - מדריכה, רחלי קלבו - סייעת הגן, ומירב שפירא - מדריכה לאומנות.

בזכות צוות זה, המרכז הופך יום יום מחלום למציאות.

המרכז הוקם בסיוע גדול של גורמים רבים: מחלקת גני הילדים של המועצה ובראשה תקווה קסטיאל, ובריכוז צמוד שלי כרכזת הפרויקטים במחלקה. מרים כהן - מעצבת סביבות למידה, אליקים גרוסמן - מנהל יחידת האחזקה של מחלקת חינוך, משרד החינוך ובפרט המפקחת ציונה בן חמו - שחלמה על המרכז ומלווה אותו לאורך כל הדרך, החברה לפיתוח מטה בנימין שסייעה רבות בעניין הסעת הילדים למרכז, והישוב נופי פרת שפתח את שעריו.

 

התגובות

כדי לחוש את חוויות הילדים במרכז, הנה מעט מן התודות שנשלחו למחלקת הגנים במועצה:

"הילדים ואנחנו נהנינו מאוד. היה די זמן לכל פעילות. היה מעניין ומגוון. והצוות היה קשוב ורגיש לילדים" (אורלי כהן, מכמש)

"המרכז עשיר בכלים טכנולוגיים שאינם מצויים בגן, דבר המאפשר לפתח את החשיבה בדרכים נוספות. צוות המרכז הינו צוות מקצועי ומיומן המעביר את הפעילות ביום של כייף ונותן לצוות הגן כלים ורעיונות להמשך הלמידה בגן. אנו שמחים על הקמת מרכז זה וכבר מחכים לפעמים הבאות" (נורית, סיגל וילדי גן רקפת, יישוב אדם)

"הבנות למדו בדרך חקר והתנסות אישית, כיצד בעלי החיים משתמשים באבריהם לצרכי אכילה. הן יצרו יצירה בעזרת מיומנויות וחומרים שונים ומגוונים. בהמשך היום נהנינו מתחנות במרחב הפנימי וגם בחוץ בחצר" (בנות כיתה א' והמורה יעל מימון, מצפה יריחו).