פרסומת

דלג לתוכן העמוד

בלי כל התראה מוקדמת נוחת אסון על יישוב שליו, ויחד עם התדהמה והצורך להתארגן ולתת מענה להיבטים השונים של שעת החירום, גם אמצעי התקשורת הרבים מחייבים התייחסות מקצועית ונכונה. לא פשוט היה לבלום את הפרסומים בתקשורת עד שיידעו כל בני המשפחה על האסון, בעידן שבו הווטסאפ עובד שעות נוספות

יוסי דרמר, דובר היישוב נריה

דקות ספורות לאחר שקיבלנו את ההודעה הקשה על הירצחם של יקירינו הרב איתם ונעמה הנקין הי"ד, החלו להגיע אליי פניות רבות של כתבים ואנשי תקשורת שונים שרצו תמונות ופרטים נוספים על בני הזוג, וביקשו לראיין שכנים וחברים.

היינו בבעיה קשה, היות וידענו מחד שעדיין לא הודיעו למשפחותיהם של הרב איתם ונעמה על הירצחם, אך מאידך כבר רצו הודעות בווטסאפ ובאינטרנט עם שמותיהם.

תמר אסרף, דוברת המועצה, סייעה לי בשלב זה להדוף את הפונים הרבים ולהסביר להם את האחריות שבדבר, שלא לפרסם עדיין כלום עד שלא נוודא שאכן ההודעה הגיעה אל משפחות הנרצחים.

הקפדתי שלא לשחרר כל מידע ולא לאשר כל פרט מזהה, עד שקיבלנו את האישור לכך שהמשפחות קיבלו את ההודעה (דבר שבדיעבד התברר כלא לגמרי מדויק).

צוות החירום היישובי (צח"י) התכנס באופן מיידי בסוכתו של אחד החברים והחל לרכז את כל הפרטים הידועים לנו, ואת כל הפעולות שצריך לנקוט בעקבות האסון. בהמשך הצטרפו אלינו גם אנשי הרווחה מטעם המועצה.

גייסתי לצוות הדוברות שני חברים נוספים שיגבו אותי ויסייעו לי. הכנו דוברי שפות נוספות שיוכלו להתראיין בתקשורת הזרה.

מניסיונם של שכנינו בטלמון, באסון החטיפה ורציחת שלושת הנערים בשנה שעברה, למדנו עד כמה חשוב לקלוט את התקשורת בצורה טובה, ולכן נערכנו לכך מיד. הכנו עמדה לתקשורת בסמוך לביתם של משפחת הנקין, בה קלטנו את כל הכתבים, הגשנו להם כיבוד קל ומשם המשכנו איתם הלאה אל בית משפחת הנקין ואל תוך היישוב.

במקביל הקמנו צוות שסייע לנו בניסוח ועריכת ההודעות לתקשורת, וכן צוות לצילום וידאו ותמונות.

זמן קצר לפני תחילת ההלוויה, כאשר עשרות כתבים כבר המתינו בכניסה לבית העלמין לסיקורה, נודע לנו שהמשפחה מתנגדת לסיקור ההלוויה על ידי התקשורת. לאחר שיגאל דילמוני, סמנכ"ל מועצת יש"ע, שוחח עם המשפחה, סוכם שיגאל וחגי שחור מצוות הדוברות שלנו יצלמו ויקליטו את החומר ויוציאו את הכל במרוכז לכל הכתבים.

יגאל וחגי פתחו קבוצת ווטסאפ מיוחדת לצורך כך, וכל כתב שהיה מעוניין לקבל את החומר הצטרף לקבוצה. במהלך כל ההלוויה יגאל וחגי שלחו לכל חברי הקבוצה שכתובים, הקלטות ותמונות מתוך ההלוויה.

משפחות הנקין וערמוני החלו לשבת שבעה במוצאי שמחת תורה, כאשר את ימי השבעה הראשונים עברה כל משפחה ביחד עם קהילתה - משפחת הנקין בירושלים ומשפחת ערמוני בפדואל, ואת סיום השבעה עשו ביחד אצלנו, בישוב נריה.

אח"מים רבים ניצלו את ההזדמנות לנחם את שתי המשפחות יחד, ולכן הגיעו לנחם בנריה דווקא ביום זה. צוות הדוברות שלנו סיקר ביקורים אלו והוציא דיווחים על כך לתקשורת.

עצוב לציין שעקב ריבוי הפיגועים באותו השבוע, מהר מאוד נוכחנו לראות שהאירוע כבר לא מעניין את התקשורת, ויש להם אירועים ופיגועים חדשים לעסוק בהם.

בשבועות שחלפו מאז הרצח ועד היום אירחנו ביישוב קבוצה נוספת של כתבים מרשתות תקשורת זרות שהגיעו לסיור ביישוב, וכן את אחד מראשי ישיבה-יוניברסיטי בארה"ב שביקש להגיע לסיור ביישוב בעקבות האסון.