החודש הלך לעולמו השר אורי אורבך, השר לאזרחים ותיקים. אורי הקדיש את כל כולו בשנים האחרונות להרמת קרנו של הזקן והקשיש בישראל. פרויקט "שלישי בשלייקס" שלו הפך לשם דבר, וכן תוכנית "הקשר הרב דורי" שבה היה ממש "מאוהב", והיתה תפארתו של המשרד לאזרחים ותיקיםכולו. שמה המלא של התכנית: "תכנית הקשר הרב דורי - שימור ותיעוד מורשת בסביבות טכנולוגיות".

 

תכנית הקשר הרב דורי הינה תכנית ערכית-חינוכית הבונה גשר בין דורי ומחזקת את מערכת הקשרים בין תלמידי בתי הספר לבין האוכלוסייה המבוגרת בקהילה, באמצעות הסביבה הטכנולוגית, תוך למידה ושימור המורשת. התכנית משלבת את הידע של המנחים הצעירים במיומנויות המאה ה-21 ואת שליטתם בטכנולוגיות התקשוב, עם התנדבות ונתינה. בתכנית זו נפגשים התלמידים עם האזרחים הוותיקים, ובשלב הראשון מלמדים אותם מיומנויות מחשב.

בשלב השני המבוגרים והתלמידים עוסקים בתיעוד סיפורי המורשת וראשית ההתיישבות בבנימין.

 

המפגשים מזמנים דיאלוג יצירתי מפרה, בו כל צד תורם מיתרונותיו לחיזוק הקשר הבין –דורי. הלמידה ההדדית והחוויות המשותפות תורמים להבנה טובה יותר של בן הדור האחר. בכך נוצרת מערכת שורשית וערכית התורמת תרומה חברתית לקהילה ולשימור המורשת היישובית, הקהילתית והלאומית של מדינת ישראל.

 

גם בבנימין, בעידודה של הגב' חיה לוי – מנהלת מחלקת חינוך יסודי באגף החינוך, בשיתוף עם עמותת ותיקים ובתי הספר, תוכנית הקשר הרב דורי יוצאת לדרך. שותפים למפגשים המרגשים והמפרים - בית הספר "דרך יהודית" בדֹלב בהנהלת הגב' מירי ויצמן, בית הספר בחשמונאים בהנהלת מר דוד אביטל,בית הספר "לביא" בנעלה בהנהלת הגב' ענבל זלמנוביץ, ועוד מספר בתי ספר נוספים הנכנסים בימים אלו לתוכנית.

 

כל משתתפי התוכנית יזכו לביקור משותף בבית התפוצות, ולפעילות מהנה במתחמים השונים של המוזיאון ותערוכותיו,וכל זאת כחלק מהקמת מאגר סיפורי המורשת באתר בית התפוצות.

 

בבית הספר "דרך יהודית" בדֹלב,בהובלת המחנכת ציפי גלעד,החלו מפגשים של בנות כיתה ו' עם מועדון הקשישים בישוב. המפגשים המרגשים והמפרים מתקיימים אחת לשבוע,ובכל חודש נחגג יום הולדת לילידי החודש במועדון,עם דבר תורה, עוגה מפנקת, ומשחקים נחמדים שהם חלק בלתי נפרד מהמפגשים, אשר יובילו בהמשך לפתיחות בין המשתתפים וליצירת חוויות משותפות,סביב סיפורי החיים של באי המועדון.

 

בפגישתו עם מנהלת התוכנית הארצית, הגב' תמי גרין,עוד הספיק השר אורי אורבך ז"ל להבטיח כי ספרו הבא לילדים יעסוק בתוכנית, ושם כבר יש לו בעבורו:"משיני חלב לשיני זהב". הוא כבר לא יספיק לכתוב את הספר, אך משתתפי הקשר הרב דורי יעשו זאת עבורו.