צילום: דו"צ

לא ניתן לסוגיה לרדת מסדר היום, אומר אבי רואה על ההסתה שמתדלקת את גל הפיגועים הלא נגמר, ובהם הפיגוע הקשה בבית חורון. אני לא רואה את ראש הממשלה סוגר ערוצי תקשורת מסיתים, ופה תפקידנו: להפוך אמירות למעשים

 

שלל סוגיות טעונות ממתינות לדיון בין ראשי ההתיישבות לשר הביטחון, אבל בפגישה שקיימו אתו לפני כשבועיים, עלתה לשולחן הדיונים בעיקר סוגיית ההסתה. סוגיות בוערות אחרות כמו בג"צים, קרקעות, מינהל ובנייה, נדחקו לרגע נוכח גל אירועי הטרור שלא מסתמן כמתקרב לקיצו. ברקע לפגישה - הפיגוע הקשה בבית חורון, שקדם לו הפיגוע הקשה בעתניאל – שני אירועים של חדירה לתוך יישוב ורצח, אירועים טראומתיים בקנה מידה אחר. "אנחנו חווים תקופה לא פשוטה", אומר אבי רואה, ראש המועצה, "ויש קו ישיר בין ההסתה בכלי התקשורת ומוסדות החינוך הפלשתיניים לבין מפגעים צעירים שמוסתים, וחושבים שהם עושים מעשה גדול למען מי שהם מייצגים.

 

"בפני השר הצגנו מצגת על הקשר בין ההסתה לפיגועים", ממשיך רואה, "והנושא עלה שוב אחר כך בישיבת סיעת הליכוד בהשתתפות ראש הממשלה, שם ראש הממשלה בעצמו הציג סרטון על ההסתה הפלשתינית. אך הוא לא דיבר על צעדים אופרטיביים, אלא יותר בכיוון של להציג לעולם את הדברים".

 

במכתב ששלחו קודם לכן לראש הממשלה ולשר הביטחון דרשו ראשי ההתיישבות צעדים מעשיים. "לא ניתן לומר כי אין בידינו מה לעשות בעניין זה", כתבו. "כידוע, ערוצי התקשורת השונים משדרים מתחנות המוכרות למדינת ישראל. באפשרות מדינת ישראל לחסום כל ערוץ שמפיץ שנאה והסתה. נכון, זה נראה 'לא דמוקרטי' לסגור אמצעי תקשורת, אך כאן מדובר בסוגיה של חיים ומוות", כתבו. "ההסתה מתרחשת באין מפריע, ומאדירה את שמם של רוצחים, מפארת מעשי פיגועים, מתייחסת אל דמות היהודי כאל תת-אנוש בעל תכונות מבחילות, ומעלילה על מדינת ישראל שקרים בנוגע לפגיעה כביכול בערבים חפים מפשע, והשתלטות יהודית על הר הבית. אנו חשים צורך לשוב ולהתריע בפני סכנה זו, המהווה דלק תמידי למעשי הפיגועים של נערים, נשים ומבוגרים, ולבקש ממך לפעול בנושא באמצעים העומדים לרשותך".

 

"אין נכון יותר מלשבש את השידורים ולהחרים משדרים שמסיתים לרצח יהודים", אומר גם היום אבי רואה, "גם ראש הממשלה בעצמו וגם שר הביטחון טוענים שההסתה היא המניע העיקרי לטרור. ויחד עם זה", אבי רואה מציאותי, "אני לא רואה את ראש הממשלה עושה מהלכים של ממש כנגד ערוצי התקשורת הפלשתיניים המסיתים. אבל אנחנו לא נוריד את הנושא מסדר היום. ופה", ממשיך רואה, "תפקידנו להפוך אמירות למעשים. השאלה היא האם אנחנו רוקדים לפי החליל של האירופים והאמריקאים או שאנחנו צריכים לעשות מה שנכון לעם שחזר לארצו ושולט בה? הפעילות הנכונה צריכה להיעשות מול הרשות, המסיתה הגדולה, הגוף שמעניק לגיטימציה לפיגועים באמצעות ניחום אבלים של טרוריסטים שנהרגו ותגמול משפחותיהם בתקציבים. על פעולה בכיוון זה רק הממשלה יכולה להחליט ולבצע".

 

אירוע שהופך את הקערה

"הפיגוע בבית חורון", מסביר אבי רואה, "ממחיש שפיגוע כזה יכול למצוא אותנו בכל מקום, גם ביישובים שנראים יותר בטוחים ומסודרים, שבתוך גדר ההפרדה, או שדואגים בעיקר לסוגיות של נגישות ועומסי תנועה ולא ביטחון. והנה אירוע שהופך את הקערה, ומכניס לפרופורציות. בתושיית המאבטח ותושבי המקום נעצר האירוע לפני שנרצחו רבים, ועדיין זה אירוע טראומתי.

 

"ויחד עם כל הקושי יש לי תחושה שהטרור לא מצליח לעורר פעילות ברמה כמו זו שידענו לפני למעלה מעשור. אוכלוסיית היישובים הרבה יותר גדולה, החוסן הקהילתי יותר חזק, ואנחנו מצליחים לחיות בשגרת חירום. זה המקום להודות לצה"ל שעושה עבודתו נאמנה, כולל תגבור כוחות ופעילות רבה. זכינו גם ללא מעט ניסי ניסים, כמו פיגוע הירי בצומת הפרסה ליד דולב, על רכבו של יוסי שטראוס, שיצא ללא פגע וכמוהו נער שנסע אתו. שכנינו מבינים יותר ויותר שאנחנו כאן, לא ארעיים.

 

"זה מחייב אותנו לחשוב על כל הנושאים שמקבעים עוד יותר את אחיזתנו כאן – בנייה, פיתוח, תיירות, קשר לאוכלוסיות שלא תמיד מבקרות כאן ואנחנו רואים שכאשר האנשים מגיעים לכאן הם יוצאים נפעמים. כך למשל סיירו כאן אנשי תקשורת חרדים בסיור שבעקבותיו התקיימה פגישה נוספת לשיח עומק, בו נכח גם ח"כ משה גפני. הקשר שנוצר הוא חשוב כי בעקבות ברית לפיד-בנט בכנסת הקודמת נוצרו בקיעים מאד עמוקים בין הציבור שלנו לציבור החרדי, עד שהיו מי שחשבו שלא ניתן יהיה לגשר יותר על הפער. אבל אנחנו מאמינים שהדרך הנכונה לחיזוקה של החברה, זה לקשור בין כל רבדיה וחלקיה, וזה מה שאנחנו עושים. כך גם מול הפריפריה, אנחנו פועלים ליצירת קשרים עם כלל החברה הישראלית. היה לאחרונה סיור מאד מחבר ומקרב בירוחם, ונקווה שתהיה לכך המשכיות, כי משימתנו היא לא רק לדאוג להתיישבות כאן, אלא גם להתחבר וליצור קשרים בחברה הישראלית".