שלושים שנים לאחר הקמתו חוזר היישוב גני מודיעין למועצה אזורית מטה בנימין, לאחר 20 שנה בהם היה שייך למודיעין עלית. למי שלא מכיר, מדובר באחד היישובים הגדולים במטה בנימין, עם 800 משפחות, שמזה זמן רב סבל מהזנחה, ועל כל התקדמות היה צריך להילחם

צפריר שרוני , יו"ר ועד הפעולה, גני מודיעין

במשך שנים ארוכות פעלו תושבים במטרה לשפר את איכות החיים בשכונת גני מודיעין: קבוצות קמו וירדו, ועדות ממשלתיות המליצו והמלצותיהן נגנזו; משרדי הממשלה הוצפו במכתבים; פוליטיקאים סיירו כאן והביעו סולידריות; ואנחנו נשארנו ביום שאחרי - באותו מצב.

 

והנה 30 לאחר הקמתה, חוזרת גני מודיעין למטה בנימין, לאחר שהייה של 20 שנה במודיעין עילית. היישוב מונה כיום כ-800 משפחות, האוכלוסייה חרדית ודתית לאומית, יש בו 12 בתי כנסת (חלקם בבתים), בית ספר של החינוך העצמאי שמשרת גם את יישובי הסביבה, בית ספר לבנות "נוות יעקב", 14 גני ילדים (ממ"ד, חב"ד וחרדי) , מעונות יום, מקווה וסופר מרקט.

 

בשנת 1985 עלו שש משפחות ראשונות לגני מודיעין. המקום היה הר טרשים, ללא כבישים של ממש, חשמל וטלפונים. נסענו בשביל שנפרץ ביער בן שמן, כשהנחל עלה על גדותיו היינו במצור. באותם ימים כביש 443 היה בקושי בן נתיב אחד, חשוך, וקו אוטובוס אחד שהגיע פעמיים ביום חיבר אותנו לתל אביב ולירושלים.

 

בשנה זו החליטו להרחיב את גני מודיעין וקמה שכונה חדשה בשם 'רמת מודיעין', ולאחר תקופת-מה הוחלט שכולנו "חשמונאים". 11 שנים אחר כך הוחלט על ידי ועדה שהוקמה במטרה לבחון את בניית העיר החרדית "קריית ספר", שיש להעביר את תא השטח שנקרא גני מודיעין לעיר החרדית שהולכת ונבנית. מכאן ואילך החלה הזנחה בטיפול בשכונה.

 

לפני כשש שנים הקמנו ועד פעולה בגני מודיעין, מתוך מחשבה שאם אנו לא נדאג לשכונה, אף אחד לא יעשה זאת עבורנו. החלטנו להתחיל תהליך של חזרה למועצה האזורית מטה בנימין.

לפני כחמש שנים נפגשנו עם ראש המועצה אבי רואה, וקיבלנו את הסכמתו העקרונית למהלך, וכך בהסכמת ראשי הרשויות יצאנו לדרך, והנה ברוך ה' חוזרים אנו להיות יישוב במועצה.

הפעילות שלנו התמקדה בארבעה מישורים: טיפול במעבר למטה בנימין, עבודה מול עיריית מודיעין עילית ומול משרדי הממשלה, ופעילות פנים יישובית.

 

במשך השנים לא שקטנו על שמרינו, ומתוך שיח בינינו לבין ראש העיר ואנשיו, זכינו לקדם ולפתח את השכונה בתחומים כגון: תאורה, ניקיון, הקמת מרכז קהילתי וספרייה, תיקוני כביש, בניית מיני פיץ' בעלות של כ- 300,000 ₪ לטובת הילדים והנוער, הפעלת חוגים ופעילויות, השלמת מדרכות, שיפוץ הדואר, הכנת תוכנית תחבורה, גמ"ח יישובי, סיוע ודחיפת הטיפול במט"ש, הקמת ספסלים ולוחות מודעות, בניית שלושה גני ילדים, הוצאת עלון יישובי, סיוע לגיבוש התב"ע ועוד.

 

השתדלנו להיות אוזן קשבת לתושבים ולסייע. לרוב הקוראים הפעילות הזאת נראית מובנת מאליה, אבל בעיר שלא רצתה אותנו, על כל דבר כזה צריך היה להילחם.

אתגרים רבים עומדים בפני המועצה והועד הממונה. אני מתפלל ומקווה שבכוחות משותפים נצליח להעלות את היישוב על דרך המלך.