תמונות אוטובוס החל"פ הבוער העלו אסוציאציות-בלתי-נמנעות של אסון הכרמל. אי אפשר היה לברוח מהזיכרון המר ההוא, גם אם למרבה הנס, הפעם, אצלנו, כל התלמידים ירדו מהאוטובוס בשלום, תוך דקות קצרות.

 

סוגיית האוטובוסים ממוגני הירי היא סאגה מתמשכת שעליה נאבקות המועצה והחברה לפיתוח כבר תקופה ארוכה, וגם אם הפתרון נראה באופק, הוא עדיין לא נחתם ולא יושם. משרד הביטחון הוא שמחייב שתלמידים ייסעו באוטובוסים מוגני ירי בלבד, אבל לשלם על זה – הוא לא מוכן.

 

ובעוד בכל רחבי מדינת ישראל תלמידי בתי ספר לא מורשים לנסוע באוטובוסים ישנים בני יותר מעשר שנים, רק אצלנו, בשל עלויות המיגון הגבוהות, הגדירה הממשלה שאוטובוסים מוגני ירי ייסעו עד 15 שנה. האוטובוס שנשרף מתקרב מאד לגיל הזה. אבל גם כשיגיעו הוא ושאר האוטובוסים ל-15 שנה, לא ברור אם יהיה אוטובוס חדש שיחליף אותם, שכן שאלת תקצוב המיגון עדיין נתונה בפינג-פונג מתמשך בין משרדי הממשלה. משרד החינוך טוען כי משרד הביטחון הוא זה שדורש את מיגון הירי, אין כאן דרישה שלו, ואם הוא דורש, שישלם. משרד הביטחון עונה כנגד שהוא עוסק במלחמות והגנה מפני אויב ולא באוטובוסים לתלמידים.

 

בעקבות זעזוע חטיפת הנערים הועבר לפני כמה חודשים חלק מסכום המיגון, אך לא זה שאמור להעביר משרד הביטחון, הממשיך לעמוד בסירובו. ועדה מיוחדת שהקים משרד ראש הממשלה בנתה תכנית מיגון מקיפה וסיכמה עלויות וחלוקת איגום תקציבים, הן עבור נסיעת תלמידים והן עבור התחבורה הציבורית. בנטל התקציבי אמורים, לפי מסקנות הועדה, להתחלק משרדי החינוך, הביטחון, האוצר והתחבורה. שלושה משרדים כבר העבירו את חלקם, כדי לאפשר מיגון מיידי בטרם יחסרו אוטובוסים. רק משרד אחד טרם העביר. ניחשתם נכון, הביטחון.

 

"ודאי שהמצב הזה לא יכול להימשך", אומר אבי רואה, "נכון שאנחנו בתקופת בחירות, אבל חייבים לפתור את המחלוקת כאן ועכשיו בטרם יהיו נפגעים בנפש. כך כתבתי במכתב דחוף לראש הממשלה, שאכן קידם את איגום התקציבים ממשרדי הממשלה, וכך למנכ"ל משרד ראש הממשלה שאמור להביא את התהליך להשלמתו בהצבעה בממשלה. כדי להחליף אוטובוסים הן לתלמידים והן לתחבורה ציבורית נדרשים 50 מיליון שקלים. אני עומד בקשר יומיומי עם סמנכ"ל משרד רוה"מ, דן להב, שמונה לטפל בסוגיה הזו. במקביל עדכנתי את סגן שר החינוך ואת מנכ"לית המשרד, שישנו איום ממשי של הורים בבנימין במניעת נסיעה באוטובוסים הישנים, מהלך שכמובן איננו יכולים למנוע, שכן ישנו חשש אמיתי לחיי הילדים. אני מקווה שבהקדם נביא לסיום הפרשה וסוף סוף יועברו כל הסכומים הדרושים למיגון אוטובוסים חדשים".