צילום: הודיה נצר, מתנ"ס בנימין

בימים אלה של זיכרון ועצמאות ולקראת יום שחרור ירושלים, מתגמדות המחלוקות ומה שחשוב ומשותף מועלה על נס. גם שרי הממשלה שביקשו להיפגש עם ראשי ההתיישבות ערב החג שידרו: אצלכם יודעים מה חשוב ומה מהותי

"מלחמתנו על הבית משותפת", כך אמר מח"ט בנימין אל"מ ישראל שומר בטקס יום הזיכרון המרכזי של בנימין. כמידי שנה הוא נערך בבית יד לבנים (המשטרה הבריטית) שעל דרך האבות (ואדי חרמייה). "הקשר החזק בין כוחות הביטחון להתיישבות מקבל רובד נוסף של משמעות. אנו פועלים בנחישות, גם בדקות אלה ממש, למען סיכול הטרור ושמירת חייכם. אני גאה לפקד על גזרת בנימין שאלה חייליה ובעיקר תושביה", אמר המח"ט, ובתוך העצב הגדול שאפף את היום הקשה הזה נוספה צביטה קטנה אל המחשבה שאל המח"ט המיוחד הזה שעוד מעט מסיים את תפקידו, אנחנו עוד נתגעגע.

 

צליל הכינור שניגן, והחליל, וקולן הכן והכאוב של בנות אולפנת בני עקיבא שירת הים שערכו השנה את הטקס, והמילים המרגשות, והפנים, וסיפורי החיים – כל אלה הרטיטו את הלבבות והדמעות מיהרו לעלות. וכמו בכל שנה, הקריא ראש המועצה את רשימת נופלי בנימין הארוכה והכואבת-מנשוא, והשנה ייחד בפתח דבריו מילים כמדקרות לנופלי השנה החולפת, מרצח דני גונן ליד מעיין דני (עין בובין) דרך הירצחו של מלאכי רוזנפלד, ואחריו איתם ונעמה הנקין, ואחריהם שלומית קריגמן וינאי וייסמן ה' ייקום דמם. ועם כל שם ושם הנשימה כמו נעתקת ופעימות הלב מתקשות לחזור לסדרן.

 

"איננו זקוקים להוכחות נוספות כי המלחמה לא הסתיימה, והיא מלחמה על כל ארץ ישראל כמו על יהודה ושומרון", אמר בטקס ראש המועצה אבי רואה, "מוסריותנו בשדה הקרב ובמאבק היומיומי אינה זקוקה לבחינת אומות העולם. אנו יונקים ומבססים אותה על ערכי אמונתנו ותורתנו, שעמדו לעמנו במשך הדורות. עוז רוחם וגבורתם של הנופלים ימשיכו לשמש לנו נס ודגל בהליכתנו הנחושה במעלה ההר שעוד יש לנו לכבוש. אנו כאן כדי להישאר לנצח, גם ביודענו שהמחיר שאנו משלמים במהלך הדרך הוא כבד מאד".

"בין יום הזיכרון ויום העצמאות ליום ירושלים אנחנו מרגישים במרחב שלנו את מלוא המשמעות של הימים האלה", הוסיף אבי רואה כמה ימים לאחר הטקס. "לכן גם נאמרים דברים ברורים בהקשר של השמחה האמיתית, ההוקרה, ההערכה - שראויים לימים אלה. לא כפיות טובה אלא הכרת הטוב כלפי שמיא וכלפי מי שהעזו ועשו למען המדינה, גם בפרספקטיבה הפנימית שלנו וגם בפרספקטיבה רחבה מול אומות העולם.

 

"גם אם אומות העולם מתקוממות נגדנו בנושא ההגדרה העצמית של המדינה הפלשתינית", ממשיך רואה, "עדיין זה בא תחת מעטה של הערכה רבה לפלא הגדול שנקרא מדינת ישראל, המדינה הקטנה, שנמצאת בטבורו של העולם במרבית התחומים – רפואה, הייטק, חקלאות, מרכז התורה הגדול שהיה אי פעם. כך צריך להסתכל על הדברים, וזאת גם אמרתי לחברי המליאה. בסופו של דבר עלינו לשמוח ולהעריך את מה שיש.

 

"לפני יום ירושלים, עומד בפנינו אתגר לא מבוטל, להמשיך לשאת את דגל איחוד העיר עם כל ההתמודדות עם פיגועי הטרור. לא בכדי הפיגועים מתמקדים בירושלים – בשער שכם, ברחוב הגיא – כי הערבים מבינים שירושלים היא לא רק סמל, היא מעבר לכך. ולמרות החששות, הזיקה של העם היהודי לירושלים בכלל ולירושלים המזרחית ולכותל בפרט – הולכת ומתחזקת.

 

"אנחנו כעת לקראת פתיחת שנת היובל לשחרור ירושלים ויהודה ושומרון", ממשיך רואה, "ואת זה אנו צריכים להעלות על נס, יחד עם ההודיה לקב"ה על הנס הגדול וגם מתוך מטרה להראות שהריבונות על ירושלים אינה בסימן שאלה, למרות הקשיים הלא מעטים".

 

לשמור על המדינה

ערב יום העצמאות נפגשו ראשי הרשויות ביו"ש עם שר הביטחון יעלון למפגש ארוך שהחל בקדומים והמשיך באריאל. "נוכח ימים אלה שבפתח", מספר אבי רואה, "היה ברור שאנו תמימי דעים בסוגיות החשובות. אין לנו ארץ אחרת, זו המדינה שלנו ועלינו לשמור עליה. כל השאר מתגמד. נכון שפה ושם יש אי הסכמות, בעיקר בנוגע למידת המענים שההתיישבות מקבלת בתחומים שונים שבסמכות משרד הביטחון, אך מוסכם שצריך לעשות הכל כדי לשמור על המדינה כנגד אויביה ולא להתפשר על כך. את הנושאים האחרים צריך לפתור מתוך ראיית שמירת מדינת ישראל עד כמה שניתן, מתוך הבנת חשיבות האחדות".

 

כמו שר הביטחון, גם שר השיכון, שר האוצר ומתאם הפעולות בשטחים ביקשו להיפגש ערב חג העצמאות עם ראשי ההתיישבות. גם בפגישות עמם שרתה רוח דומה. "חשים שהם מעריכים מאד את ההתיישבות. יש בהם הבנה שבמגרש שלנו יודעים להעריך מה אמיתי ומה מהותי ולא להתבלבל ולהתבחבש בקטנות. מעבר למחלוקות הפוליטיות, הם יודעים שבהתיישבות יודעים להסתכל בצורה רחבה, ערכית, שורשית".

 

האופטימיות של אבי רואה שורה גם על המורכבויות שהועלו ואין להן פתרונות פשוטים. "האחריות באזורנו היא על צה"ל ומשרד הביטחון, ומשרדי הממשלה האחרים בעצם לא רואים עצמם אחראיים ישירים, תכנונית וביצועית. התקציבים נמצאים במשרדים, אבל משרד הביטחון הוא הריבון, ולכן לא פעם אנחנו בין הפטיש לסדן. ואנחנו מנסים לחבר ביניהם, ולא תמיד מצליחים, כי במגרש הפוליטי לעיתים יש כוחות מתנגדים. ועדיין, למרות האתגרים, אני אופטימי", מסכם רואה. הוא אופטימי גם בנוגע לחדשות הרוחשות על ממשלת האחדות. "אני לא מפחד מזה", הוא אומר, "לממשלת אחדות יש בעיניי הרבה יותר יתרונות מחסרונות, אם מסתכלים על טובת כלל עם ישראל".