בעוד אחוז גבוה של הבנות בגילאי התיכון לומדות כאן בבנימין, אחוז גבוה של הבנים מרחיקים נדוד אל ישיבות תיכוניות בכל רחבי הארץ. רבים אינם מודעים למהפכה שחלה במוסדות התיכוניים בבנימין

אריאב יוסט, מנהל אגף החינוך

בימים אלה החלה ההרשמה לתיכונים, לאולפנות ולישיבות. בעוד רוב הבנות מיישובי בנימין לומדות באולפנות בבנימין, עדיין רוב הבנים בוחרים להרחיק לישיבות ברחבי הארץ. נדמה כי רבים אינם מודעים לעובדה שבמטה בנימין יש מגוון ישיבות ואולפנות מצוינות שאינן נופלות במאומה מאותם מוסדות רחוקים, וזו העת לקרוא גם לבנים – לחזור הביתה.

חזרת הבנים ללמוד ליד הבית, מעצימה את מקומם של ההורים ומחזירה לידיהם את האחריות ואת הזכות הטבעית לחנך את הילדים. בעבר היה צורך "לגלות למקום תורה", אך היום ב"ה התברכנו במשפחות ובקהילות חזקות המייתרות את הצורך לגלות מן הבית. זאת ועוד, הלימודים בסמוך לבית משאירים את הבנים שותפים לחיי המשפחה היומיומיים ובכך מעצימים את הקשר עם כל בני המשפחה.

הישיבות והאולפנות בבנימין, רואות את התלמיד כאדם שלם, בעל כישורים שונים ומגוונים. המגמה היא לפתח בכל תלמיד ותלמידה שלושה תחומים: הראשון – הערכי, הכולל נתינה לסביבה, התנדבות, אכפתיות, קבלת אחריות ומנהיגות, מתוך חיבור לכלל ישראל; השני – מיצוי היכולות האינטלקטואליות, תוך כוונה להגיע עם כל תלמיד למיצוי יכולותיו הלימודיות, איש איש כפי כישוריו; והשלישי – התייחסות לכישרונות נוספים החבויים בכל נער ונערה - יצירה, אמנות, לימודי סביבה ועוד, במטרה להעצים תכונות נוספות הנדרשות להתפתחות אישיותם של בני הנוער.

כל זאת, כמובן, מתוך שאיפה מתמדת להתקדמות בעבודת ה', יראת שמים, גדלות בתורה ומידות טובות. והכל ליד הבית, ברוח המקום, כשחן המקום על יושביו, ובני הנוער לא משאירים יישובים ריקים אלא מהווים חלק מהמרקם המשפחתי והקהילתי היומיומי.

השנה אגף החינוך הציב לעצמו אתגר – להמשיך להתקדם מ"טוב למצוין". יש לנו מערכת חינוך טובה, ובהתמדה אנו רוצים לשפר אותה ולהצעיד אותה עוד ועוד קדימה. הישגי הבגרויות שלנו הם הישגים גבוהים. לאחרונה התקבלו אחוזי הזכאות לבגרות במוסדות החינוך שלנו לשנת תשע"ד, ועולה מהם שחלה עלייה מתמדת באחוזי הזכאים. במוסדות חינוך רבים אחוזי הזכאות עומדים על מאה אחוזים, או מספרים קרובים לכך. בלא מעט מוסדות שלנו זכו המורים בתגמול דיפרנציאלי על הישגים גבוהים במבחני הבגרות. ההישגים הללו הם תוצאה של עבודה קשה ומתמדת של מוסדות החינוך, לצד שותפות שלנו כרשות מקומית עם משרד החינוך - מחוז ירושלים ומנהל החמ"ד ובעזרתו המסורה של קובי עמר, המפקח על החינוך העל יסודי הממ"ד מטעם המחוז.

 

 

בנים, בואו הביתה

אפשר לנסות לנתח מדוע הבנים בוחרים ללמוד הרחק מהבית, אך עובדה היא כי מרבית ההורים בבנימין מעדיפים שגם הבנים ילמדו קרוב יותר. יש לנו בבנימין ישיבות אזוריות איכותיות מאד, שעברו תהליכי צמיחה ותנופה, לצד ישיבות הקולטות תלמידים מכל הארץ, והגיע הזמן לחזור הביתה.

שתי הישיבות הגדולות הן אזוריות - נר תמיד בחשמונאים וישיבת מטה בנימין בבית אל (עם אפשרות לפנימייה וחצי פנימייה). ישיבת מטה בנימין היא ישיבה שלנו למרות מיקומה. שתיהן נמצאות בתנופה מתמדת, עם צוות חינוכי איכותי שנותן מענה ומעטפת לתלמידים בכל הרמות תוך התייחסות למגוון כישורים.

ישיבת מטה בנימין עשתה בשנים האחרונות מהפכה, ויותר ויותר תלמידים מגיעים אליה. השנה נפתחו בכיתה ט' חמש כיתות – 90 תלמידים, וניתן בה מענה גם למצטיינים וגם לילדים מתקשים. היא רואה בכל הילדים את הילדים שלנו. הר"מים איכותיים, תלמידי חכמים, אנשי חינוך אמיתיים. בראש הישיבה עומד הרב ניצן ימין, ולתפקיד מנהל התיכון נכנס השנה מנהל חדש, הרב אביחיל מנצורה, שהוא בעל ניסיון רב ושימש בתפקידים מגוונים בישיבת נווה שמואל באפרת.

בישיבה יש כיתות תורניות-סביבתיות, שמשלבות לימודי תורה ברמה גבוהה עם הספק ועמקות, וצעידה בשביל ישראל לאחר עמידה ביעדים שהציבו בלימודי קודש. הישיבה הזו היא ספינת הדגל שלנו במזרח בנימין, היא נותנת מענה איכותי ליד הבית למספר רב של יישובים, ויש בה חוגים מגוונים שבני הנוער אוהבים כמו מכונאות רכב ועוד. כל זאת לצד קידום לימודי המתמטיקה, האנגלית והמדעים, בעזרת מעבדות לכימיה ולפיזיקה ובסיוע של האוניברסיטה העברית. הישיבה הגיעה למאה אחוזי זכאות לבגרות, הישג חשוב בכל קנה מידה.

הישיבה האזורית הנוספת – ישיבת מערב בנימין - "נר תמיד" - נותנת בשנים האחרונות מענה ליותר ויותר תלמידים מגוש דולב-טלמונים לצד ילדי חשמונאים. יישובי גוש דולב-טלמונים מתחילים להרגיש את המשמעות ואת התרומה שיש לכך שהנערים לומדים ליד הבית והם שותפים לפעילות הקהילתית במהלך כל השבוע.

בראש הישיבה עומד הרב פלטי גרנות ולצדו מנהל התיכון הרב רוני דינר. בישיבה צוות ר"מים תלמידי חכמים וצוות חינוכי מקצועי הנותן מענה איכותי ויחס אישי לכל תלמיד ותלמיד. הישיבה מכילה מגוון רחב של תלמידים, תוך מתן מענה מיטבי למצטיינים ולמתקשים. הישיבה נבחרה על ידי משרד החינוך כישיבה מובילת ניסוי, כשהניסוי שלה עוסק בגיבוש שיטות הוראה סביב דילמות ערכיות, על מנת לגבש זהות ציונית דתית ועל מנת לבנות אישיות בעלת זהות מוצקה ורחבת אופקים.

המצטיינים בישיבה, עושים בגרות טכנולוגית ברמה גבוהה ויש אף הלומדים לימודי סייבר. גם בישיבת מערב בנימין ניתן מענה למגוון כישורים יצירתיים, בישיבה מגמת מוסיקה והרכבים מוסיקאליים מגוונים וגם שם לאורך שנות הלימודים, התלמידים והמורים צועדים בשביל ישראל לכל אורכו.

מלבד שתי הישיבות האלה יש לנו עוד ישיבות ייחודיות – ישיבת כינור דוד המוזיקלית בישוב עטרת בראשותו של הרב מוטי הרשקופ, שזכתה השנה בפרס דיפרנציאלי על הישגי הבגרות. ישיבת כינור דוד מובילה בהצלחה רבה את פרויקט "מנגנים בבנימין" שבמסגרתו פועלים בתי ספר מנגנים.

ישיבת נתיבות יוסף במצפה יריחו, בראשות הרב סבתו, מתמקדת בלימוד גמרא בהיקף רחב ובבקיאות, ובישוב חרשה הוקמה לפני מספר שנים ישיבה בסגנון הישיבות הקטנות אלא שבה התלמידים ניגשים לבחינות הבגרות.

ישיבת אהבת חיים בכוכב השחר בראשותו של הרב יששכר וסרלוף, הינה ישיבה שנותנת מענה לילדים בעלי לקויות למידה שונות. הישיבה זכתה לאחרונה בפרס ארצי מטעם משרד החינוך על הכלת תלמידים. הישיבה היא ישיבה עיונית המעצימה את התלמידים ועוזרת להם להאמין בעצמם ולהגיע להישגים לימודיים ולהישגים נוספים איש איש לפי כשרונו.

במטה בנימין פועלות גם שתי ישיבות חרדיות, ישיבת נהורא במבוא חורון וישיבת מערבא בישוב מתתיהו. הישיבות נותנות מענה לתלמידים חרדיים המעוניינים להבחן בבחינות בגרות.

זו הזדמנות לקרוא להורים ולתלמידים לחזור ללמוד ליד הבית. בבנימין מוסדות איכותיים ומגוונים ואין כל סיבה לנסוע רחוק כשבבית יש אפשרויות יותר טובות. ראוי לציין שהיציאה ללימודים בישיבות מרוחקות מחוץ לבית כרוכה גם בתשלומים גבוהים מאד, ואין לכך סיבה מוצדקת.

 

מצוינות ומגוונות

במטה בנימין זכינו גם לאולפנות אזוריות וארציות מצוינות ומגוונות, שעושות עבודה חינוכית מעולה ומביאות את הבנות להישגים גבוהים בבחינות הבגרות. הגדולה והוותיקה שבהן היא אולפנת עפרה במזרח בנימין בראשותו של אביה ששר, הנותנת מענה חינוכי איכותי מגוון לכלל הבנות. בשנים האחרונות התקיימה באולפנה תוכנית ייחודית בשיתוף עם משרד המדע – תוכנית "מדעניות העתיד", שבה לומדות הבנות מקצועות מדעיים ברמה גבוהה מאוד והן משתתפות במגוון פעילויות ארציות ובכללן תכנית לפיתוח לוויינים. לצד הלימודים במקצועות הקודש והחול, האולפנה נותנת מענה למגוון כישרונות יצירתיים כמו אמנות, עיצוב גרפי, מוסיקה ועוד. האולפנה משקיעה רבות בחינוך חברתי-ערכי לנתינה ובין היתר שותפה מרכזית בפעילותה של עמותת "לב בנימין", הנותנת מענה לילדים בעלי צרכים מיוחדים.

התברכנו בשתי אולפנות של רשת צביה. הוותיקה שביניהן היא אולפנת צביה ביישוב כוכב יעקב שהיא אולפנה יצירתית אמנותית ובה בין היתר מגמת תיאטרון. האולפנה נותנת מענה חינוכי מיטבי לבנות האזור לצד פעילות חברתית ענפה והיא מבוקשת גם על ידי בנות מירושלים. התלמידות מחונכות ליראת שמים ולתרומה משמעותית לחברה ברוחם של מרן הרב קוק זצ"ל ובנו ממשיכו הרצי"ה זצ"ל. הרבנית אורלי ויצמן שהקימה את האולפנה ועמדה בראשה במשך שנים ארוכות, תפרוש בשנה הבאה מתפקידה ובמקומה תעמוד בראש האולפנה הרבנית תהילה ביטי.

אולפנת תאיר בראשותה של הרבנית טובה אליה שהוקמה בשיתוף עם המועצה המקומית בית אל, היא אולפנה אזורית ייחודית בלא פנימייה. הבנות הלומדות באולפנה והוריהן, מאוהבים במקום ולא מוכנים לוותר עליו בשום מחיר. האולפנה שמתייחדת במתן יחס חם ואישי לבנות באמצעות צוות חינוכי מסור, נותנת גם מענה לכישורים לימודיים ויצירתיים. לצד מגמה מדעית יש באולפנה מגמות יצירתיות שונות. אולפנת תאיר היא אולפנה בצמיחה מתמדת ואנו מקווים שבשנה הבאה ייפתחו בה שתי כיתות ט' מבנימין ומבית אל.

אולפנת נריה, הינה האולפנה האזורית במערב בנימין. האולפנה עיצבה את חזונה החינוכי לאורו של הרב משה צבי נריה זצ"ל, וברוח זו היא מחנכת את בנותיה לשליחות ולאחריות חברתית. בשנתיים האחרונות חל מהפך באולפנה, עם כניסתו של ראש האולפנה הרב ליאור הלפרין לתפקידו. כמעט כל הבנות הלומדות בחטיבה, בוחרות להמשיך וללמוד באולפנה וכתוצאה מכך האולפנה גדלה והתעצמה. נפתחה גם פנימייה במתכונת חלקית המאפשרת להרחיב את התוכנית החברתית והערכית. צוות מחנכות ומורות מקצועיות, מביאות את תלמידות האולפנה להישגים מרשימים במקצועות השונים כמו פיסיקה וביולוגיה לצד תקשורת ואומנות. בעזרת השם כבר במהלך השנה נחל בבינוי הקבע של בנין הלימודים.

לצדן של האולפנות הללו פועלות בבנימין עוד שתי אולפנות בעלות גוון ייחודיי. אולפנת מעלה לבונה בראשותה של הרבנית נורית בן זמרה שמחנכת את הבנות ברוח חסידית ארצישראלית. האולפנה צומחת ומתפתחת מאוד בשנים האחרונות והיא מביאה את התלמידות להישגים לימודיים מרשימים.

אולפנת "שירת הים", בראשותה של הרבנית אביגיל גולדשטין, היא 'אחותה' הצעירה והמוכשרת של ישיבת כינור דוד. האולפנה השוכנת במבנה המיוחד של המצודה הבריטית בישוב נווה צוף, הוקמה בשנה שעברה והיא נותנת מענה לבנות בעלות כישורים בתחום המוסיקה והמחול וזאת לצד לימודי תיכון ברמה גבוהה.

ואם לא די בזאת, ב"ה זכינו להקים גם תיכון ייחודי בכפר אדומים. שנת הלימודים הבאה תהיה שנתו השלישית. התיכון המשלב כא"ן (כפר אדומים, אלון, נופי פרת) בניהולה של יעל ספיר, חרט על דגלו שילוב בין דתיים לחילוניים ברוח ההתיישבות בגוש אדומים. המשנה החינוכית של בית הספר מדגישה את חשיבותו של השיח והדיאלוג כעקרונות חינוכיים מנחים, בדרך לגיבוש זהות יהודית-ישראלית. זהו תיכון מיוחד במינו המומלץ בחום לכל מי שרוח המקום המיוחדת מתאימה לו. בתיכון צוות חינוכי איכותי, פעילות חינוכית-ערכית מגוונת ומערך התנדבות מרשים.

גם לאוכלוסיית הבנות החרדיות ניתן מענה חינוכי מצוין בסמינר בית יעקב בתל ציון. בשנה זו תסיימנה בנות המחזור הראשון של התיכון את לימודיהן. הסמינר מיוחד בכך שלצד החינוך ליראת שמים ברוח המקום ולימודי הקודש, הבנות ניגשות לבחינות הבגרות של משרד החינוך.

נוכח מערך מגוון ואיכותי של מוסדות החינוך לגילאי התיכון, הנותנים מענה לצרכים רבים ומגוונים, מובן מאליו שנקרא לתלמידי בנימין: הישארו ללמוד קרוב לבית.